Çfarë shkruante Faik Konica në 1901 për muxhahedinët

Faik Konica njihet për gjuhën e hidhur. Në një shkrim të tijin të botuar në numrin 8 të revistës Albania në 1901 në Bruksel ai jep një opinion për muhaxhirët ose për muxhahedinët që pritet të vijnë në Shqipëri.
Titullohet Muhaxhirët dhe publikohej nën okelion “Mendime të Vogla”.

Fara më e ndyrë e Shqipërisë janë muhaxhirët – shkruan Konica.

E jo vetëm kaq.

“Të mos ish populli shqiptar një komb i poshtër e i ndyrë, i dërgojnë muhaxhirët në Anadoll me një shkelm prapa” – e mbyll ai ashpër shënimin.

Comments

Ne i duam komentet
No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *