Tag "veri"

Moti i keq, rinis dëbora në Llogara, normalizohet situata në veri

Po shkon drejt normalizimit situata në zonat veriore të vendit si pasojë e kushteve atmosferike. Në Pukë, bashkia tashmë ka pasur të gjithë akset rurale të cilat prej ditësh ishin

Rikthehen reshjet e dëborës, vështirësi qarkullimi në Rrugën e Kombit

Pas disa ditësh me mot të mirë dhe temperatura relativisht të larta, në veri të vendit janë rikthyer sërish reshjet e dëborës. Deri më tani raportohet se në qarkun e

Dëbora izolon fshatrat e veriut. Pritet të zbardhet edhe Tirana

Reshjet e shiut i kanë hapur vend atyre të dëborës. I gjithë vendi është përfshirë nga reshjet e dëborës duke shkatuar mjaft problem në qarkullim. Mësohet se reshjet e borës

Nisin reshjet e dëborës në veri të vendit

Ulja e temperaturave ka sjellë edhe reshjet e dëborës në vend. Pas shiut të rrëmbyeshëm, në zonat malore të Dibrës kanë nisur reshjet e dëborës. Në orët e para të

Ekspertët japin alarmin: Priten përmbytje më të mëdha se në janar

Përmbytjet e fillimit të vitit 2015 në jug të Shqipërisë rrezikojnë të rikthehen me fillimin e reshjeve të shiut. Alarmi është dhënë nga eksperti i parashikimit të përmbytjeve në Institutin

RAMA ME TOP…”KUNDRA MULLARËVE”! Nga Indrit HOXHA

Dje u bë dyfek i madh në Orosh të Mirditës! Gjithë ato forca speciale, kërkuan ndihmë edhe nga ajri dhe bënë orë të tëra luftë me…NJË të kërkuar! U tha

Turqia ndërhyn ushtarakisht në veri të Irakut

Turqia konfirmoi sot një operacion tokësor të trupave të saj në veri të Irakut për të ndjekur rebelët kurdë në origjinë të një sulmi të përgjakshëm që vrau 16 ushtarë

“Kryeministri po fyen katolikët e veriut”

Këshilltari për mediat në Partinë Demokratike Edi Lesi ka reaguar për fjalimin e mbajtur sot nga Edi Rama në Lezhë. ASHE prezantoi sot Viktor Tushën dhe fjalën e mori edhe

Aleanca KuqeZi denoncon: Pashkët në veri, mesha pa drita

Urimi i festës së Pashkëve nga Aleanca KuqeZi sot ka qenë ndryshe për besimtarët. Urimi i AK-së ishte një denoncim ndaj qeverisë pasi sipas AK në qytetet katolie veriore të

Nikoliç kërcënon me formimin e një ushtrie në veri të Kosovës

Duke komentuar informacionet se SHBA-të i kanë dhënë përkrahje Prishtinës që të themelojë Forcat e Armatosura të Kosovës, presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç ka thënë se kjo është shkelje e

Reshjet e dëborës në Verilindje, Policia: Përdorni zinxhirë

Reshjet e dëborës kanë përfshirë zonat malore të vendit duke shkaktuar probleme në qarkullimin e automjeteve në disa akse rrugore. Sipas raportimeve, mësohet se dëbora ka arritur deri në 10

Veriu me temperatura të ulta, rrugët me ngricë

Ashtu siç edhe ishte parashikuar kjo javë vazhdon me ulje të temperaturave dhe me shfaqjen e ngricave. Për këtë arsye, sidomos në veri të vendit, akset rrugore kanë patur më

Gjuriç: Në veri të Kosovës janë institucionet e Serbisë

Nuk do të ketë largim nga puna për serbët në veri të Kosovës, thotë Marko Gjuriç, drejtor i Zyrës për Kosovën. “Funksionimi i organeve të përkohshme në veri të Kosovës

Serbët në veri protestojnë ndaj deklaratave të Edi Ramës

Qytetarët e pjesës veriore të Mitrovicës janë mbledhur afër urës kryesore të lumit Ibër, i cili ndan pjesën veriore nga pjesa jugore e qytetit, në shenjë proteste për deklaratat e

Tërmet në veri të vendit

Një goditje tërmeti është regjistruar në pjesën veriore të vendit. Mësohet se tërmeti ka pasur magniturë 3.1 të shkallës Rihter. Lëkundjet e tërmetit janë ndjerë në Pukë, Fushë-Arrëz dhe Kukës.

“Gjuha blu” sëmundja e bagëtive mund të jetë përhapur edhe në veri

Sëmundja e “gjuhës blu” shfaq shenjat edhe në Veri. Fermeret e Dibres kanë lajmëruar për prezencën e mundshme të semundjes së “gjuhës blu” edhe në bagëtitë e këtij qarku. Ekspertët

Veriu i Kosovës, “shtet më vete”

Veriu i Kosovës mund të llogaritet pa frikë si një “zonë kaotike’, pasi aty nuk funksionon si duhet edhe ligji dhe ka shumë zhvillime që kryen në ilegalitet të plotë.

Një i vrarë e dy të plagosur në veri të Kosovës

Një person është vrarë dhe dy të tjerë janë plagosur me armë zjarri në një incident të pasqaruar në zonën malore të quajtur Kollovërgë të fshatit Koshtovë, në afërsi të

Prefektët e veriut kundër EULEX -it

Prefektët e komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës do të bisedojnë nesër për situatën aktuale në këtë pjesë të Kosovës dhe për raportin e tyre ndaj EULEX-it. Prefekti

Zyrtarët serbë në veri marrin nga dy paga

Shefja e Zyrës Administrative të Mitrovicës Veriore, Adrijana Hoxhiç, ka thënë se nuk është ndërmarrë asnjë hap konkret nga institucionet e Kosovës për krijimin e komunës së Mitrovicës Veriore. Po

Simbolet e Kosovës, “shpërfillen” në Veri

Sipas analistëve politikë dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës , kjo gjendje në komunat me shumicë serbe, në veçanti në veri të Kosovës, ka ardhur si rezistencë e banorëve serbë

Thaçi: Serbët po bëjnë lojë të turpshme në Veri

Kryeministri Hashim Thaçi e ka quajtur të turpshme dhe të rrezikshëm veprimin e serbëve, të cilët rivendosen barrikadën mbi urën e lumit Ibër në Veri të Mitrovicës. Sipas Thaçit, ura

Rakiq: “Parku i Paqes”, mesazh për jetë më të mirë

Kryetari i veriut të Mitrovicës, Goran Rakiq, ka qëndruar të mërkurën po thuajse gjatë gjithë kohës së vendosjes së pishave, hedhjes së dheut dhe mbjelljes së barit mbi urën kryesore,

Veriu i Kosovës, 500 policë në ditën e zgjedhjeve

Në veri të Kosovës, me rastin e mbajtjes së nesërme të zgjedhjeve parlamentare, do të angazhohen 500 policë të Policisë së Kosovës që do të përkujdesen për mbarëvajtje të votimeve

Serbët e veriut, bojkot zgjedhjeve të 8 qershorit

Zgjedhjet parlamentare të 8 qershorit nuk do të shtrihen në katër komunat me shumicë serbe në veri, nëse autoritetet në Prishtinë nuk i heqin simbolet e shtetit nga fletvotimet. Ky

Shpërthim në veri të Mitrovicës

Një shpërthim i fuqishëm është dëgjuar mbrëmë rreth orës 02:00 pas mesnate në veri të Mitrovicës, por përveç dëmeve materiale, nuk ka të lënduar në njerëz. Shpërthimi ka ndodhur para

OSBE merr rolin e KQZ-së

Problemet në veri të Kosovës do të shfaqen edhe në zgjedhjet e 8 qershorit. Por, ndryshe nga herët tjera, kur Kosova nuk ka mbajtur pothuajse fare zgjedhje nacionale në pjesën

KQZ kërkon 40 ditë për organizimin e zgjedhjeve

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka, ka thënë se këtij institucioni i duhen të paktën 40 ditë për të organizuar zgjedhjet parlamentare kurdo që ato mbahen. “Nuk

EULEX, operacion në veri të Kosovës

Policia e Misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit, ndërmori sot një operacion bastisjeje në fshatin Zupç të komunës së Zubin Potokut në veriun e Kosovës të banuar me

Digjet automjeti i ish-kryetarit të veriut të Mitrovicës

Automjeti Hyundai pronë e Aleksandar Spiric, ish-kryetar i përkohshëm i veriut të Mitrovicës, është djegur mbrëmë, ndërsa nuk ka të lënduar. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 1:00 pas mesnate në