Tag "zbulim"

Zbulohet ilaçi natyral ua largon dhimbjen e kokës për 20 minuta

Sa herë që nuk i duroni dot dhembjet e tmerrshme të kokës apo simptomat e tensionit të lartë, mjafton të provoni këtë ilaç natyral që do të zgjidhë problemin tuaj

Zbulimi më i fundit i shkencëtarëve: Manaferra australiane shëron kancerin brenda 48 orësh

Një manaferrë australiane dhe që gjendet vetëm në veriun e largët të vendit, është duke treguar sukses të pabesueshëm në shërimin e shumë llojeve të kancerit (lëkurës, qafës dhe kokës,

Si mund ta zbuloni se ai/ajo ju tradhton

Në vend që të përcillni të dashurën tuaj, provoni me metoda mjaft efikase, të lexoni të vërtetën nga trupi i saj. Janë disa shenja në trupin e njeriut, që padëshirë

Zbulimi më i fundit: Ja vitamina që vret kancerin

Shumë ekspertë shëndetësorë janë duke bërë çmos për të gjetur një trajtim efektiv të kancerit që nuk është aq i rëndë sa rrezatimi dhe kimioterapia. Siç duket, një metodë apo

Shokon arkeologut italian: Troja nuk u pushtua nga Kali por…

Kali i Trojës nuk ishte një kalë prej druri, siç thuhet në “Iliadën” e Homerit. Në fakt, sipas një studiuesi italian, Francesco Tiboni, profesor i Universitetit të Marsejës, makineria që

Zbulim i veçantë në Irlandë, gjendet gjalpë 2000 vjeçar

Fermeri irlandez Jack Conway, ndërsa nxirrte torfë nga moçali Emlah pranë pronës së tij, bëri një zbulim të mahnitshëm, por edhe me erë të rëndë. Varrosur 3 metra nën sipërfaqe,

Shkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë të re për të ndaluar përhapjen e kancerit

Shkencëtarët kanë zbuluar se medikamentet aktuale mund të ndalin përhapjen e qelizave kancerogjene në trup. Gjatë lëvizjes nëpër trup, qelizat kancerogjene harxhojnë lëndët ushqyese dhe oksigjenin, të cilët çojnë në

Një adoleshent kanadez bën një zbulim të madh historik

Një adoleshent kanadez ka bërë një zbulim krejt të papritur. William Gadoury ka zbuluar një qytet antik të fiseve maja, i cili ka qenë i fshehur prej shekujsh në xhunglën

Anakonda e pajetë, shokohen me atë që zbuluan brenda tij (Video)

Një video e një anakonde të pajetë po qarkullon online. Video tregon gjarprin më të rrezikshëm në botë të shtrirë pajetë në shkurre, ndërsa dallohet se barku i tij është

E rrallë! Një zbulim revolucionar në luftën kundër kancerit

Mjekët që po luftojnë kancerin thonë se kanë zbuluar një trajtim revolucionar që mëson trupin se si ta vrasë vetë sëmundjen. Testimet e para të kësaj terapie kanë dhënë rezultate

Së shpejti bebet do të kenë 32 prindër. Ja zbulimi

Çiftet gay së shpejti do të kenë mundësi të dhurojnë ADN e tyre së bashku te fëmijët. Prindërimi i shumfishtë nuk është aspak larg. Mjekët bëjnë të ditur se prindërimi

Shumë pranë zbulimit të një dhome tek varri i Tutankhamon

Zyrtarët egjiptianë janë 90 për qind të sigurt se kanë zbuluar një dhomë të fshehtë në varrin e faraonit Tutankhamun. Ministri egjiptian i Antikitetit, Mahmoud el Damanti në një konferencë

Arkeologët gjejnë thesarin e fshehur në varrin e një luftëtari

Është një nga zbulimet me domethënëse që ka ndodhur në Greqi, gjatë 65 viteve të fundit. Kështu e ka përkufizuar Konstantinos Tasoulas, ministri grek i Kulturës, duke iu referuar gjetjeve

Zbulohet tulipani i rrallë në Kosovë

Profesorët Fadil Millaku dhe Isa Elezaj, të cilët punojnë në Katedrën e Biologjisë të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, kanë zbuluar një specie të re tulipani, të cilën e kanë

NASA publikon nesër zbulimin historik

NASA ka njoftuar një konferencë të jashtëzakonshme nesër në orën 15:00 me orën tonë. Zyrtarë të NASA-s kanë deklaruar se konferenca e nesërme do të paraqesë një zbulim historik. Nuk

