Protestojnë fermerët në Korçë/ “Bojkot zgjedhjeve nuk shesim dot qumështin”

Protestojnë fermerët në Korçë/ “Bojkot zgjedhjeve nuk shesim dot qumështin”

Janë hedhur në protestë ditën e sotme fermerët e fshatit Bregas në Korçë, duke bllokuar me mjete bujqësore për disa orë rrugën kryesore që lidh fshatrat e Fushës së Korçës.

Protesta e tyre ka ardhur pasi nuk kanë mundur të gjejnë treg për produktet e tyre bujqësore dhe blegtorale.

Fermerët janë shpeshuar se prej më shumë se 6 muajsh nuk kanë mundur të shesin dot qumështin, duke bërë që shumë prej tyre të falimentojnë.

Ata janë shprehur se do të vazhdojnë protestën, si dhe kanë paralajmëruar edhe bojkotimin e zgjedhjeve parlamentare të 25 qershorit.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *