Gjirokastër, nis me vonesë verifikimi i dëmëve nga përmbytjet

Gjirokastër, nis me vonesë verifikimi i dëmëve nga përmbytjet

Ndërsa në Novoselë dhe Fier, vijon proçesi i dëmshpërblimit nga përmbytjet, në Gjirokastër po kryhet ende evidentimi i dëmeve.

Sipas Drejtorisë së Bujqësisë, vetëm në një fermë u mbytën mbi 100 bagëti të imta, ndërsa janë konstatuar edhe rreth 30 ha tokë bujqësore si dhe dhjetëra kultura bujqësore të dëmtuara.

Reshjet e dendura të shiut në fillim të muajit shkurt shkaktuan daljen nga shtrati të lumenjve Drino dhe Vjosë në qarkun Gjirokastër duke përmbytur rreth 3000 ha tokë bujqësore.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *