Tag "Vlahutin"

Vlahutin: Politika të mos vonohet, të nisë punën për reformën zgjedhore

Reforma zgjedhore duhet të fillojë që ditën e parë të punës së parlamentit. Kështu u shpreh ambasadorja e BE në vendin tonë Romana Vlahutin. “Kjo reformë nuk duhet të fillojë

Pas Vlahutinit reagon PD: Integrimi mbahet peng nga Rama

Partia Demokratike ka përshëndetur deklaratën e ambasadores së Bashkimit Europian në vendin tonë, Romana Vlahutin për hapjen e negociatave pas realizimit të hapave të nevojshëm. Gjatë fjalës së saj në

Vlahutin: Muajt e ardhshëm, të rëndësishëm për hapjen e negociatave

Ambasadorja e BE, Romana Vlahutin, në një dalje direkte në Shkollën Europiane Verore, u shpreh se Shqiperia po përjeton një moment të mirë. Ndër të tjera, Vlahuti theksoi se muajt

Ambasadorët Lu dhe Vlahutin në zyrën e ministrit të Brendshëm Xhafaj

Amabasadori amerikan Donald Lu dhe ambasadorja e BE Romana Vlahutin ndodhen në zyrën e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj. Mësohet se takimi ka rreth 30 minuta që ka filluar dhe

Vlahutin vihet në lëvizje, mbledh ambasadorët e huaj në Tiranë, diskutojnë për situatën në vend

Ambasadorja e Bashkimit Europian, Romana Vlahutin, ka mbledhur në zyrën e saj ambasadoret e BE në vendin tonë, në kuadër të krizës politike në vend. Faktori ndërkombëtar në vendin tonë

Vlahutin flet nga Gjirokastra: Shpresoj që politika do lejojë qytetarët të votojnë më 18 qershor

Ambasadorja e BE-së Romana Vlahutin shpreson që politika të lejojë qytetarët të votojnë më 18 qershor. Nga Gjirokastra Vlahutin tha: “Shpresoj që politika shqiptare do lejojë qytetarët të votojnë më

PD del me deklaratë: Vlahutin po dezinformon partitë e vogla

Partia Demokratike ka reaguar në lidhje me takimin e ambasadorëve me partitë e vogla. Me anë të një deklarate, PD-ja ka akuzuar ambasadoren e BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin se

Vlahutin i bën reklamë punës së Ramës, kthehet në vartësen e kryeministrit

Nuk kishte ndodhur kurrë më parë që një diplomate të dilte në terren për të parë dhe ndjekur punimet publike me taksat jo të qeverisë së saj, por të qytetarëve

Vlahutin: Zgjedhjet edhe mund të mos bëhen

Ambasadorja e BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin ka vizituar sot bashkinë e Fierit, ku pas një takimi me kryetarin e saj socialist Armando Subashi ka folur edhe për çështjen e

Lu e Vlahutin takim me Blushin e Hafizin, në zyrën e LIBRA

Ambasadori i SHBA, Donald Lu dhe ajo e BE Romana Vlahutin janë pritur sot në zyrat e LIBRA-s nga përfaqësues të kësaj force politike. Dy diplomatët kanë zhvilluar një takim

11 pyetje për vilën e Vlahutinit. Nis hetimi nga Komisioni i Buxhetit të BE-së

Dy javë më parë, New Europe publikoi si lajm kryesor historinë e vilës së Ambasadores së Bashkimit Evropian në Tiranë, Romana Vlahutin. Prona, e cila u ble dhe në emër

Ambasadorët apel politikës shqiptare: Nisni menjëherë Vettingun, largoni korrupsionin

SHBA dhe BE kanë reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për ligjin e vettingut. Ambasada e SHBA në Tiranë iu ka bërë thirrje të gjitha partive politike të respektojnë vendimin

Vlahutin: Krimet e diktaturës meritojnë njohje të plotë

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin, deklaroi se krimet gjatë diktaturës komuniste meritojnë njohje të plotë. Në kuadër të ‘Ditët së kujtesës’ për viktimat e regjimit të diktaturës,

Ambasadorja e BE-së: Shqiptarët nuk duan një qeveri të korruptuar dhe të lidhur me krimin

Ambasadorja e BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin ka shpërthyer në akuza të drejtëpërdrejta. Ajo tha se rruga drejt integrimit evropian të Shqipërisë është rruga e ndryshimeve të mëdha ndërsa theksoi

Vlahutin akuza gjyqtarëve: Jeni njerëzit më të pasur edhe pse e keni pagën 800 euro

Ambasadorja e Bashkimit Evropian në Tiranë, Romana Vlahutin në një intervistë për një radion gjermane “Deutschlandfunk”, duke folur për rëndësinë e reformës në drejtësi në Shqipëri, ka vënë në dukje

