Tag "zgjedhjeve"

Basha apel 2 ditë para zgjedhjeve: Mos prekni votat se do shkoni në burg!

Kreu i opozitës Lulzim Basha ishte sot në Krujë, për një takim të fundit përpara ditës së votimit me banorët e qytetit. Ashtu si në qytete të ndryshme të vendit

Partia Demokratik kërkon shtyrjen e zgjedhjeve pas kërcënimit të kandidatit Koni

Deputetët e partisë Demokratike kërkuan sot që ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, të raportojë në komisionin e medias për zgjedhjet në univesitete, pasi situata e krijuar sipas saj me kërcënimin

Turqia sërish drejt zgjedhjeve

Partitë turke nuk kanë rënë dakort për të formuar një koalicion qeverisës, që do të shmange zgjedhjet e reja në vend. Presidenti Recep Taip Erdogan njoftoi ditën e premte se

PS nis në shtator procesin e zgjedhjeve. Rinovim strukturave në bazë e qendër

Një ristrukturim i plotë i të gjitha strukturave partiake. Ky është objektivi i procesit zgjedhor që Partia Socialiste do të zhvillojë në periudhën shtator – dhjetor 2015. Ndërkohë që në

PS në sitë rezultatin e zgjedhjeve, në fokus Shkodra, Përmeti, Lezha e Pogradeci

Partia Socialiste do të nisë analizën e rezultatit të zgjedhjeve të 21 qershorit. Mësohet se nga e hëna, 20 korrik 2015, Asambletë në rrethe të PS, do të bëjnë një

Kukan vlerëson palët për pranimin e rezultatit të zgjedhjeve

Eurodeputeti Eduard Kukan e vlerëson si shenjë pozitive pranimin e rezultatit të zgjedhjeve vendore nga palët politike në Shqipëri. Ai theksoi se zgjedhjet ishin mjaft të rëndësishme . Kukan u

5 gra fitojnë në garën për kryetare bashkie

Procesi i numërimit të votave në pjesën më të madhe të bashkive të vendit ka përfunduar dhe tashmë kemi emrat e kryebashkiakëve të rinj të këstyre njësive të reja vendore.

Paloka: Zbulohet një nga skemat kriminale për manipulimin e zgjedhjeve

Edi Paloka përmes një deklarate për media ka reaguar ndaj fakteve tornditëse të publikuara në media, të cilat nxjerrin në pah mekanizmin kriminal të vënë në lëvizje për të manipuluar

Nard Ndoka: Standardi i zgjedhjeve në vend është i rrezikuar

Kreu i partisë Demokristiane, Nard Ndoka, është shprehur se standardi i zgjedhjeve në vend është i rrezikuar. Duke u ndalur në faktin se fushata elektorale për zgjedhjet lokale të 21

Ukraina zgjedh kryeministrin pas zgjedhjeve

Partitë me orientim pro-perëndimor, të udhëhequra nga blloku i presidentit Petro Poroshenko dhe ai i Yatsenuykut, kanë fituar zgjedhjet e 26 tetorit. Këto parti kanë 288 vende në parlamentin prej

Berisha: Mazhoranca në krahun e demokratëve, fitorja edhe para zgjedhjeve lokale

Fitorja e demokratëve mund të vi dhe para zgjedhjeve lokale që pritet të mbahen në vitin 2015. Kështu ka deklaruar ish-kreu i PD-së, Sali Berisha fill pasi hodhi votën e

Reforma territoriale, Paloka: Nuk do lejojmë zhvillimin e zgjedhjeve

Partia Demokratike, akoma nuk ka një vendim zyrtar nëse do të marrë pjesë në zgjedhjet vendore me hartën e re territoriale. Sipas kreut të grupit parlamentarë Demokrat, Edi Paloka, opozita

Indianët i gëzohen rezultatit të zgjedhjeve

Mijëra mbështetës kanë brohoritur kur kryeministri i posazgjedhur i Indisë Narendra Modi pas fitores mahnitëse në zgjedhjet e fundit, ka arritur në kryeqytetin New Delhi. Ndonëse ende nuk janë publikuar

