Tag "viti"

50 ngjarjet më të rëndësishme që ndodhën në Shqipëri gjatë vitit 2016

Si ishte viti 2016? A ishte ai për shqiptarët një vit më i mirë se viti 2015? Çdokush mund të japë përgjigje kësaj pyetje, por më shumë se kjo flasin

Bashkia Kamëz merr masat e duhura për të rehabilituar ambientet shkollore, në pritje të fillimit të vitit të ri shkollor

Bashkia Kamëz nëpërmjet strukturave përgjegjëse ka nisur punën për rehabilitimin e ambienteve të brendshme si dhe atyre të jashtme për të pritur nxënësit si dhe fëmijët e kopshteve për vitin

Shqipëria e vitit 0…/ Nga Leonard Dedej

Vendi yne ndodhet në një situatë tragjikisht delikate. Llumi dhe krimi kanë pushtuar parlamentin, atë institucion që duhet të ishte model në përfaqësim dhe zgjidhje për hallet dhe problemet tona.

300 grabitje në një vit, pranga 10 shqiptarëve në Itali

Policia italiane ka vënë në pranga 10 shqiptarë, anëtarë të një bande grabitëse. Në një hark kohor prej 10-12 muaj këta persona kanë ekzekutuar rreth 300 grabitje në rajonin e

Zbulohet super ushqimi i ri i vitit 2016

Ndoshta mund të jetë super-ushqimi i ri më i padëshiruar i vitit 2016. Por pudingu i zi, një ushqim bazë i mëngjesit në shumë pjesë të Mbretërisë së Bashkuar, është

Ngjarje e rrallë, binjakët lindin në vit të ndryshëm

Këta dy binjakë në San Diego SHBA nuk do të ndajnë asnjëherë me njeri tjetri të njëjtën ditë lindje apo të njëjtin vit. Kjo ngjarje e rrallë, e cila në

Ulja e papunësisë. Sfida e qeverisë shqiptare për vitin 2016

Ekspertët vlerësojnë se ulja e papunësisë duhet të jetë në top listën e detyrave që qeveria duhet të realizojë gjatë këtij viti. Kjo është edhe reforma me impaktin më të

Tenisti Gjokoviç shpallet sportisti europian i vitit

Tenisti më i mirë i botës, serbi Novak Gjokoviç u përzgjodh si sportisti evropian i vitit 2015, pas votimit të 58-të tradicional nga agjencitë më prestigjioze të lajmeve në Evropë,

Meteorologët: 2016 do të jetë viti më i nxehtë që është regjistruar ndonjëherë

Temperaturat në të gjithë globin kanë ndryshuar vitet e fundit dukë shënuar rekord të rritjes së tyre, por meteorologët parashikojnë që 2016 do të jetë edhe më i nxehtë. Ngrohja

Çfarë s’duhet të mungojë në tryezën e Vitit të Ri që të keni sa më shumë fat

Pavarësisht se kjo bëhet sipas besëtytnive të trashëguara brez pas brezi apo edhe besëtytnitë e huazuara nëpër botë, tradita e një pjate fatsjellëse mbi tryezë natën e ndërrimit të viteve

Në ditët e dhjetorit që shndërruan vitin e zymtë1990 në Annus Mirabilis të shqiptarëve

Nga Sali Berisha Te dashur miq, historia ka qene nje njerke e eger per shqiptaret. Vitet e mrekullise ne historine tone, jo se kane munguar por na i kane dhe

Studimi: Ja periudha më depresive e vitit që ju prek edhe ju

Do t’ju duket e çuditshme, por studimet dhe kërkimet efundit kanë treguar se kush është periudha më depresive e vitit që mund t’ju prkë edhe ju. Në fakt në këtë

Viti i ri shkollor, Veliaj premton bursa për më të mirët

Rreth 490 mijë nxënës të arsimit 9-vjeçar dhe atij të mesëm nisën sot vitin e ri shkollor 2015-2016, ndërsa 30 mijë vogëlushë do të ulen për herë të parë në

Viti i ri shkollor, Veliaj: Ja masat për sigurinë dhe transportin e nxënësve

Në prag të nisjes së vitit të ri shkollor, kryebashkiaku i Tiranës ka mbledhur 24 administatorët e njësive administrative, për t’i njohur me një sërë masash që kanë për qëllim

Berisha: Turizmi gropa tjetër e madhe e këtij viti, pa ujë e pa drita

Ish­-kryeministri Sali Berisha kritikon qeverinë dhe kreun e saj Edi Rama për rikthimin e ndërprerjes së energjisë elektrike në zonat turistike. Në një koment të publikuar në profilin e tij

