Tag "vere"

Ja pse duhet të hani pjepër me shumicë këtë verë

Pjepri me tulin e tij plot nuanca verore është shumë i shijshëm dhe i rekomanduar në këtë stinë. Frutin mund ta shijoni të plotë, ta përzieni me fruta ose perime

Ushqimet që nuk duhet të konsumoni në plazh

Cilat janë ushqimet për të mos u konsumuar në plazh apo për të mos u marrë me vete gjatë qëndrimit në çadër për të hequr ndjesinë e urisë? Në fakt,

Këshillat e dietologes: Ja 10 ushqimet më të mira të kësaj vere

Stina e “zbulimit” te trupit ka mberritur dhe dieta behet prioritet per shume nga ne. Ne prag te veres kerkesa per te mbajtur diete per tu dobesuar dy dhe tre

Flasin mjekët: Ja ushqimet verore që duhet t’i konsumoni patjetër

Dietologët sugjerojnë një listë me 22 ushqime, të cilat ndihmojnë në hidratimin e trupit tonë, mbajtjen nën kontroll të sëmundjeve, sikurse është hipertensioni apo diabeti dhe “karikimin” me energji të

Këto janë ushqimet që mund t’i konsumoni verës

Në prag të verës një nga shqetësimet më të mëdha është se si të ushqehemi shëndetshëm dhe të mos shtojmë peshë. Por, pikërisht në këtë stinë kemi laramani të frutave

Ushqimet më të mira për në verë

Ekspertët e dietave kanë klasifikuar disa ushqime edhe për stinën e verës, të cilat janë më të mira për sa i përket hidratimit dhe mbajtjes së mirë të formës trupore.

Billboard: Dy shqiptare në hitet e verës

Billboard raporton se ndër hitet e verës në mbarë globin, pritet të jenë edhe dy shqiptare. Bëhet fjalë për Dua Lipën dhe Era Istrefin. Interesant është fakti se Era Istrefi

Portrete pas konsumit të gotës së 1, 2 dhe 3 me verë (Foto)

Në projektin e tij të fundit, fotografi brazilian, Marcos Alberti ka kombinuar tre nga pasionet e tij; miqtë, fotografinë dhe verën. Ajo që i tha vetës ishte: “Gota e parë

Harry Potter rikthehet këtë verë

Libri i tetë i Harry Potter, “Harry Potter & Cursed Child”, do të ndahet në dy pjesëdhe dhe do të publikohet këtë verë nga autorja J.K Rowling. Libri i ri

Bëhuni gati! Këtë verë dalin në treg kostumet e banjos nga Heidi Klum

Heidi Klum nxjerr në verë linjën e saj të kostumeve të banjës Kohët e fundit po punon në Australi me “Germany’s Next Top Model”, por duket se Heidi Klum ka

Olta Gixhani bëhet tapë me verë. Ngre këmbët. Gati sa nuk i del “zogu” (Foto)

Aktorja seksi, Olta Gixhari,di sit ë tërheqë vemendjen. Duker se Olta e ka nisur vitin 2016 me një foto tepër provokuese. Ajo para pak çastesh ka postuar një foto përvëluese

Një gotë vere shkakton incident diplomatik mes Francës dhe Iranit

Dhe menyja ndonjëherë bëhet shkak për krijimin incidenteve mes dy shteteve. I tillë ka qenë dhe rasti i Francës dhe Iranit, të cilat janë përplasur për një gotë verë. E

Mos pi ujë po verë. Rron më gjatë thotë mjeku

E ja që qenka e vërtetë edhe shkencërisht. Më mirë një gotë verë në drekë se një gotë ujë. Jeton jo vetëm më gjatë por edhe më mirë. Një gotë

Reshjet e shiut, shtyhet “Ëndrra e një nate vere” në amfiteatrin e Durrësit

Paqëndrueshmëria e motit dhe reshjet e shiut të parashikuara kanë detyruar që të shfaqja “Ëndra e një nate vere” të ndryshojë ditën e dhënies së komedisë. Shfaqja do të jepet

Bien temperaturat, parashikohet shi gjatë gushtit

Rrezet përvëluese të diellit do të vijojnë të jenë prezente në shumicën e muajit Gusht, por surprizë do të jetë shiu. Muaji Gusht njihet si muaji simbol i pushimeve verore

Mbyllja e muajit të Ramazanit, fluks kosovarësh në Morinë

Menjëherë pas mbylljes së muajit të madhërueshëm të Ramazanit dhe festës së Bajramit të madh, ka nisur fluksi i ardhjes së qindra shqiptarëve të Kosovës drejt bregdetit, për të kaluar

Verë e afrikane! Digjen mbi 10 ha pyje, shkak temperaturat e larta

Kjo verë është shoqëruar me temperatura tepër të larta. Duke u gjendur në një situatë të tillë, ku vlerat maksimale të temperaturave, inspektorët e pyjeve i bëjnë thirrje qytetarëve që

Pse i ka lënë për në verë shembjet në plazh IKMT?

Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit po vijon prej një jave shembjet në zonën nga Plepat deri në Rrogozhinë. Sot IKMT postoi fotot e shkatërrimit të disa objekteve në plazhin

Shëngjini, një nga destinacionet më të frekuentuara këtë verë

Rëra kurative, uji i kristaltë, shërbimi cilësor dhe përmirësimi i infrastrukturës rrugore e kanë kthyer Shëngjinin një nga destinacionet turistike më të frekuentuara në vend. Pjesa e më e madhe

Ja cilat janë vendet që duhen vizituar këtë verë në Shqipëri

Moti i ngrohtë, plazhet idilike, çmimet e arsyeshme dhe një peizazh malor mbresëlënës janë disa nga arsyet pse duhet vizituar Shqipëria gjatë kësaj vere, sipas ueb-faqes “Insidermonkey.com”. Artikulli i shoqëruar

Kujdes: Po vjen anticikloni afrikan! Fundi i ditëve të bukura.

Na mbajti me hatër qershori, por nuk duket kaq bujar korriku. Pas pak vendi ynë do të pushtohet nga temperaturat e larta me origjinë nga Afrika e Veriut. Anticikloni afrikan

TAP nis ndërtimin e rrugëve në verë

Në fillim të verës pritet që projekti TAP të nisë nga puna, ku Shqipëria është vendi i parë ku do të nisin punimet me përmirësimin dhe ndërtimin e rrugëve të

Luftoni diabetin me çokollatë, verë dhe boronica

Duken sikur artikuj ushqimore për ndonjë ëmbëlsirë, por vera e kuqe, çokollata dhe boronicat mund të ofrojnë ndihmë për t’u mbrojtur nga diabeti. Një studim ka zbuluar për herë të

Sekuestrohet verë dhe shampanjë kontrabandë në Han të Hotit

Sekuestrohen një sasi e konsiderueshme mallrash kontrabandë në Doganën e Hanit të Hotit. Pas një aksioni të ndërmarrë nga strukturat e specializuara të Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave, u bë

Verë, kikirikë dhe çokollatë, për të luftuar osteoporozën

Një gotë verë e kuqe, disa kikirikë apo një copë çokollatë mund t’iu ndihmojnë kundër osteoporozës. Resveratroli, një përbërje natyrore e gjetur te vera e kuqe dhe rrushi, manat apo

Verë apo birrë? AND-ja zgjedh për ju

Verë apo birrë? Përgjigjia gjendet në gjenet tuaja. Ky është përfundimi në të cilin kanë dalë studiuesit e Pennsylvania State University. Sipas këtij studimi të ri perceptimi i shijeve të

Depardieu: Pi 14 shishe verë në ditë

Aktori francez, Gerard Depardieu, thotë se pi 14 shishe verë në ditë. 65-vjeçari pohon se fillon të pijë që nga ora 10 e mëngjesit, porse sipas tij, asnjëherë nuk dehet

22 ushqimet që ju ndihmojnë të bini nga pesha në verë

​Vera e nxehtë ka nevojë edhe për një trup në formë. Dietologët dhe ata që kujdesen për ushqimin nuk i sugjerojnë dietat drastike për rënien e peshave, por as kufizimin

Si të qetësoheni pas një dite të lodhshme

Vera ka mbërritur dhe jo të gjithë e kanë luksin dhe mundësinë për tu qetësuar çdo ditë në plazh dhe në ambientet më të mira, e veçanërisht nëse kthehemi pas

Ushqimet më të mira për t’u konsumuar në verë

Stina e verës na ofron një larmi të veçantë të frutave dhe perimeve të pasura me ujë për të cilat trupi ynë ka shumë nevojë, duke na pajisur me mburoja