Tag "viziten"

Basha mbledh ekspertët për “Drejtësinë”: Shqyrtoni ligjet që shoqërojnë ndryshimet kushtetuese

Pas vizitës së Zv.ndihmës Sekretares Amerikane të Shtetit, Victoria Nuland në Tiranë, për reformën në drejtësi, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka mbledhur anëtarët dhe ekspertët e PD-së në

Turi ballkanik, Kancerlarja Merkel anashkalon vizitën në Maqedoni

Kancelarja gjermane Angela Merkel më 8 korrik do të jetë në Tiranë, vendi nga ku do të nisë turin ballkanik në mbështetje të integrimit të këtyre vendeve në Bashkimin Evropian.

BE përshëndet vizitën e Vuçiç: Urime udhëheqësve për përpjekjet konstruktive

Brukseli vlerëson forcimin e marrëdhënieve dypalëshe mes Tiranës dhe Beogradit, si dhe mikpritjen shqiptare, siç e thekson në reagimin e tij Komisioneri i BE-së, Johannes Hahn. “Një vizitë kthimi historike

Tensioni për naftën në detin Jon, ministri grek anulon vizitën në Tiranë

Një lëvizje që do të ketë implikime në marrëdhëniet shqiptaro-greke dhe që vë në dyshim të drejtën e Greqisë për të eksploruar dhe shfrytëzuar hidrokarburet në detin Jon. Kështu e

Mogherini nuk do të marrë pjesë në takimin e SEECP në Tiranë

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian, Federica Mogherini nuk do të marrë pjesë në takimin informal të Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve pjesëmarrëse të Procesit të Bashkëpunimit të

Jahjaga anullon vizitën në Tiranë, pezull mandatet e PD-së

Presidentja e Kosovës Ahtifete Jahjaga ka shtyrë vizitën e saj në Tiranë, e cila ishte planifikuar më datën 18 dhjetor ku do të mbante edhe një fjalim në parlamentin shqiptar.

“Femen” proteston vizitën e Papës në Strasburg

Në prag të fjalimit te Papa Françeskut në Parlamentin Europian, një aktiviste e organizatës “FEMEN” ka manifestuar në katedralen e Strasburgut. “Papa nuk është një politikan”, është sllogani i saj

Beograd, 200 gazetarë të akredituar për vizitën e Ramës

Vizita e Kyreministrit shqiptar Edi Rama në Serbi ka ngjallur interesin jo vetëm të medias së të dy vendeve por edhe asaj ballkanike dhe europiane. Kjo për faktin se përbën

Reagon Kryeministria pas akuzave të PD-së lidhur me vizitën e Papës

Kryeministria i është drejtuar me një apel sot opozitës, për të dalë “nga klubi i thashethemeve dhe për t’u kthyer në Kuvend, ku pritet krahëhapur për të diskutuar për problemet

Daçiç: Edi Rama bëri mirë që e shtyu vizitën

Zëvdendëskryeministri dhe njëkohësisht ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç është shprehur se shtyrja e vizitës nga kryeministri shqiptar Edi Rama është një lajm i mirë për Beogradin. Daçiç ka

Murphy: Vuçiç nesër duhet t’i rikonfirmojë vizitën Ramës

Senatori amerikan Chris Murphy, kryetar i Marrëdhënieve me Jashtë të Nënkomitetit të Senatit për Çështje Evropiane thekson se i ka dërguar kryeministrit serb Aleksandër Vuçic sms ku i kërkon që

Papa Françesku mbyll vizitën e tij në Shqipëri, përcillet nga Kryeministri Rama

Papa Françesku ka mbyllur zyrtarisht vizitën e tij historike në Shqipëri, duke u drejtuar drejt Romës. Pas një vizite 1 ditorë, avioni i Atit të Shenjtë ka nisur fluturimin për

“Reuters” reportazh për vizitën e Atit të Shenjtë në Shqipëri

E vetmja gjë për të cilën flitet në kryeqytetin shqiptar është vizita e Papa Françeskut. Përgatitjet janë në orët e fundit, me zbukurimin e rrugëve, ku flamuri shqiptar me shqiponjën

Nisin përplasjet për vizitën e Papës

Qeveria dhe Bashkia e Tiranës përplasen për vizitën e Papa Franceskut në Tiranë. Dy pushtetet kanë dhënë fonde paralele për altarin ku do të mbahet mesha e shenjtë e Papa

Obama nis vizitën në Evropë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, nis sot vizitën në Evropë. Ai do të qëndrojë në Estoni dhe në Britani, ku do të marrë pjesë në një samit të

Nunciatura apostolike konfirmon vizitën e Papa Françeskut

Nunciatura apostolike konfirmon vizitën e Papa Françeskut. Nunci apostolik Ramiro Ingles pritet të dalë në një deklaratë për mediat në orën 13:00 ku do të japë detaje për vizitën e

SHBA-BE dënojnë vizitën e Putin në Krime

Shtetet e Bashkuara kanë kritikuar vizitën e Presidentit rus Vladimir Putin në Krime, të premten, si diçka provokuese si dhe ritheksuan mosnjohjen nga amerikanët të aneksimit të gadishullit me dalje

Meta mbyll vizitën në Kosovë, takon Nexhmije Pagarushën

Kryeparlamentari shqiptar e filloi ditën e fundit të vizitës në Kosovë me një ndalesë emocionale në shtëpinë e këngëtares së madhe shqiptare, znj. Nexhmije Pagarusha në Prishtinë, së cilës z.

Meta nis vizitën zyrtare në Danimarkë

Me ftese te Kryetarit te Parlamentit te Danimarkës Mogens Lykketoft, Kryetari i Kuvendit te Shqipërisë Ilir Meta nisi sot nje vizite zyrtare ne Mbreterine e Danimarkës. Në këtë vizitë, Meta

Fyle shtyn vizitën në Tiranë, Stano: Kërkohej prezenca e tij në Ukrainë

Komisioneri për Zgjerimin Stefan Fyle e ka shtyrë vizitën e tij në Tiranë, të parashikuar për në datën 13 shkurt. Zëdhënësi i tij, Peter Stano deklaroi se situata e vështirë

Meta në Paris, takim me Elisabeth Gigou dhe Danielle Auroi

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, në përfundim të vizitës së tij zyrtare në Paris, ka zhvilluar një takim me Kryetaren e Komisionit të Jashtëm, Elisabeth Gigou dhe me Kryetaren e

Trojka shtyn vizitën, rrezikohet kësti për Greqinë

Teksa pritej të hënën e ardhshme, Trojka me sa duket do të shtyjë vizitën e saj në Greqi sipas një informacioni që mbështetet edhe nga Reuters. Siç është cekur nga

Presidenti Obama anullon vizitën në Azi

Shtëpia e Bardhë njofton se Obama ka anulluar udhëtimin e tij për në Azi, të paraparë për javën e ardhshme, si pasojë e mbylljes së pjesshme të qeverisë, e cila

Kerry: Erdogan të shtyjë vizitën në Gaza

Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, i ka bërë thirrje Kryeministrit të Turqisë Recep Taip Ergodan që të shtyjë vizitën e tij në Rripin e Gazës, në kohën kur Shtetet