Dhunonte gruan prej më shumë se një vit, arrestohet shqiptari

Një tjetër rast dhune në familje në Itali, me protagonistë një çift shqiptarësh. Një shtetas shqiptar u arrestua në flagrancë në “Val Bormida” në Cairo Montenotte, nën akuzën e dhunës

Laboratori i drogës. Trafikantët aktivitet në Shqipëri prej një viti

Një superoperacion ndërkombëtar i ndërmarrë nga Policia e Shtetit në bashkëpunim me INTERPOL-in dhe EUROPOL-in ka çuar në shkatërrimin e një laboratori gjigant droge në fshatin Xibrakë të Elbasanit, ku

Cristiano Ronaldo shpallet lojtari më i mirë i botës

Cristiano Ronaldo është shprehur tejet i lumtur për suksesin e madh të radhës në karrierë. Portugezi, për të tretën herë, është shpallur futbollisti më i mirë në botë. Në ceremoninë

Policia e Kosovës: Viti i Ri pa viktima, disa incidente

Gjatë natës së festës së vitit të ri (2014/2015), situata në gjithë territorin e Republikës së Kosovës është vlerësuar e qetë dhe e qëndrueshme, me përjashtim të disa incidenteve të

Viti i Ri po afron, energjia elektrike mungon

Energjia elektrike po mungon gjatë ditës së ndërrimit të vitit në qytetet shqiptare, si në jug ashtu edhe në veri. Ndër qytetet më gjendjen më kritike kanë qenë Pogradeci, Korça,

Si lindi dhe si festohet Viti i Ri ?

Në fakt, Viti i ri prezanton ripërtëritjen e jetës, ndërsa zakonet e traditës për kremtimin e saj, edhe pse me shekuj kanë pësuar modifikime, ato, sot e kësaj dite i

Berisha: Viti që lëmë pas, i rekordeve më të zeza

Ish kryeministri Sali Berisha ka uruar permes nje mesazhi ne rrjetin social FB, gjithe shqiptaret per Vitin e Ri 2015, duke analizuar vitin qe leme pas, per te cilin shkuran

Ja faqet online më popullore që nga viti 1996

Ky infografik tregon evolucionin e 20 sajteve më popullore nga viti 1996 deri në 2013. Jo shumë kohë më parë, Netscape ose Altavista ishin mbretërit e internetit. Në atë kohë,

Arsyet pse viti 2015 mund të jetë befasues

Por, nëse ngjarjet kryesore të vitit 2014 nuk do të jenë dominuese edhe në vitin 2015, atëherë cilat do të jenë temat dominuese? Nuk e di. Megjithatë, dyshoj se disa

Shikoni tre golat më të bukur të këtij viti (Video)

Në një ceremoni të mbajtur në Zvicër, FIFA sot zgjodhi tre finalistet që garojnë për golin më të bukur të vitit. Stephanie Roche, Robin Van Persie e James Rodriguez garojnë

852 ekzekutime në Iran brenda një viti

Raportuesi Special i Kombeve të Bashkuara për gjendjen e të drejtave të njeriut në Iran, Ahmed Shaheed, ka paralajmëruar për rritjen e numrit të ekzekutimeve në Republikën Islamike. Në raportin

Shtatori, muaji më i nxehtë që nga viti 1880

Shtatori që lamë pas është muaji më i nxehtë që nga viti 1880. Lajmi bëhet i ditur nga Agjencia Ndërkombëtare e Studimit të Hapësirës. Sipas të dhënave më të reja

Makinat para ‘95 do dalin jashtë qarkullimit

Gazeta ‘Panorama’ shkruan sot se qeveria ka një strategji për uljen e ndotjes së mjedisit. Bëhet fjalë për një program financimi për blerjen e mjeteve me kilometrazh zero dhe rritje

A është 2014 viti i seksit të keq?

A është 2014 viti i seksit të keq? Një studim i zhvilluar në Britaninë e Madhe thotë se po, ndërsa të intervistuarit fajësojnë orët e gjata të punës, stresin financiar

Krimi në Yzberisht, çifti ishte ndarë para 1 viti, 31-vjeçari nuk kishte pranuar

Plagos ish-të fejuarën e tij dhe më pas vret veten. Ky është krimi i rëndë që u shënua pasditen e djeshme në hyrje të zonës pranë Yzberishtit në kryeqytet. NGJARJA