Tag "xhami"

Shokuese! Studenti shqiptar vdes në xhaminë e kryeqytetit duke falur Namazin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dje pasdite në xhaminë 4 Llulat në Prishtinë, ku i riu Alban Veliqi ka pësuar atak kardiak gjatë kohës sa po bëhej gati ta

Shmanget tragjedia në mes të Tiranës (Foto)

Mu në mes të Tiranës shkëputet xhami nga fasada e kati i gjasht të pallatit dhe rrezikon jetën e disa banorëve të cilët ndodheshin poshtë në atë moment. Pallati ndodhet

Misteri i xhamisë që nuk shpjegohet dot nga shkencëtarët

Studiues anglezë e çmontuan njërën minare, por as e zbuluan dot misterin, as e kthyen dot më në vend. Xhamia Sidi Bashir në Ahmedabad të Indisë ka dy minare që,

Rrëfimi rrënqethës: Ja si shtrëngon hoxha Delina Ficon të flerë me kondicioner

Mbrëmë në Opinion në TV Klan kishin shtruar një muhabet për fetë, mbulimin ose jo të grave muslimane, shenjave e simboleve të ndryshme fetare etj. Ndër ata që shkëlqyen, siç

400 metra lartësi në një platformë xhami, edhe guximtarët do të kishin frikë (Foto)

Në afërsi të Pekinit është ndërtuar një platormë prej xhami në një lartësi rreth 400 metra e cila do të ofrojë një atraksion të madh për turistët. Platforma prej xhami

Kur xhamitë nuk ishin prishur akoma në Tiranë (Foto)

Nëse kthehemi pas në kohë, do të shohim bukurinë e mjediseve të kultit islam dhe nga ana tjetër rregullin e varrezave pranë tyre. Gazetari Ilir Ikonomi na tregon përmes fotografive

A do guxonin të kalonit mbi këtë urë?

Ura prej xhami Sky Road në provincën Liaoning në Kinë është një nga objektet më tërheqës për turistët. Është e mahnitëshme, por kur hipën atje ndjenja që mbizotëron është frika.

Imami në Stamboll hap dyert e xhamisë për macet endacake (Foto)

Në këto ditë të ftohta dimri, qindra mace endacake që enden në Stamboll kanë gjetur një strehë të ngrohtë. Imami Mustafa Efe, ka vendosur t’i hapë dyer e xhamisë së

“La Stampa”: Rrjeti i xhamive radikale në Shqipëri, udhëkryq i xhihadistëve

E përditshmja italiane “La Stampa ka bërë një shkrim ku ka treguar për rrjetin e xhamive radikale në Shqipëri dhe Kosove që rekrutojnë njerëz për në ISIS. Sipas saj, Kosova

Edhe pse u lutën në xhami Partizani humbet kundra Skëndërbeut (Foto)

Para se të niseshin për ndeshjen kundra Skëndërbeut, Partizani vizitoi paraditen e së premtes xhaminë e Rrugës së Kavajës, ku janë lutur për mbarësi në ndeshjen e kundra “Ujqërve të

Skandali. Socialistët taksa edhe për xhamitë, revoltohen besimtarët

Të gjitha bashkitë që drejtohen nga socialistët do të vendosin taksa xhamitë njëlloj si biznesi i vogël. Skandali është denoncuar nga një besimtar i xhamisë së Kavajës. Sipas tij, të

Francë, mbyllen 3 xhami pas sulmeve në Paris

Franca ka mbyllur 3 xhami pas sulmeve të 13 nëntorit në Paris ku humbën jetën 130 persona. Ministri i Brendshëm francez Bernard Cazeneuve tha se xhamitë janë mbyllur në kuadër

Mbulohet Eliza Dushku, viziton xhamitë në Shqipëri (Foto)

Aktorja e famshme shqiptare Eliza Dushku këto ditë ka vizituar qytetin e Tetovës. Eliza ka vendosur që gjatë kësaj vizite të ndalet edhe në xhaminë e Larme në qytetin e

Dhjetra xhami në Shqipëri janë të palegalizuara, nuk njihet burimi i financimeve

Komuniteti Mysliman ende nuk ka një hartë të xhamive pa leje, ndersa behet e ditur se në Shqipëri ka rreth 650 xhami të njohura nga Komuniteti Mysliman. Por ka me

KMSH: Në Tiranë janë 7 xhami jashtë kontrollit, rrezik për lidhje me ISIS

“ISIS është kancer për botën islame dhe nuk ka lidhje me predikimet e fees islame”. Kështu shprehet nënkryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë Ali Zaimi. Zaimi thotë se terroristët e

KMSH dokumentar për lirinë e besimit fetar, pamje ekskluzive të xhamive

Me rastin e 25 vjetorit të lirisë së besimit në Shqipëri, Komuniteti Mysliman do të shfaqë dokumentarin premierë “H. Hafiz Sabri Koçi, pishtar i lirisë së besimit”. Për herë të

Ja çfarë ndodh nëse i zihet rruga çiklistëve në Angli

Një çift britanik sa bashku më fëmijën e tyre katër muajsh teksa po udhëtonin më makinën në rrugët e Londrës janë përballur më një sulm agresor.Sulmi ka ardhur nga një

Gjermania refuzon ofertën e Arabisë Sauditë për ndërtimin e 200 xhamive

Oferta saudite për t’i ndërtuar 200 xhami refugjatëve në Gjermani, që të ndihen, siç thanë autoritetet e Mbretërisë së Gjirit Persik, sa më mirë në shtetin europian, ka marrë përgjigjen

Rrëzohet vinçi mbi xhami, 52 të vdekur në Mekë

Teksa bota përkujton me dhimbje tragjedinë e 11 shtatorit 2001 në SHBA, një tjetër tragjedi është shënuar në Lindje në këtë 11 shtator. Të paktën 52 njerëz kanë humbur jetën

Arabi Saudite, 15 të vrarë nga një sulm kamikaz në xhami

Një sulm kamikaz ndaj nëj xhamie, të frekuentuar nga forcat e sigurisë lokale me seli në qytetin Abha, në jugperëndim të Arabisë Saudite, la të vdekur 15 persona këtë të

Zbulimi, Korçë, rikonstruksioni i xhamisë nxjerr në sipërfaqe eshtra njerëzish

Gjatë punimeve për rikonstruksionin e sheshit të xhamisë së Iljaz bej Mirahorit janë zbuluar eshtra njerëzish. Punëtorët kanë qenë duke punuar me mjete të rënda kur janë zbuluar dhe eshtrat.

Rama sërish përdor hoxhallarët për vota

Kryeministri Edi Rama edhe pse u shpreh në emisionin Opinion, që feja të mos përzihej në politikë, ndërkohë ai shfaqet duke bërë fushatë në një xhami. Fotoja është marrë teksa

Skandal, Imami i xhamisë del në fushatë në krah të Erjon Veliajt

Ashtu si institucionet shtetwrore apo shoqatat e ndryshme, edhe feja wshtw pwrfshirw në fushatën elektorale tw tw majtwve. Pasi nuk kanw lwnw shkollw, shoqatë apo rrymë pa përfshirë në koalicionin

Rilind edhe xhamia e Librazhdit. Flamuri i Ramës në minare (FOTO)

Kjo që shihni në foto ndodhet në Librazhd. Aty ku duhej të dilte hoxha të thërriste ezanin, thërret votuesit partia e Ramës përmes flamurit të tij të rilindjes.  

Filo dhunon institucionet fetare, bën fushatë në xhami

Kandidati I të majtës për Bashkinë e Korçës, Sotiraq Filo ka zhvilluar një takim në kuadër të fushatës elektorale të 21 qershorit në lagjen numër 7, pranë Xhamisë “Iljaz Bej

Arabi Saudite, 6 të vdekur nga një sulm vetëvrasës në një xhami shiite

Të paktën gjashtë persona u vranë të premten, kur një sulmues vetëvrasës hodhi veten në erë brenda një xhamie shiite në krahinën lindore Qatif, në Arabi Sudite. Disa njerëz të

Muslimanët pa xhami, falen në rrugë dhe në shi (FOTO)

Besimatët musliman ende falen në rrugë, në mungesë të një xhamie të madhe për të kryer ritualin e faljes. Çdo të premte, ose siç i thonë besimtarët islam çdo të

Aksident në qendër të Tiranës, urbani përplaset me makinën

Një aksident mes një urbani dhe një automjeti ka ndodhur para pak minutash në qendër të Tiranës, para xhamisë së Et’hem Beut, shumë prane Bashkisë së Tiranës. Për fat të

Erdogan synon të ndërtojë një xhami në Kubë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan gjatë qëndrimit të sotëm në Havana dhe takimit me presidentin kubanez Raul Castro u shpreh se synon të ndërtojë një xhami në Kubë, e cila

Mesazhet e paqes ndërmjet feve, priftërinjtë shkojnë në xhami

Dy priftërinj katolikë që tregojnë mbështetjen e tyre për muslimanët jashtë xhamisë, është ky titulli i shkrimit që sjell sot FranceTV info, ku tregon një shembull te bashkëjetesës dhe solidaritetit