Vlahutin reagon pas akuzave: Nuk kam fshehur pasurinë, ja çfarë ka ndodhur

Pas akuzave për fshehje pasurie nga ana e saj në Kroaci, ka reaguar ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin. Në një deklaratë zyrtare për mediat, zyra për shtyp

Vlahutin si Rama, sulmon mediat: Nuk e donit Reformën e Drejtësisë

Ambasadorja e BE-së në vendin tonë, ka komentuar edhe njëherë luftën politikë që bëri PS-PD-LSI për të arritur konsensusin në miratimin e Reformës së Drejtësisë. Gjatë intervistës së sa jtelevizive,

Vlahutin: Reforma duhet të zbatohet sa më shpejt, nuk ka kthim prapa

Ambasadorja e Bashkimit Europian në vendin tonë, Romana Vlahutin ka qenë e pranishme në një takim në Kukës, nga ku ka folur mbi Reformën në Drejtësi, për të cilën ka

Vlahutin: Faleminderit! Le t’i kthehemi punës!

Ambasadorja e Bashkimit Europian në vendin tonë Romana Vlahutin, përmes një mesazhi të shpërndarë një ditë pas miratimit të Reformës në Drejtësi, ka thënë sot se, falenderon të gjithë ata

Ambasadorët propozojnë një variant të ri për reformën. PD e pranon, pritet përgjigjja e Ramës

Miratimi i draftit final të Reformës në Drejtësi ka futur në ngërç të madh të gjitha palët politike. I gjithë debati është te mënyra se si do të formohen katër

Përfundon takimi Lu-Vlahutin-Basha-Meta: S’ka marrëveshje

Përfundon pa marrëveshje takimi për gjetjen e konsensusit për reformën në drejtësi mes Bashës, Metës e ambasadorëve të SHBA e BE. Pas apelit të kreparlamentarit Meta, se duhet gjetur konsensusi

Pritet sot në Kuvend të votohet reforma e drejtësisë, Lu e Vlahutin në seancë

Kur pritet të mblidhet e Kuvendi për të miratuar reformën në drejtësi, më e rëndësishmja e këtij 10 vjeçari, palët politike janë kthyer në pikën zero për sa i përket

Imami kundër Vlahutin: Të mbajmë qëndrim të fortë ndaj saj, është në krah të Qeverisë

Ditën e djeshme, grupi parlamentar i Partisë Demokratike zhvilloi një mbledhje jashtë radhe për t’u informuar për ecurinë e negociatave për reformën në drejtësi. Në mbledhje nuk munguan zërat kritikë

Vlahutin shprehet e bindur: Reforma do miratohet. 22 Korriku, dita e parë e një beteje të re

Ambasadorja e Bashkimit Evropian në vendin tonë, Romana Vlahutin e cila është angazhuar shumë së bashku me ambasadorin amerikan Donald Lu për miratimin e Reformës në Drejtësi, e pranishme sot

Reforma në Drejtësi, takimi në selinë e Metës, mbërrin Basha dhe Rama

Kreu i Kuvendit, Ilir Meta gjendet në selinë e Kuvendit, ku pritet të nisë takimi midis tij, kryeministrit Edi Rama, liderit të Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe ambasadorëve Lu dhe

Lu dhe Vlahutin takojnë Metën për reformën në drejtësi

Reforma në Drejtësi vazhdon të jetë angazhimi primar për ambasadorët Donald Lu dhe Romana Vlahutin, të cilët kanë zhvilluar pasditen e sotme një takim me kreun e Kuvendit, Ilir Meta

Idrizi takim me Lu dhe Vlahutin: Mbështesim variantin e ri të reformës

Kryetari i PDIU, Shpëtim Idrizi, ka zvilluar një takim me ambasadoren e BE Romana Vlahutin dhe ambasadorin amerikan Donald Lu. Idrizi u informua për zhvillimet e fundit për reformën në

PD zbardh rekomandimin e SHBA-së: Të zbatohet neni 88 i Venecias

Selia blu ka zbardhur propozimin më të fundit të bërë nga ambasadorët e SHBA-së dhe të BE-së për reformën në drejtësi. Bëhet me dije se dy ambasadorët, ai i Shteteve

Nuland i ka sha “ndermarrjen” Vllahutinit (Video)

Një bisedë telefonike zyrtarja e lartë e Departamentit të Shtetit të SHBA-ve Victoria Nuland, dëgjohet duke i thënë ambasadorit amerikan “Fuck EU”, q..fsha BE-në. Zyrtarët amerikanë nuk e konfirmuan dhe

Gjykatësit shqiptarë mësyjnë derën e Vlahutin. Zbulohen detajet e bisedës

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Shqipëri ka pritur në një takim magjistratët të cilët paditën Këshillin e Larte te Drejtësisë, për procedurën e shortit për propozimin e tyre. Brënda tre