Tag "zemer"

Zbardhet dëshmia: Marvi hyri për shokun, i ngulën thikën në aortën e zemrës

Ngjarja e ndodhur mbrëmë në zonën e stadiumit “Dinamo” ku mbeti i vdekur 22-vjeçari Marvi Mihali vazhdon të tronditë opinionin publik, pasi sherri ndodhi për arsye banale dhe pati një

Zbardhen detajet e vrasjes me thikë në zemër në Itali, ja kush është shqiptari i arrestuar

Sherri për një femër në Alba Adriatica në Itali i ka marrë jetën një 22-vjeçari rom. Një shqiptar 27 vjeçar e ka goditur me thikë në zemër dhe e ka

7 shenja që paralajmërojnë për probleme me zemrën, mos i injoroni

Shenjat për atak në zemër, ose çdo problem tjetër me këtë organ, shpesh janë ‘tinëzare’ ose të pakuptueshme. Ato godasin atëherë kur nuk e pret, dhe këtu nuk përjashtohen as

Kujdes! Këto simptoma janë shenjat e para të një ataku në zemër

Jo të gjitha sulmet në zemër mund të shkaktojnë dhimbje të kraharorit apo djersë të ftohta: disa mund të godasin “heshtur”, shkaktojnë shumë pak apo aspak simptoma, sugjeron një studim

Euro 2016, fiton Irlanda e Veriut, tifozi vdes nga ataku në zemër

Një tjetër tifoz ka humbur jetën në kampionatin europian që po zhvillohet në Francë. Viktima ishte një tifoz i Irlandës së Veriut dhe ka ndërruar jetë në stadiumin e Lionit

10 shenjat që mund të sjellin sulm në zemër

Derisa sëmundja e zemrës mund të jetë vdekjeprurëse, shumë njerëz i neglizhojnë simptomat që mund të jenë shenjat për sulm në zemër. Shikoni cilat janë 10 simptomat që mund të

E pabesueshme! Ky njeri ka 1 vit e gjysmë që jeton pa zemër në trup

Radha për të pritur transplante zemre është shumë e gjatë dhe qindra njerëz vdesin në ditë teksa janë duke pritur. Por një teknologji e re duket se ka rikthyer shpresat.

Edhe Hasan Halili përdor skemën e famshme, para arrestimit sëmuret me zemër

Ish-kreu i Bashkisë së Kukësit, Hasan Halili, i shpallur në kërkim nga policia për shpërdorim detyre, është ndaluar nga policia. Mësohet se Halili nuk është dorëzuar apo arrestuar në flagrancë,

Studimi, dietat me pak kripë janë të rrezikshme për zemrën dhe trurin

Sipas një studimi thuhet se nëse hani pak kripë, rritet rreziku për sulm në zemër ose në tru. Ka kohë që thuhet se një dietë me sasi të lartë të

Artan Lame bëhet për spital. Ndërhyrje urgjente në zemër

Kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame, mësohet se është shtruar me urgjencë në “Spitalin Amerikan”, pas problemeve në zemër. “Ora News” njofon se, Lame ka pësuar kriza të forta në zemër

Artan Lame pëson atak, ndërhyrje urgjente në zemër

Kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame, mësohet se është shtruar me urgjencë në “Spitalin Amerikan”, pas problemeve në zemër. “Ora News” njofon se, Lame ka pësuar kriza të forta në zemër

Studimi: Edhe idetë ju sëmurin. Ja cila shkakton sulme në zemër

Vetëm ideja se po përjetojmë stres mund të na shkaktojë probleme serioze me shëndetin. Një studim i fundit, i publikuar në revistën “European Heart Journal” konfirmon se, perceptimi më i

Këto janë gjashtë këshillat për të pasur një zemër të shëndetshme

Të mendosh se sëmundjet kardiovaskulare kanë një faktor të fortë gjenetik dhe se nuk mund të bësh asgjë për t’u shëruar është shumë gabim. Për të pasur një zemër të

Dubai ndërton ishullin në formë zemre (Foto)

Dubai përsëri çudit me një ishull tjetër në formë zemre. Ishulli ka marrë emrin “Shën Petersburg “, në ishull janë 90 vila luksoze. Në këto vila dhoma e gjumit, banjo

Një grusht me arra në ditë shmangin atakun në zemër

Një grusht me arra në ditë ju ndihmon të keni një zemër të shëndetshme duke shmangur çdo atak. Të paktën kështu kanë zbuluar studimet e fundit në fushën e mjekësisë.

