Tag "xhamine"

Gjykata Administrative rrëzon kërkesën e shoqërisë civile për xhaminë e Namazgjsë

Kërkesa e shoqërisë civile për xhaminë e Namazgjsë është rrëzuar nga ana e Gjykatës Administrative. Kjo çështje gillimisht u hap në gjykatën civile të Tiranës, por më pas u kalua

ISIS sulmon xhaminë në Kuvajt, 16 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur

Organizata terroriste e Shtetit Islamik ISIS, ka marrë përgjegjësinë e një shpërthimi vdekjeprurës në një xhami në kryeqytetin e Kuvajtit, pas lutjeve të së premtes. Gjatë lutjeve të mesditës të

Të krishterët mund të luten në Xhaminë Kombëtare të Washingtonit

Talib Shareef, imam i Xhamisë Kombëtare në Washington thekson se për qëllim të bashkëpunimit ndërfetar dhe dialogut është i gatshëm për të pritur besimtarët e krishterë që të luten në

Vjedhin xhaminë e re të Gruemirës, arrestohen hajdutët

Policia e Shkodrës ka arrestuar 18-vjeçarin Arel Hasmuja nga fshati Gruemirë dhe 21-vjeçarin Erion Lleshi nga Durrësi, që kanë vjedhur materialet e ndërtimit të Xhamisë së re të fshatit Gruemirë

Sulmuan xhaminë me koktejl molotovi, arrestohen 2 të mitur

Dy të mitur nga Novi Sadi dhe Subotica, janë arrestuar nga policia serbe pasi dyshohen se kanë sulmuar me “koktejl molotovi” xhaminë Muxhahir në Suboticë. Lajmin e ka dhënë Ministria

Berisha: 300 ditë, asnjë tullë në Xhaminë e Madhe të Tiranës!

Ish-kryeministri Berisha sulmon mazhorancën lidhur me Xhaminë e Madhe të Tiranës, duke theksuar se në 300 ditët e para nuk është hedhur asnjë tullë. Në faqen e tij zyrtare në

Përurohet xhamia “Isa Beg” në Mitrovicë, Erdogan: Ta gëzoni xhaminë

Një ndër xhamitë më të mëdha në Kosovë, ish-“xhamia e zallit”, në Mitrovicë është përuruar të premtën, me një program të posaçëm kulturor fetar dhe në prani të shummë zyrtarëve

Danimarka ndërton xhaminë e parë me minare

Në Danimarkë do të ndërtohet një nga xhamitë më të mëdha në këtë vend. Kjo do të jetë edhe xhamia e parë që do të ketë edhe minaren e parë

Turqia: Do restaurojmë xhaminë e Ethem Beut

Xhamia e Tiranës, e njohur me emrin, xhamia e Ethem Beut, do të restaurohet me ndihmën e Agjencisë Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim. Lajmin e bën të ditur agjencia Anadolu.

Forcat izraelite sulmojnë Xhaminë Al-Aksa

Forcat izraelite sulmuan kompleksin e Xhamisë Al-Aksa në Al- Kuds (Jerusalami Lindor i pushtuar) të mërkurën në mëngjes, duke shkaktuar përleshje me palestinezët. “Ky është sulmi më i madh në

Basha, Ramës: Mos gënje për kolapse ekonomie, po mashtron shqiptarët

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha në një dalje për mediat, analizoi dhe përgjënjeshtroi deklaratat e Kryeministrit Edi Rama dhe ministrave të qeverisë së tij, për situatën ekonomike në vend.