Sot, data e zgjedhjeve dhe FAK-u

Liderët e partive politike, sot do të takohen për të diskutuar për datën e zgjedhjeve të parakohshme, të cilat pritet të mbahen në qershor. Sipas të gjitha gjasave, ajo do

Nesër vendoset për datën e zgjedhjeve

Liderët e partive politike, nesër do të takohen për të diskutuar për datën e zgjedhjeve të parakohshme, të cilat do të mbahen në qershor. Sipas të gjitha gjasave data do

Pacolli: Pas zgjedhjeve, synoj të jem kryeministër

Numri dy i Qeverisë së Kosovës thotë se është utopike që të kemi një shtet gjithshqiptar. Pacolli ka thënë se tashmë është e ditur botërisht se Kosova nuk do të

Serbët “kërcënojnë” për bojkot të zgjedhjeve

Politikanët serbë të Kosovës qendrore kanë paralajmëruar se miratimi eventual nga Kuvendi i Kosovës i Projektligjit për zgjedhjet e përgjithshme në Republikën e Kosovës, pa ndryshimet që ata kërkojnë, do

Maqedoni, partitë pro zgjedhjeve të parakohshme

Të gjitha partitë politike në Maqedoni janë shprehur të gatshme për të marrë pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Diplomatë perëndimor në Shkup theksojnë se zgjedhjet e parakohshme parlamentare ishin

Raportuesi i i BE-së në Maqedoni: Kundër bojkotit të zgjedhjeve

Raportuesi i Parlamentit Evropian për Maqedoninë, Riçard Houit deklaroi sot në Shkup se Bashkimi Evropian nuk mbështet bojkotin e zgjedhjeve. Ai këtë mesazh e ka bërë në konferencën me temën

PDSH: Pro zgjedhjeve të parakohshme

PDSH do të përkrahë çdo iniciativë për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që do të mbërrijë në Kuvend, por jo për arsyet që ka BDI dhe VMRO. Imer Aliu,

Qeveria tajlandeze refuzon kërkesën për shtyrje të zgjedhjeve

Qeveria e Tajlandës sot e ka hedhur poshtë kërkesën e Komisionit Zgjedhor për shtyrje të zgjedhjeve, të parapara të mbahen në muajin shkurt të vitit të ardhshëm, duke thënë se

Nikoliç: Prishtina probleme me organizimin e zgjedhjeve

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliç është ankuar se Prishtina ka probleme me organizimin e zgjedhjeve lokale të 3 nëntorit . Presidenti serb, Nikoliç i bëri thirrje Bashkimit Europian që të

KQZ, vazhdon certifikimi i subjekteve politike

Është certifikuar Lidhja Demokratike e Kosovës, Balli Kombëtar, Aleanca Kosova e Re dhe gjashtë subjekte të tjera politike. Nga nëntë që sapo janë certifikuar, gjashtë janë parti, 2 nisma dhe

OSBE: Pranoni verdiktin e zgjedhjeve

Për socialistët është çështje ditësh çertifikimi i rezultatit të zgjedhjeve nga Kolegji dhe hapja rrugë në këtë mënyrë zyrtarisht krijimit të qeverisë së re. Koli Bele, nënsekretari për çështjet zgjedhore

Kavaja, befasia e këtyre zgjedhjeve

Kavaja ishte një befasi shumë e madhe në këto zgjedhje parlamentare. Ky bastion demokrat nuk i dhuroi asnjë deputet PD-së. Në këto zgjedhje parlamentare, në Kavajë votuan 38 774 votues

Rritet me 31.4 mld lekë borxhi publik

Rritet në mënyrë të frikshme niveli i borxhit duke paralajmëruar për vështirësi të shtuara pas zgjedhjeve të 23 qershorit. Vetëm në 3 muajt e parë të këtij viti borxhi është