Fyle: Liderët e BE-së të miratojnë përparimin e Shqipërisë

Fyle: Liderët e BE-së të miratojnë përparimin e Shqipërisë

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fyle, ka deklaruar sot në Bruksel se pret mandat “shumë të suksesshëm” pesëvjeçar për komisionarin e ardhshëm, i cili është përgjegjës për pranimin e aanëtarëve të rinj në Bashkimin Evropian.

Sipas tij, perspektivë evropiane presin edhe disa shtete në pjesën lindore të Evropës, të cilat deri tani nuk kanë pasur mundësi të anëtarësimit.

Në shënim të 10 vjetorit të pranimit në BE të disa vendeve të Evropës Lindore dhe Qendrore, në vitin 2004, zoti Fyle ka theksuar se beson se liderët e BE-së në qershor do ta miratojnë përparimin e Shqipërisë drejt Bashkimit Evropian.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *