Tag "xhamia"

Pse veç katolikëve, fetë e tjera heshtin për martesat gay? EDITORIAL

Ky në video është spoti i LGBT për familjen. Duket se në vend të dy burrave që puthen buzë më buzë e rrisin një fëmijë, e kanë menduar më të

Skandal. Spiunet e policisë fotografojnë protestën nga xhamia (Foto)

Ashtu si në çdo protestë të opozitës, policia e shtetit ka shpërndarë spiunët e saj për të marrë sa më shumë informacion dhe të dhëna për pjesëmarrësit. Skandali siç duket

Të kthehet varri i Et’hem Beut! U mor për film. Nismë e civitas.al

Në foton kryesore të këtij lajmi është varri i Et’hem Beut, tek xhamia në qendër të Tiranës e cila njihet si “Xhamia e Et’hem Beut”, ndërtimi i së cilës nisi

Xhamia e Birmingham ushqime për të pastrehet për festat e fundvitit

Për shumë njerëz festat e fundvitit janë të gëzueshme, por për të pa strehet kjo është një kohë kur ata nuk kanë mundësi të ushqehen. Në Angli kjo shtresë është

Pakoja e biskotave shkakton alarm në xhami

Një grua ka ndërmarrë një iniciativë për të bërë një dhuratë për besimtarët e fesë islame. Gruaja nuk i përkiste kësaj feje, por ajo ka dërguar disa biskota në një

Xhamia e “xhihadistëve” me imam të ri

Komniteti Mysliman Shqiptar ka emëruar një imam të ri pas arrestimit të imamit të vetëshpallur të xhamisë së Mëzezit në Tiranë. Ai që zyrtarizoi veprimtarinë fetare në këtë xhami ishte

7 vjeçari amerikan dhuron kursimet e veta për xhaminë e dëmtuar në Texas

Pas sulmeve terroriste në Paris një grup huliganësh kanë shkuar dhë ka dëmtuar një xhami në Texas të Amerikës duke grisur edhe flet nga “Kurani”. Imami i kësaj xhamie Faisal

Furrë buke në …xhami. Ndodh në Shkodër

Kohë të reja , zakone të reja! Dikur xhamia ishte xhami, dyqani dyqan. Ndërsa në Shkodër e kanë modernizuar këtë koncept. Në kat të parë piqen bukë e produkte brumi,

Bulqizë: Xhamisë i presin dritat. “S’i keni paguar”!

Prej disa ditësh, xhamia e Bulqizës nuk ka energji elektrike. OSHEE ia ka prerë pasi rezulton debotore. Por drejtuesit e xhamisë, shprehen se me të vertetë ekziston debia, por ajo

Xhamia e Tabakëve jep ndihma për sirianët

Falja në xhaminë e Tabakëve në kryeqytet këtë të premte ka qenë e veçantë. Ngjarjet tragjike të azilantëve sirianë në Mesdhe kanë prekur zemrat e qindra myslymanëve shqiptarë, të cilët

Në Serbi po ndërtohet xhamia më e madhe në Ballkan

Në fshatin Duga Poljana të komunës së Sjenicës në Serbi, është duke u ndërtuar një xhami e cila pritet të jetë më e madhja në Ballkan. Mediat serbe raportojnë se,

I jepet sot lamtumira e fundit efektivit të RENEA, qindra qytetarë tek Xhamia e E.Beut

Familjarë, miq, kolegë dhe të afërm i japin sot lamtumirën e fundit efektivit të RENEA­s, Ibrahim Basha i cili humbi jetën një ditë më parë në Lazarat. Në nderim të

Xhamia e Namazgjasë, Nishani dhe Erdogan përurojnë nisjen e punimeve

Presidenti turk, Erdogan ka marrë pjesë në ceremoninë zyrtare të fillimit të punimeve të Xhamisë së Namazgjasë, ku pritet që në mënyrë simbolike të vendosë gurin e parë në themel.

