Tag "zvicer"

Dhjetëra kartëmonedha 500-she Euro gjenden në tualete

Prokurorët zviceranë janë duke hetuar pse dhjetëra mijëra euro janë gjetur në tubacionet e tualeteve në Gjenevë. Kartëmonedhat 500-she ishin bërë copa-copa dhe gjetur në tualetet e një dege të

Kapet shqiptari në Zvicër me 5.2 kg heroinë

Një çift i ri shqiptarësh është ndaluar së fundmi nga policia në Zvicër pasi në makinën me të cilën udhëtonin tip “Volkswagen Passat”, iu gjetën 5.2 kg heroinë. Sipas raportimeve

Zbulohet familja shqiptare që drejton trafikun e drogës në Zvicër dhe Europë

Një operacion masiv anti-drogë u mbyll këtë të martë nga karabinierët e Firences në Itali. Disa persona janë arrestuar nga karabinierët. Bëhet fjalë për pjesëtarë të një organizatë që importonte

Ja si mund të pajiseni me leje të përhershme qëndrimi në Zvicër

Në seancën e mbajtur në dhjetor, Dhoma Nacionale e Zvicrës ka miratuar ligjin e rishikuar për të huajt. Në formën e re ky ligj quhet “Ligji për të Huajt dhe

Tmerr në Zvicër, shqiptarja rreh vajzën e vogël me kabëll elektrik!

Gjashtë vite pasi ishte dënuar për shkaktim lëndimi trupor dhe rrezikim jete të vajzës së vet, një kosovare 44 vjeçare është rigjykuar me motivin se është e sëmurë psikike. Por,

10 shqiptarët më të famshëm në botë! Ja çfarë shkruan gazeta zvicerane

Nuk është vetëm Nënë Tereza. Ka edhe 10 shqiptarë tjerë që kanë bërë gjera të mëdha. Kështu e nis shkrimin suplementi “Am Abend” e së përditshmes zvicerane “Blick”. Gazeta “Blick”,

Ankesa më e çuditshme e mësuesve në Zvicër: Paguhemi pak, 7600 euro në muaj!

Të paktën neve që jetojmë në Shqipëri kjo na duket ankesa më e çuditshme në botë. Mësuesit zvicerianë janë të pakënaqur me rrogat që marrin duke vënë theksin në disbalancën

Shqiptarët e Zvicrës sot tifo kundër Polonisë

Pas dy ditëve pushim, rikthehen emocionet e Kampionatit Evropian “Francë 2016”. Garat e këtij Evropiani, tashmë kanë hyrë në fazën më interesante. Rundi i nokautit do të nis sot më

Aksident në Zvicër, vdes tifozi kosovar pasi u përplas me turmën që festonte

Një 31 vjeçar nga Kosova ka humbur tragjikisht jetën dje në Bernë. Teksa tifozët e Turqisë dhe ata të Kroacisë festonin fitoret e përfaqësueseve të tyre të futbollit, një motorist

Mbyllet pjesa e parë, Zvicër -Shqipëri, 1-0

Përfunon pjesa e parë e ndeshjes Shqipëri-Zivër e vlefshme për fazën në grupe të kampionatit Europian. Rezultati është 1-0, ku zvicerianët kaluan në avantazh në minutën 5-të, me anë të

Ndodh vetëm në Zvicër! Refuzohet shpërblimi prej 2,555 $ në muaj

Zviceranët kanë rrëzuar me 77% të votave propozimin që nëse do votohej do t’u jepte atyre 2.555 dollarë në muaj, pavarësisht nëse ishte në punë apo jo. Propozimi i hedhur

Intervista e Ramës për revistën zvicerane: Jam në një situatë shizofrene

Edi Rama sërish ka folur për një reviste zvicerane «Das Magazin», një shtojcë javore e gazetës zvicerane «Tages Anzeiger». Rama u ka thënë gazetareve atë që mendon për Zvicrën: «një

Gjykata liron Rezart Taçin, u arrestua për mashtrim

Biznesmeni shqiptar Rezart Taçi është lënë i lirë nga drejtësia zvicerane, i cili u ndalu pak ditë më parë. Manjati i karburanteve është lënë i lirë rreth 72 orë më

Stërgjyshja 71-vjeçare donte të martohej me të fejuarin 21 vjeç, por…

Një grua 71-vjeçare nuk është lejuar që të martohet me të dashurin e saj 21 vjeç. Ka qenë një gjykatë në Zvicër që ka ndaluar martesën e këtij çifti me

Jahmir Hyka shpallet lojtari i muajit në Zvicër

Ish-lojtari i Kombëtares, Jahmir Hyka është njeriu i momentit në Superligën zvicerane. Futbollisti shqiptar ishte më i miri në fushë në suksesin e thellë që Luzerna arriti ndaj Baselit në

Qytetarët e Zvicrës në protestë kundër dëbimit të shqiptarit

Në Zvicër zhvillohet nesër një protestë në mbrojtje të shqiparit, i cili pritet të dëbohet nga autoritetet vendase. Autoritetet e Kantonit Obwalden anuluan lejën e qëndrimit të Jeton Dermakut, pas

Zbardhen dokumentet: Ramiz Alia çoi 4 ton ar në Zvicër në ’90

Disa dokumente të publikuara sot tregojnë se në periudha të ndryshme gjatë vitit 1990 nga Banka e Shqipërisë janë transportuar drejt dy bankave zviverane pako me peshë rreth 4 ton.

