Tag "vizat"

Australia kërkon punëtorë, ja profesionet ku mund të filloni punë

Ministria australiane për Migrim dhe Kontroll të Kufirit, ka përpiluar një listë të re, ku paraqiten kërkesat për punëtorë në periudhën e viteve 2016/17. Kjo listë ka hyrë në fuqi

Zyrtare/SHBA nis bllokimin e vizave për gjyqtarët e korruptuar

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë filluar të refuzojnë vizat për gjyqtarët e korruptuar. Lajmi është konfirmuar nga ambasadori Donald Lu gjatë një komunikimi me publikun në rrjetet sociale. “Korrupsioni

Një tjetër shtet i heq vizat për shqiptarët

Një tjetër shtet i ka hequr vizat për shqiptarët. Qeveria miratoi marrëveshjen ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Kabinetit të Ministrave të Ukrainës, për heqjen e ndërsjellët

Dëshpëruese! BE po përdor krizën e emigrantëve për të mbyllur kufijtë

Pas paralajmërimeve të shumta, duket se një nga shtetet e BE ka vendosur të anulojë Shengenin dhe të rikthejë vizat. Kjo ka qënë Austria e cila vendosi të anulojë përkohësisht

Kosovës i duhet të përmbush edhe disa kritere të tjera brenda muajit shkurt 2016

Kosovës i duhet edhe disa kushte të tjera për të marrë liberalizim e vizave. Në raportin përfundimtar të dhënë sot pasdite Keshilli i Europës ka bërë publike edhe kushtet të

KE shprehet pozitivisht për vizat e kosovarëve

Komisioni Europian miratonë pozitivisht raportin në lidhje me liberalizimi e vizave për shtetasit e Kosovës. Raporti është bërë publik nga zëdhënësja e KE Maja Koçijançiq. Vendimi i Komisionit Evropian mbi

“Sakrifica” e deputeti kosovar: Jep pasaportën e tij për …Kosovën

Dje Kosova mori një shuplakë nga BE në lidhje me liberalizimin e vizave. Por ajo çfarë të bën më shumë përshtypje është hipokrizia e politikanëve të cilët me deklarata tërësisht

Pas deklaratave të Thaçit për vizat e Kosovës reagon BE

Pas deklaratave që Zv/ Kryeministri i Kosovës bëri në drejtim të Brukselit, ka qenë i menjëhershëm edhe reagmi i këtyre të fundit të cilët kanë deklaruar se akoma nuk është

Thaçi-kosovarëve, fajin e ka Brukseli

Zv/ Kryeministri i Kosovës akuzon Brukselin në lidhje me mosliberalizimin e vizave për shtetasit e Kosovës. Ai është shprehur se “Këtë vonesë të BE-së për liberalizimin e vizave për Kosovën

Shqiptarët të fundit në rajon për udhëtimet pa viza

Edhe pse Shqipëria ka marrë liberalizimin e vizave prej më shumë se 4 vjetësh ajo vazhdon të jetë e fundi në rajon përsa i përket njohjes së pasaportës nga shtete

Moldavia heq vizat për shqiptarët

Të gjithë ata qytetarë të cilët dëshirojnë të udhëtojnë drejtë Moldavisë, tashmë kanë mundësi të lëvizin pa vizë. Në një njoftim për shtyp, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës

Eksodi i shqiptarëve, Berisha: Do na kthejnë vizat

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se nëse shqiptarët vijojnë të largohen nga vendi duke kërkuar eksod, atëherë rrezikojmë të na kthehet regjimi i vizave. Gjatë fjalës së tij në parlament

Vlahutin: Nuk rrezikoni për vizat, por harroni azilin

Shqiptarët duhet të harrojnë nocionin e azilit politik pasi nuk mund ta përfitojnë një të tillë. Me ketë apel ambasadorja e Bashkimit Evropian në Tiranë Romana Vlahutin i bën thirrje

Shqipëria heq vizat me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kuvajtin

Shqipëria ka hequr vizat me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kuvajtin. Vendimi është marrë në mbledhjen e sotme të qeverisë që drejtohej nga kryeministri Edi Rama. T ani të gjithë

Nëse ka rritje të azilkërkuesve rrezikohet liberalizimi i vizave

Nese rriten kwrkesat pwr azil rrezikohet liberalizimi i vizave pwr Shqipwrinw. Paralajmerimi erdhi nga sekretari i shteti belg pwr azilin. “Belgjika nuk është vendi ku deti është bërë kos”. Keshtu

Mustafa: Së shpejti përmbushim kriteret për vizat

Kryeministri i Republikës së Kosovës,Isa Mustafa, priti sot në takim shefin e Zyrës së BE-së në Kosovë,Thomas Gnocchi. Me këtë rast, kryeministri Mustafa u zotua se shpejt do të përmbushen

Vizat, skandal me ambasadën gjermane në Prishtinë

Revista gjermane “Focus” ka paralajmëruar për numrin e nesërm publikimin e një skandali, në të cilin është përfshirë Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë. Rasti ka të bëjë me manipulimet që

Britani, ndryshojnë procedurat për vizat

Ambasada britanike ka bërë me dije se, duke filluar nga 19 marsi 2014, do të ndryshojë procedurat e aplikimit për viza për në Mbretërinë e Bashkuar. Në të ardhmen, aplikimet

Fajon: Mos spekuloni me vizat

“Liria e lëvizjës pa viza për kosovarët mundësohet, vetëm atëherë kur të plotësohen kriteret. Askush nuk mund të flasë për data, se kur mund të ndodhë kjo dhe është e

Mekanizmi për vizat, Fajon: Ballkani nuk rrezikohet

Një nga zerat më të fuqishëm në Parlamentin Evropian në mbështetje të liberalizimit të vizave për vendet e Ballkanit Perëndimor Tanja Fajon thotë se mekanizmi i ri i miratuar ditën

BE-ja diskuton sërish vizat për Ballkanin

Deputeti konservator spanjoll në Parlamentin Evropian, Agustin Diaz de Mera, ka arritur një marrëveshje me shtetet anëtare për të rivendosur përkohësisht, pas kërkesave të shumta, regjimin e vizave për vendet

Basha: Do heqim vizat me SHBA-në

Në kuadër të konkursit “Tirana Teens”, kryebashkiaku Lulzim Basha vizitoi gjimnazin “Sinan Tafaj” në kryeqytet, ku mori pjesë në shfaqjen “New York, New York” me gjimnazistët e kësaj shkolle. Referuar

Berisha: Për 4 vjet heqim vizat me SHBA

Kryeministri Berisha ka përsëritur edhe njëherë premtimin për heqjen e vizave me SHBA-të. Madje gjatë fjalës së mbajtur në mitingun madhështor të Elbasanit Berisha tha se vizat do të hiqen

Pollo: Me punë do të heqim vizat dhe me SHBA

Ministri i Teknologjisë së Informacionit Genc Pollo ka reaguar nëpërmjet një mesazhi një “Facebook” ku shkruan se me punë u hoqën vizat me BE-në dhe me punë do të hiqen

Abramov: Lehtësim shqiptarëve për vizat ruse

Ambasadori rus në Tiranë Leonit Abramov ka vlerësuar marrëdhëniet e mira mes Shqipërisë dhe Rusisë, ndërsa ka kërkuar edhe intensifikim të tyre në shumë fusha. Në një konferencë për shtyp