NASA: Nesër shpallim një lajm të madh për planetin Mars

NASA ka njoftuar një konferencë të jashtëzakonshme nesër në orën 15:00 me orën tonë. Zyrtarë të NASA­s kanë deklaruar se konferenca e nesërme do të paraqesë një zbulim historik. Nuk

Zbulohet drogë në llullat e William Sheakspeare, dyshohet se pinte hashash

Shkencëtarët e Afrikës së Jugut kanë zbuluar se llullat e duhanit të gjetura në oborrin e të famshmit William Shakespeare përmbajnë kanabis, ndërsa lindin dyshime se dramaturgu britanik gjysmën e

Nis puna për zbulimin e plotë të amfiteatrit të Durrësit

Ministria e Kulturës ka nisur punënë për zbulimin e plotë të amfiteatrit antic të Durrësit. Pun aka nisur pas akordimit të fondit prej 46 milionë lekësh për shpronësimin e tre

Indonezi, zbulohen pikturat më të vjetra në botë (FOTO)

Në ishullin Sulawesi të Indonezisë, janë zbuluar pikturat 40 mijë vjeçare të cilat konsiderohen si më të vjetrat në botë. Pikturat të cilat janë zbuluar në një shpellë, shfaqin një

Zbulimi i ri: Jezusi nuk kishte mjekër (Foto)

Një tjetër zbulim për figurën e jezus Krishtit. Arkeologët në Spanjë, pretendojnë se kanë gjetur një nga artefaktet më të hershme, ku Jezusi shihet pa mjekër. Figura e skalitur në

Jetë në Kozmos? Zbulohet cianur.

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh fale vëzhgimeve te fundit te kryera me radio teleskopin ALMA, ka arritur te gjeje ne hapësirë një molekule organike te pazakonte.Ne zemër te një yll ne

Një objekt i çuditshëm në planetin Mars!

Duket si i prodhuar nga qenie inteligjente. Këtë zbulim e bëri një britanik duke vëzhguar foto të marra nga planeti Mars Që nga fillimi i misionit paisja e dërguar në

Shkencëtarët kanë zbuluar se kush janë njerëzit më të mirë në botë!

Nëse jeni të mirë ndaj të tjerëve dhe jeni gjithmonë të gatshëm t’u ndihmoni, kjo nuk do të thotë aspak që do t’ju çmojnë në kopshtin e fëmijëve, në fakultet

Itali, zbulohet banka e mafias

Policia italiane në qytetin e Milanos ka zbuluar dhe neutralizuar një sistem kreditor, që përdorej nga mafia kalabreze për t’u dhënë para me fajde biznesmenëve. Lajmin e bëjnë të ditur

Kur dhe kush e zbuloi çokollatën?

Ajo është një nga ëmbëlsirat më të popullarizuara aktualisht, ekziston në çdo dyqan, në të gjitha kombinimet e mundshme dhe format. Është e mjaftueshme ta kemi në mendje dhe shpejt

Zbulimi, bretkosa me dhëmbë

Një grup shkencëtarësh gjermanë zbuluan një familje të re bretkosash që ka si habitat Afrikën Perëndimore. Zbulimi është vepër e shkencëtarëve të Muzeut të Historisë Natyrore në Berlin. Lloji i

Sa i sigurtë është informacioni në internet?

Nxjerrja e sekreteve shtetërore nga ish-kontraktori i Agjencisë për Sigurinë Kombëtare Edward Snowden vë në dukje dobësitë në sigurinë e disa prej rrjeteve më të frekuentuara të internetit global. Sipas

Gjeorgji, zbulohet kafka 1,8 milion vjeçare

Zbulimi i fosilit të një kafke 1,8 milionë-vjeçare sugjeron se paraardhësit e njeriut i përkisnin një specieje të vetme, ishte përfundimi i një studimi që ngjalli debate mes paleontologëve mbi

SHBA, 71-vjeçarja zbulon dietën kundër plakjes

Një zonjë 71-vjeçare nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është vërtetë mahnitëse. Ajo tregon gjysmën e moshës së saj dhe kjo vetëm falë një diete të veçantë që ajo vetë

Zbulohet një hënë e re e Jupiterit

Agjencia hapësinore e Shteteve të Bashkura NASA, ka lajmëruar zbulimin e hënës së 14-të të Neptunit. Zbulimi është bërë i ditur të hënën mbrëma. Astronomi Mark Showalter nga Instituti SETI