Zvicër, arrestohet shqiptari që ka kryer mbi 150 vjedhje

Në qytetin zvicerian Luzern policia ka arrestuar një 24-vjeçar shqiptar, që dyshohet për pjesëmarrje në mbi 150 vjedhje në regjionin e kantonit Aargau. Grabitësi në fjalë është arrestuar në 29

Zvicër, emigrantët ndalohen nëpër pishina publike

Pas Gjermanisë, edhe një qytet në Zvicër, kufizon përdorimin e pishinave publike nga emigrantët. Vështirësitë e hasura me të huajt i shtynë autoritetet e qytetit Lucerne Meggen të merrnin vendimin,

Mjekët zviceranë ndajnë binjaket e bashkuara. Ishin 8 ditëshe

Mjekët zviceranë kanë arritur që të ndajnë me sukses dy motra binjake vetëm 8-ditëshe, të cilat kishin lindur të ngjitura së bashku në mëlçi dhe gjoks. Pesë kirurgë, të ndihmuar

Robotët do të heqin nga puna mbi 5 milionë njerëz

Sipas një analise të botuar në Davos pritet që me zhvillimin e robotëve dhe intelegjencës artificiale, do të rezultojnë në humbjen e 5.1 milionë vende pune gjatë pesë viteve të

Sundmtari i Katarit me 9 avionë drejt Zvicrës pasi thehu këmbën

Pasi thehu këmbën gjatë pushimeve sheiku, Hamad bin Khalifa Al Thani, ka udhëtuar bashkë me familjen mbretërore të Katarit me një eskordë prej nëntë aeroplanesh drejt Zvicrës gjatë fundjavës. Një

De Biasi: Shqiptarët e Zvicrës nuk janë tradhëtarë

Gianni De Biasi mendon se nuk mund ta quash dikë ‘tradhtar’ vetëm për shkak se vendos të luaj për një shtet krejtësisht tjetër. Trajneri i Kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi,

Këto janë përballjet e raundit të 1/16 të Ligës së Kampioneve

Në Zvicër është hedhur sot shorti për 1/16-at e Ligës së Kampioneve, dhe në dukje do të ofrojë supersfida. Bie në sy përballja mes italianëve të Juvendtus kundër kampionëve gjerman

Në Zvicër hidhet sot shorti për 1/8 e finaleve të Ligës së Kampionëve

Në selinë e UEFA-s në qytetin Nyon të Zvicers, do të hidhet sot në orën 11:00 shorti për 1/8 e finaleve të Ligës së Kampionëve. Përballjet do të jenë mes

Euro 2016. Ja si e komentojnë mediat zviceriane ndeshjen me Shqipërinë

Gazeta zvicerane “Blick” e ka hapur sot me shortin për “Euro 2016”, teksa në foton e parë është edhe Shqipëria, për shkak të rivalitetit të madh që përmban kjo sfidë.

Berisha: Më vjen keq për Zvicrën, por është e pashpresë me Shqipërinë

Ish kryeministri Sali Berisha është shprehur optimizmin pas hedhjes së shortit për “Euro 2016”. “Miq, shorti u hodh. Grupi ynë është shumë i fortë, por fati është me ne! Keqardhje

Të punosh në fshatrat e Zvicrës mud të fitosh 3000 euro në muaj

Shumë prej nesh mendojnë se në fshatra nuk ka punësim. Por nw fshatrat e Zvicrës mund të fitosh deri në 3000 euro në muaj. Agjencitë agrokulturore në Zvicër janë të

Në Zvicër urbanët e qytetit do të jenë pa shofer

Në pranverën e 2016 Zvicra, pritet të hedhë në qarkullim autobusë pa shofer. Fillimisht do të hidhen në qarkullim dy autobusë të tillë në qytetin e Sionit. Këta autobusë janë

Berisha denoncon në Zvicër: Rama, një “vrasës” i popullit të tij

Nga Sali Berisha Te dashur miq, sot ne forumin e Crans Montana fola per eksodin e shqiptareve te shkakuar nga keq qeverisja e Edi Rames, masave te tij policeske, mbushjes