Me 13 maj Erdogan vendos tullën e parë të xhamisë së Namasgjasë

Zbardhet agjenda e vizitës së presidentit turk Erdogan në Tiranë. Sipas burimeve, bashkë me Ramën, Nishanin dhe kryetarin e Çështjeve Fetare të Turqisë, Erdogan do të vendosë gurin e themelit

Suedi, digjet xhamia e tretë në më pak se një javë

Zjarri i rënë në orët e natës në xhaminë Eslöv e cila është e lidhur me Shoqatën Kulturore Islami u shua nga ekipet e zjarrfikëses. Gjatë djegies nuk ka patur

Xhamia e Namasgjasë, nisin punimet në janar

Punimet për ndërtimin e Xhamisë së Namasgjasë do të nisin në muajin janar të vitit 2015. Kështu raporton agjencia turke e lajmeve Anadolu Agency. Drejtori i Përgjithshëm i Fondacionit Fetar

Rama vendos veton për ndërtimin e Xhamisë në tokë haram

Pas debateve për truallin ku do të ndërtohet Xhamia e Madhe e Tiranës dhe akuzave të besimtarëve se nuk pranojnë një Xhami të ndërtuar në tokë haram, kryeministri Rama deklaroi

UJI I SHQIPËRISË PËR SHITJE NË KUVAJT NGA EDI RAMA

A do t’i shesim ujin Kuvajtit? Kjo ndoshta do të sqarohet muajt në vijim. Dihet botërisht nevoja e vendeve Arabe për ujë dhe lufta e tyre e vazhdueshme për të

Xhamia nuk është lojë! Deklaratë e avokatit

DEKLARATE PER MEDIA Nga Avokat Alban Bala Serish permes medias, ne mesuam sot lajmin per shpronesimin e tokes, prone e familjes Kruja. Ky vendim i Qeverise eshte nje hap i

Xhamia e madhe, mediat: Do financohet nga Qeveria turke

Qeveria turke ka vendosur të jetë ajo financuesja e ndërtimit ë Xhamisë së Tiranës, e cila do të jetë dhe ndër më të mëdhatë në gjithë Ballkanin. Këtë fakt e

Xhamia e Namazgjasë, PD: Rama të bëjë transparencë për projektin

Kryeministri Edi Rama po gënjen të gjithë myslimanët për ndërtimin e xhamisë së re të Namazgjasë. Kështu deklaroi në një dalje publike nga selia Blu, kreu i Grupit të PD-së,

Berisha: 300 ditë asnjë tullë në Xhaminë e Madhe të Tiranës!

Në një reagim në rrjetin social Facebook, ish –Kryeministri Sali Berisha ko komentuar se gjatë kësaj qeverisje, nuk është vënë dorë në Xhaminë e Madhe të Tiranës. Berisha shkruan se

300 ditë nga bllokimi i Xhamisë së Madhe

Janë mbushur 300 ditë nga bllokimi i ndërtimit të Xhamisë së Madhe tek sheshi i Namazgjasë nga Rama dhe qeveria e tij. Ndër veprimet para politike që mori Rama ishte

Përurohet xhamia “Isa Beg” në Mitrovicë, Erdogan: Ta gëzoni xhaminë

Një ndër xhamitë më të mëdha në Kosovë, ish-“xhamia e zallit”, në Mitrovicë është përuruar të premtën, me një program të posaçëm kulturor fetar dhe në prani të shummë zyrtarëve

Hapet xhamia e re në Çair

Në komunën e Çairit është inaguruar përpara qytetarëve të shumtë xhamia e re. Në ceremoninë e përurimit të Xhamisë së Çairit, përveç kryetarit të komunës Izet Mexhit, kreut të BFI-së

Xhamia e Madhe, Veliaj siguron kreun e ri të KMSH për mbështetjen

Qeveria shqiptare siguron besimtarët myslimanë për përkushtimin në zgjidhjen e të gjitha çështjeve që do t’i hapin rrugë ndërtimit të Xhamisë së Madhe të Tiranës. Vendosmërinë e qeverisë ia përcolli

Forcat izraelite mësyjnë xhaminë al-Aqsa

Përleshje janë shënuar mes forcave izraelite dhe besimtarëve në xhaminë al-Aqsa në Jeruzalemin Lindor, të pushtuar nga Izraeli, pas lutjeve të darkës. Forcat izraelite kanë mësyrë xhaminë dhe kanë hedhur

Hagia Sofia, historia e kishës që u kthye në xhami

Thirrja e një ministri të Turqisë për ta shndërruar përsëri në xhami Shën Sofinë e Stambollit, e cila tani është muze, ka provokuar kundërshtime mes grupeve fetare dhe diplomatike. Shën

Gjermeni: Do rishikojmë projektin për ndërtimin e Xhamisë

Komuniteti mysliman do të duhet të rishikojë projektin për ndërtimin e xhamisë së madhe në sheshin e Namazgjasë. Të paktën ky është përfundimi për të cilin janë dakordësuar qeveria me

Një nga faltoret më të hershme është Xhamia Mbret

Një nga faltoret më të hershme të Shqipërisë është Xhamia Mbret që ndodhet brenda kalasë së Elbasanit, në distancë të afërt me portën kryesore të hyrjes në kala. Për qytetin