Tag "zgjidhje"

Tre alternativat për zgjidhjen e krizës! Nga Nard Ndoka

Kreu i demokristianëve Nard Ndoka propozon tre alternativa për zgjidhjen e krizës politike në vend. Me anë të një statusi në Facebook, Ndoka shkruan se mundësia e parë është largimi

Shkenca gjen zgjidhje për rënien e flokëve

Shkencëtarët japonezë kanë gjetur kurën për alopecinë (njerëzit pa flokë). Ata kanë arritur të krijojnë në laborator lëkurën e kokës me gjëndrat e djersës dhe të flokëve. Kjo lëkurë mund

Rama: Fatkeqësi nese Trump zgjidhet President i SHBA-ve

Kreu i qeverisë Edi Rama duke folur për rrezikun dhe sulmet terroriste në botë, u shpreh se vetëm 1% e muslimanëve përbëjnë rrezik. Kryeministri Edi Rama thekson se Europa duhet

Kur manipulimi është e vetmja punë/ Nga Fabian Topollaj

Reklamimi eshte I domosdoshem ne funksion te suksesit te nje veprimtarie, por themeli I suksesit mbeten rezultatet. hdukja nga harta e kultivimit te kanabisit te nje fshati te vetem per

Europa po harton listën e “vendeve të sigurta” për azil

Komisioni Evropian do të hartojë një listë të “vendeve të sigurta”. Kjo do të thotë se nëse qytetarëve nga këto vende u refuzohet kërkesa për azil, do të riatdhesohen. Masa

Tiranën po e hanë qentë

Ka mbetur ende pa asnjë zgjidhje një nder problemet më origjinale që mund të kemi ne shqiptarët, ai i qenve rrugaçë. Në asnjë vend të Europës së qytetëruar nuk ekziston

Basha: Rama-Meta s’kanë zgjidhje ndaj kërcënojnë kandidatët dhe qytetarët

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka vijuar turin elektoral në qytetin e Pogradecit. Varfëria dhe mjerimi kanë pllakosur anembanë vendit, qytetarët kërkojnë zgjidhje, ndërsa dyshja Rama – Meta ofrojnë

Duma premton zgjidhje vaditjes, infrastrukturës dhe çështjes së pronave

Kandidatja e Partisë Demokratike, Grida Duma ka zhvilluar bashkëbisedim me banorët e dy lagjeve në fshatin Katund Sukth mbi programin për zhvilllimin e bujqësisë dhe zgjidhjen e problemit të pronave.

KE: Zgjidhje të përbashkët me Greqinë

“Komisioni Evropian është i vendosur të punojë në mënyrë konstruktive me autoritetet greke dhe të gjithë organizmat e përfshirë në kuadër të arritjes së një marrëveshjeje të përbashkët në dobi

Zbogar: Zgjidhja për Trepçën të gjendet në institucione

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë, Samuel Zbogar, ka thënë se kontesti rreth ndërmarrjes “Trepça” duhet të zgjidhet brenda institucioneve të Kosovës, me pjesëmarrjen e serbëve, që janë

Merkel: Zotohem për gjetjen e një zgjidhje diplomatike në Ukrainë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e ka akuzuar edhe njëherë Rusinë se me veprimet e saj në Ukrainën lindore, e ka shkelur ligjin ndërkombëtar. Por Merkel është zotuar, se do të

Parkimi, Bozdo: Bashkia gjen zgjidhje tek teknologjia

Çështja e parkimit në Tiranë është një plagë e vjetër e cila sa vjen dhe më shumë bëhet prezente dhe kjo ka bere qe Bashkia te gjeje nje zgjidhje qe

Thaçi: Zgjidhja s’është ideale, por më e mira e mundshme

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, deklaroi pas takimit të Këshillit Drejtues se Kryesia e PDK-së, i ka dhënë mbështetje marrëveshjes së arritur ndërmjet tij dhe Isa Mustafës. Megjithë insistimin e

Thaçi: Vetëm dy opsione për zgjidhje të krizës

Kryeministri në largim i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se zhvillimet e fundit politike tregojnë se vendi ndodhet në fazën përmbyllëse të tejkalimit të ngërçit politik. Komentet e tij vijnë

Jahjaga apel liderëve: Uluni së bashku për të gjetur një zgjidhje

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga u bëri thirrje liderëve të politikës në Kosovë, që të ulen në një takim të përbashkët dhe të gjejnë zgjidhje të pranueshme për ndërtimin e

1.4 miliardë lekë për kompensimin e ish-pronarëve në 2015-ën

Ministria e Financave ka planifikuar në buxhetin e vititi 2015 1.4 miliardë lekë , ose 0.1 % të Prodhimit të Brendshëm Bruto për kompensimin në vlerë të ish-pronarëve. Qeveria shqiptare

