Tag "zbulime"

Zbulim në ujrat e Vlorës. Arkeologët gjejnë rrënojat e një kështjelle dhe porti

Ekspertët nga universiteti i Southampton në Britaninë e Madhe në bashkëpunim me arkeologët Shqiptarë kanë bërë një zbulim të rëndësishëm nënujor në ish-vendbanimin romak në brigjet e Vlorës. Një ekip

Zbulimi i shekullit: Ja kush e fundosi Titanikun dhe pse

Kohët e fundit, një teori e re për fundosjen e Titanikut ka nisur të qarkullojë nëpër internet, por për të kuptuar se si mund të jetë e mundur fundosja e

Zbulohen fshehtësi të reja rreth familjes së Adolf Hitlerit

Adolf Hitler ka pasur një vëlla më të ri me nevoja të veçanta, konfirmon një historian gjerman. Gjatë ishte menduar se Adolf ka lindur si fëmijë i katërt në familje

Zbulohen tubacione 2400 vjeçare në Berat me mbishkrime të lashta. Nis vjedhja (Foto)

Një zbulim i rrallë është bërë në Berat. Në një fshat në afëris të qytetit të beratit janë gjetur tubacione dhe mbishkrime të lashta. Sipas gazetës “Hylli” kërkohet një arkeolog

Gjendet në Mars një krater me lagështirë, kishte ujë një milion vjet më parë

Marsi mendohet të ketë pasur në të kaluaren ujë, por tashmë është kthyer në një pluhur dhe kjo ka ngritur debate. Tani, megjithatë, një ekip i shkencëtarëve që studiojnë shenjat

Zbulime të rëndësishme në luftën kundër AIDS-it

Shkencëtarët francezë, kanë ndërmarrë një hap gjigant në luftën kundër AIDS-it. Një virus i ngjashëm me HIV që ka shkaktuar vdekjet në masë te “Koalat” që nga viti 1920 është

Pesë zbulimet e myslimanëve që ndryshuan botën

Rreth 1,600,000,000 filxhanë kafe konsumohen çdo ditë në botë. Miliarda njerëz janë të varur nga ajo në rutinën e tyre të përditshme. Dhe tani, shumë pak njerëz janë të njohur

Kalaja e Lezhës, zbulime të reja arkeologjike

Ekspertët francezë që po marrin pjesë në ekspeditën arkeologjike që po kryhet në kalanë e Lezhës, shprehen të entuziazmuar nga zbulimet e fundit. Arkitektja dhe njëkohësisht arkeologia, Mael Julien pohon

Sarandë, zbulime të reja arkeologjike në Butrint

Arkeologët zbulojnë dëshmi të reja në forumin romak në Butrint. Pas dy muaj gërmimesh, arkeologët kanë zbuluar përfundimisht sipërfaqen e forumit romak, sheshit të godinave publike që hedhin dritë në