Tag "vitit"

18 janari njihet si dita më depresive e vitit

Studimet e ndryshme thonë se 18 janari është konsideruar si dita më depresive e vitit, pasi jemi pas Krishtlindjeve, ku financat tona nuk janë aspak në nivelin e duhur, ku

UEFA ka publikuar formacionin më të mirë të vitit 2015 (Foto)

UEFA ka shpallur formacionin më të mirë për vitin 2015, ku Barcelona është skuadra e cila ka më shumë futbollistë në këtë formacion: Alves, Pique, Iniesta, Neymar dhe Messi. Pas

Meteorologët: Viti 2016, më i ngrohti në histori

Temperatura globale gjatë vitit të ardhshëm do të arrijë nxehtësinë më të lartë ndonjëherë, sipas Zyrës Meterologjike të Britanisë së Madhe. “The Guardian” shkruan se ndryshimet klimatike dhe rrymat e

Europa po harton listën e “vendeve të sigurta” për azil

Komisioni Evropian do të hartojë një listë të “vendeve të sigurta”. Kjo do të thotë se nëse qytetarëve nga këto vende u refuzohet kërkesa për azil, do të riatdhesohen. Masa

UEFA shpall kandidatët për futbollistin e vitit

UEFA ka publikuar listën e kandidatëve për lojtarin më të mirë të këtij viti. Në këtë listë janë lojtarët: Pogba, Tevez, Ronaldo, Neymar, Suarez, Pirlo, Hazard, Vidal, Messi dhe Buffon.

Revolucioni i vitit 2014, jetik për të ardhmen e Ferrarit

Drejtori teknik, James Allison, tha se sakrificat që Ferrari bëri gjatë vitit të kaluar ishin të domosdoshme që të lejohet një përmirësim i skuadrës në të ardhmen. Thuajse të gjithë

Irak, 15 mijë viktima gjatë vitit 2014

Qeveria e Irakut thotë se viti 2014 ishte njëri nga më vdekjeprurësit gjatë viteve të fundit. Sipas të dhënave të mbledhura nga ministritë e shëndetësisë, të brendshme dhe të mbrojtjes,

Siri, ​33 mijë viktima vetëm gjatë vitit 2014

Në vitin 2014 në Siri janë vrarë 33 mijë e 278 civilë. Lajmi është bërë i ditur nga Observatori Sirian për Të Drejtat e Njeriut. Deri tani, gjithësej në Siri,

Putin: Rusisë iu rikthye Krimea, ngjarja e Vitit

Në fjalimin e tij vjetor, presidenti rus, Vladimir Putin, e ka përshkruar aneksimin e Krimesë nga ana e Rusisë si “rikthim në shtëpi”. Ai ka thënë se ky është një

Mrekullia e natës së Vitit të Ri rreth botës (Video/Foto)

Duke filluar me qendrat europiane si Londra, Viti i Ri u shënua me një spektakël madhështor, i karakterizuar me fishekzjarre. Londra si gjithnjë ishte qendër e spektaklit të fishekzjarreve. Sipas

“Civitas.al” ju uron shëndet dhe lumturi në vigjilje të Vitit të Ri 2015 !

Ne ketë natë festive, Stafi i “Civitas.al” ju uron “Gezuar Vitin e Ri 2015”! Urimet tona më te sinqerta shkojne tek të gjithë ata lexues qe na kanë ndjekur me

Urimi i Presidentin në vigjilje të Vitit të Ri: Paçi harmoni dhe dashuri!

Sipas traditës Kreu i Shtetit Bujar Nishani ka urur të gjithë shqiptarët dhe bashkëkombasit kudo që jetojnë për Vitin e Ri 2015. “Paçi gjithnjë dashuri dhe harmoni. Është ky urimi

Nata më e ftohtë e vitit në Zvicër

Në regjionin e Zvicrës së mesme në mëngjesin e hershëm kanë mbretëruar temperatura nën minus 10 gradë, njofton shërbimi meteorologjik SRF Meteo. Ndërsa në aeroportin e Zyrihut është shënuar temperatura

10 transferimet më të suksesshme të vitit 2014

Gazeta sportive katalune, Mundo Deportivo, ka zgjedhur top 10 nënshkrimet më të suksesshme të vitit 2014. Në botën e futbollit vlerësimet bëhen në fund të sezonit, por kur arrin suksese

Sport Mediaset përcakton formacionin e vitit (Foto)

Në zgjedhjet e gazetarëve sportivë të Sport Mediaset janë të shumtë lojtarët e kombëtares gjermane por edhe futbollistë të tjerë që spikatën jo pak në Kupën e Botës. Skema e përzgjedhur nga

Fotoreporteri i vitit, “Time” zgjedh turkun Bulent Kilic

Ai është turk dhe është fotoreporteri, që ka treguar dhe ndjekur nga afër konfliktet në Ukrainë, Siri, Turqi dhe Isis. Quhet Bulent Kilic dhe 35 vjeçari është zgjedhur nga e

Ja cilat janë 10 ekipet më të mira të vitit

Agjencia e lajmeve, Associated Press, ka përzgjedhur top 10 ekipet e vitit 2014. Real Madridi është renditur në vendin e parë me 137 pikë. Pas ekipit nga Santiago Bernabeu renditet

Rama çon akullin në Korçë, supriza e Vitit të Ri

Kryeministri Rama përmes një postimi në rrjetin social “Facebook” ka bërë publike dhuratën e tij për qytetarët e Korçës. Një pistë e akullt patinazhi për Krishtlindje. Duke theksuar dhe rivitalizimin

Wikipedia publikon ngjarjet më të rëndësishme të vitit (Video)

Wikipedia e ka krijuar këtë video në një formë enciklopedie, duke bashkuar tekst, foto dhe video, që janë ngarkuar nga kontribuuesit e saj. Ky nuk është vetëm një demonstrim i

Sipas BBC është Ronaldo personaliteti i vitit

Futbollisti i Real Madridit, Cristiano Ronaldo, është vlerësuar shumë nga BBC Sport. BBC Sport i ka dhënë një vlerësim të veҫantë Cristiano Ronaldos. Kjo e fundit e ka nderuar portugezin

Dokumentari i vitit, dedikuar Snowden-it

Reuters shkruan se dokumentari “CitizenFour” nga Laura Poitras, pritet të triumfojë ose të nominohet edhe në garën për Oscar. Dokumentari , i cili paraqet zbulimet e Edward Snowden në lidhje

Basel, Gashi shpallet lojtari i vitit

Më shumë se 2800 anketues e kanë votuar Gashin si lojtarin më të mirin te Baseli në një anketë të 20min.ch. Kështu sulmuesi kosovar, Shkëlzen Gashi, ka fituar epitetin e lojtarit

Brënda vitit 2018, gjysma e botës me internet

Përdoruesit do të rriten më shumë gjatë katër viteve të ardhshme, gati 3.6 miliardë njerëz (ose gjysma e popullsisë në botë) do të hyjnë të paktën njëherë në muaj në

Këta janë dështakët e vitit 2014

Goal.com ka publikuar një listë me emrat e futbollistëve që kanë dëshpëruar me paraqitjet e tyre në vitin 2014. Pas publikimit të listës së gjerë të 23 futbollistëve që janë

Këta janë kandidatët për trajner të vitit

Janë zbuluar 10 emrat e trajnerëve për çmimin “Trajneri i Vitit”. Mungesa më e madhe në këtë listë është ajo e trajnerit Borussia Dortmund, Jurgen Klopp, i cili nuk fitoi

Kim Kardashian në një video të vitit 1994 (Video)

Deri sa Kim është duke festuar ditëlindjen e saj të 34-të, ne kemi gjetur një video të saj të vitit 1994, shumë përpara se Kardashians të ndërtojnë “perandorinë e tyre”.

Pamje nga Shqipëria e vitit 1973 (Video)

Një video e rrallë e vitit 1973 e filmuar nga një familje italiane. Video tregon arritjen në aeroport me një aeroplan jugosllav, plazhin e Durrësit, Tiranën e Krujën. Personi që

Atmosferë hip-hopi në Prishtinën e vitit 99′

Sot turbo folk, dance e RNB janë më të preferuar për shqiptarët. Por kush mbanë mend nga vitet e pasluftës e di mirë se cfarë atmosfere krijohej, në Prishtinë sidomos

Dasma e vitit në familjen Topi (Foto)

Mbrëmjen e djeshme, Nada, vajza e ish-presidentit të Shqipërisë, Bamir Topi, lidhi kurorë në një ceremoni madhështore me bashkëshortin e saj, Gurten Papulin. Ky i fundit është djali i pronarit

Gjermania spiunon SHBA-të për herë të parë që pas vitit 1945

Gjermania do të prishë marrëveshjen me SHBA-të për të mos pasur spiunazh mes tyre. Veprimi vjen si kundërpërgjigje ndaj skandalit të agjentit të dyfishtë. Ndryshimi i paprecedentë është bërë i