E rrallë! Vajza jeton me zemrën jashtë kraharorit

Një luftëtare e vogël, e cila sipas mjekëve nuk do të kishte arritur të vinte në këtë botë, por në të vërtetë Virsaviya ‘Bathsheba’ Borun-Goncharova sot është 6 vjeçe dhe

Mjekët amerikanë: Bëni rregullisht seks që të shpëtoni zemrën!

Në bazë të Shoqatës Mjekësore Amerikane personat të cilët kanë një jetë të çregullt seksuale kanë më shumë mundësi që të prekën nga ataket kardiake. Seksi i vazhdueshëm e ul

Mos pi ujë po verë. Rron më gjatë thotë mjeku

E ja që qenka e vërtetë edhe shkencërisht. Më mirë një gotë verë në drekë se një gotë ujë. Jeton jo vetëm më gjatë por edhe më mirë. Një gotë

Elbasan/ 21-vjeçari mbetet i vdekur, goditet me thikë në zemër

Një 21 vjeçar ka mbetur i vdekur nga një goditje me thikë në zemër. Ngjarja ka ndodhur pranë stadiumit “Elbasan Arena” dhe personi që ka ndërruar jetë quhet Gentian Bajraktari.

Kardiokirurgjia, sigurohen pajisje të reja për ndërhyrjet në zemër

Shoqata “Një botë për një zemër” i ka dhuruar Qendrës Spitalore Nënë Tereza instrumentet më të fundit që do të përmirësojnë ndërhyrjet në zemër. Këto pajisje janë të specializuara për

Studimi, mos larja e dhëmbëve, shkakton probleme në zemër

Personat të cilët nuk lajnë dhëmbët të paktën dy herë në ditë janë të rrezikuar për t’u prekur nga sëmundjet kardiovaskulare. Lidhja mes shëndetit oral dhe sëmundjeve të zemrës vjen

Vaj ulliri për një zemër më të fortë

Vaji i ullirit është një element shumë i shëndetshëm për organizmin, ndër të tjera ai ka një rol të rëndësishëm për një shëndet sa më të mirë të zemrës. Studiues

Skandal në ‘zemër’ të Tiranës, dy femra rrihen me grushta e shkelma (Video)

Skandal në zëmër të kryeqytetit. Bëhet fjalë për një video që po qarkullon ditët e fundit në rrjetet sociale, ku shihet qartë sherri mes dy femrave, afër Muzeut Kombëtar, në

E verdha e vezës vret gati si duhani: Drejt e në zemër!

Si ushqim nuk ka të sharë! I shijshëm, i ushqyeshëm. E verdha e vezës ka për qëllim të ushqejë një krijesë të re brenda zhguallit, ndaj dhe është e pasur

Elbi, drithi që shërben si shërues për zemrën!

Elbi i vogël, punën e bën të madhe. Ky drith, ndër më të përdorurat në dietën mesdhetare, është zbuluar se ndihmon njerëzit e goditur nga një infarkt, për të riparuar

E rrallë, burri që jetoi dy muaj me një plumb në zemër (foto)

Ai quhet Bharat Sharman dhe ka jetuar dy muaj me një plumb në zemër dhe ccdo rrahje e zemrës mund t’I shkaktonte atij vdekjen e menjëhershme. Ai u qëllua më

Studimi, si të reduktoni atakun kardiak deri në 80%

Të mos pish duhan, të bësh ushtrime fizike, dhe të pish në mënyrë të moderuar. Mesa duket ky është çelësi i një jetë të gjatë. Të paktën këtë e pohojnë

Kanceri, shkaktari kryesor i vdekjeve në Evropë

Shtete të ndryshme të Evropës janë duke arritur një “pikë kthese”, ku sëmundja kardiovaskulare nuk është më shkaku kryesor i vdekjeve. Katër milionë vdekje çdo vit, gati sa gjysma e

Ushqime për Zemrën

Sëmundjet kardiovaskulare janë ndër shkaqet kryesore të vdekshmërisë në botë dhe për parandalimin e tyre ekzistojnë disa ushqime specifike, që duhen përfshirë në regjimin ushqimor. Sipas studimeve të ndryshme personat

Domatet, ilaç natyral për një zemër të shëndetshme

Kërkuesit thonë se për të pasur një zemër sa më të shëndetshme, duhet të shtoni dozën e konsumit të domateve. Jemi të bindur se të konsumosh perime, vaj ulliri, janë