Totozani: Zgjidhje afatgjatë për romët tek Unaza e Madhe

Fatmira Jashari është vetëm njëra nga 50 familjet rome që projekti i Unazës së Madhe do t’i shembë shtëpinë. Ajo thotë se duke patur një shtëpi, s’ka pse të shkojë

Incidenti në Serbi, Rama: Nuk mund të ecim drejt BE-së duke i vënë ‘stërkëmbça’ njëri-tjetrit

Në konferencën e organizuar me rastin e Ditës së bashkëpunimit Shqipëri-Gjermani, kryeministri Edi Rama theksoi rëndësinë e bashkëpunimit rajonal, në mënyrë që vendet e Ballkanit të afrohen sa më shpejt

Zhbogar: Të gjendet një zgjidhje, nga vetë kosovarët

Shefi i zyrës së BE-së në Kosovë, Samuel Zhbogar, gjatë qëndrimit të tij në Pejë është pyetur nga mediat edhe për ngërçin politik në vend. Shefi i zyrës së BE-së

Jahjaga: Po humbim partneritetin me miqtë strategjikë

Në një prononcim për mediat, Arber Vllahiu, zëdhënës i Presidentes së Kosova Atifete Jahjaga, ka deklaruar se Presidentja është thellë e shqetësuar me mungesën e arritjes se një marrëveshje në

Jacobson: Nuk ndërhyjmë

Ambasadorja amerikane në Kosovë, Tracey Ann Jcobson, ka ritheksuar se faktori ndërkombëtar nuk do të ndërhyjë në zgjidhjen e krizës politike, ndërkohë që dy kampet politike vazhdojnë të qëndrojnë në

Haradinaj: Mund t’i drejtohemi edhe Kushtetueses

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka përsëritur edhe një herë se zgjidhja e ngërçit politik është në Kuvend. “Sot deputetët diskutuan, shprehën mendimin e tyre

Jahjaga takim me partitë politike për zgjidhjen e ngërçit politik

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka ftuar sot në takim partitë parlamentare, me qëllim zhbllokimin e situatës politike në të cilën është futur vendi pas zgjedhjeve të 8 qershorit. Sipas

Ndërkombëtarët: Zgjidhja në duart e Jahjagës

Institucionet ndërkombëtare nuk pritet të ndërhyjnë në zgjidhjen e ngërçit politik në Kosovë, duke u shprehur të bindur se këtë çështje do ta zgjidhë presidentja e vendit, Atifete Jahjaga. Kjo

Kuçi: Zgjedhjet opsioni i fundit

Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi ka shprehur keqardhjen për moskonstituimin e Kuvendit të Kosovës, ndërsa ka thënë se zgjedhjet e jashtëzakonshme janë opsioni i fundit. Megjithatë, në një konferencë për

Ambasadori norvegjez: Kuvendi është institucion jo vend i partive

Ambasadori norvegjez në Kosovë, Jan Braathu, deklaron se deputetët kosovarë duhet të gjejnë një zgjidhje për ngërçin politik. Ambasadori norvegjez në Kosovë, Jan Braathu, shpreson që deputetët e Kuvendit të

NATO kërkon zgjidhjen e çështjes presidenciale në Afganistan

Sekretari Gjeneral i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen u ka bërë thirrje kandidatëve rivalë të Afganistanit, që të zgjidhin mosmarrëveshjet zgjedhore, si pasojë e të cilave është vonuar përurimi i presidentit

Zgjidhja për toponimet, MB: Ja ndryshimet në pasaportat e shqiptarëve

Ministria e Punëve të Brendshme ka nisur nga puna për konkretizimin e ndryshimeve të parashikuara për mënyrën e shkrimit të toponimit në rubrikën “Vendlindja” në dokumentet e lëshuara nga shërbimi

Universitetet e mbyllur, Ndreca: Iu njohim diplomat, studentëve zgjidhje rast pas rasti

Plarent Ndreca, Sekretar i Përgjithshëm në Ministrinë e Arsimit, ka shpjeguar në studion e “Ora News” disa prej efekteve të vendimit të marrë së fundi nga Qeveria shqiptare për heqjen

“Zgjidhja e marrëveshjes me CEZ”, pr/ligji nis të shqyrtohet të hënën

Komisionet parlamentare nisin të hënën shqyrtimin e projektligjit ‘Për zgjidhjen me mirëkuptim të marrëveshjes ndërmjet palës shqiptare dhe Shoqërise CEZ,A.S.’ Pas vendimit të parlamentit për shqyrtimin me procedurë të përshpejtuar