Tag "venizelos"

Venizelos: Shqipëria dhe Serbia të ruajnë stabilitetin në rajon

Zëvendëskryeministri dhe njëkohësisht Ministri i Jashtëm grek Evangjelos Venizelos, ka dënuar incidentin e ndodhur në ndeshjen midis Serbisë dhe Shqipërisë në Beograd, në eliminatoret e Euro 2016. Venizelos ka shprehur

Avioni ku udhëtonte ministri grek, Venizelos ulje emergjente në Selanik

Avioni me të cilin ministri i Jashtëm grek, Evangelos Venizelos fluturonte nga Turqia drejt Milanos, ka kryer ulje emergjente në aeroportin “Makedonia” të Selanikut. Një dëm shumë serioz është vënë

Greqi, Venizelos takon Dulen, temë e bisedës edhe reforma territoriale

Zëvendës/kryeministri dhe Ministri i Jashtëm grek, Evangelos Venizelos do të takohet sot në mesditë më Ministrinë e Jashtme greke, me nënkryetarin e Kuvendit të Shqipërisë dhe kreun e PBDNJ-së, Vangjel

“Territorialja”, Venizelos- Bushatit: Ndarja e re ndryshon entitetet lokale në minoritet

Ndarja e re territoriale ka nxitur reagime edhe nga pala greke. Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Evangelos Venizelos i ka telefonuar ministrit të Jashtëm shqiptar Ditmir Bushati. Burime

Venizelos zbulon pazarin, vota për statusin në këmbim të marrëveshjes detare

Kur të hapen negociatat për anëtarësim, Shqipëria do të duhet të përmbushë të gjitha kriteret, përfshi edhe respektimin e marrëveshjes se strategjisë detare. Kështu deklaroi sot në Athinë ministri i

Statusi, Venizelos: Mesazh miqësie e bashkëpunimi

Këshilli i çështjeve të përgjithshme të BE, i fundit nën presidencën greke, që u zhvillua në Luksemburg dhe u kryesua nga ministri i jashtëm i Greqisë, Evangelos Venizelos, ka vendosur

Greqia kërkon integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Greqia është e interesuar për integrimin evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor, ndërsa gjithashtu edhe për “dimensionin mesdhetar” të këtij procesi, që është mjaft e rëndësishme për stabilitetin dhe zhvillimin

Venizelos: Do të ketë nisma të mëdha qeveritare

Një diskutim për rezultatin e zgjedhjeve dhe mesazhet që dërgojnë qytetarët dhe që qeveria i kupton shumë mirë, zhvilluan kryeministri grek Adonis Samaras dhe zëvendësi i tij, njëkohësisht mimistër i

Marrëveshja për detet, Venizelos: Kemi biseduar, shpresojmë të zbatohet

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm grek, Evangelos Venizelos, deklaroi se qeveria e Athinës shpreson që marrëveshja Greqi-Shqipëri për kufijtë detarë, të hyjë në fuqi pas bisedimeve që janë zhvilluar me

Venizelos: Prioritet i qeverisë greke është dhënia e statusit kandidat Shqipërisë

Ministri i Jashtëm grek Venizelos në një konferencë për mediat pas takimit që pati me kryeministrin Rama dhe ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati deklaroi: Dhënia e statusit kandidat Shqipërisë është

Basha-Venizelos: Konsensus për çështjet themelore të demokracisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti sot në takim Ministrin e Jashtëm të Greqisë, Evangelos Venizelos i cili ndodhet në Shqipëri si Kryesues i Këshillit të Bashkimit Europian. Kryetari

Venizelos-Metës: Gjatë presidencës greke të BE, mbështetje për integrimin

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta priti Kryeministrin dhe Ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë, Evangelos Venizelos Kryetari i Kuvendit Ilir Meta priti sot në Kuvend Zv. Kryeministrin dhe Ministrin

Greqia në Shqipëri për Bashkimin Evropian

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama u takua me Zëvendës Kryeministrin dhe Ministrin e Jashtëm grek Evangelos Venizelos, i cili vizitoi Tiranën si pjesë e turneut të tij Ballkanik, si President

Venizelos, vizitë 2-ditore në Tiranë

Zëvendës/kryeministri dhe njëkohësisht Ministër i Punëve të Jashtme të Greqisë, Evangelos Venizelos ka vizituar sot pasdite Tiranën, në kuadër të një turi vizitash në Ballkan, në cilësinë e kryesuesit të

Thaçi-Venizelos: Së shpejti do të hapim në Athinë Zyrën ndërlidhëse të Kosovës

Zv. Ministri grek Venizelos gjatë vizitës së tij në Kosovë shprehu gatishmërinë e Greqisë për të ndihmuar Kosovën përsa i përket integrimit euroatlantik të vendit duke e quajtur këtë si

Venizelos, sot në Kosovë

Zëvendës Kryeministër dhe Ministër i Punëve të Jashtme të Greqisë, Evangelos viziton sot Prishtinën ku do të takohet me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçin. Venizelos, dje ka vizituar Serbinë ku

Venizelos: Serbia në BE deri më 2020, dialogu me Kosovën vazhdon

Ministri i Jashtëm grek, Evangelos Venizelos, dhe kryeministri i Serbisë Ivica Daçiç kanë shfaqur shpresën se Serbia do të bëhet pjesë e BE-së deri më 2020. “Do të bëjmë çdo

Venizelos sot në Beograd, nesër në Prishtinë

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Evanegelos Venizelos, arrin sot në Beograd si kryetar i Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian. Në takim me zyrtarët e lartë të shtetit serb, ai

Venizelos viziton Kosovën më 19 shkurt

Në kuadër të një turneu nëpër vendet e Ballkanit Perëndimor, zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm grek, Evangelos Venizelos të mërkurën, më 19 shkurt do të vizitojë Kosovën. Gjatë qëndrimit në

Venizelos: Partnerët, gabime kolosale për programin grek

Në përballimin e krizës greke “pati gabime kolosale, me një kosto shumë të madhe sociale dhe politike”, nënvijëzoi numri dy i qeverisë greke, Evangelos Venizelos, duke folur në një veprimtari

Bushati uron Venizelos për marrjen e presidencës së BE-së nga Greqia

Ministri i Jashtëm shqiptar Ditmir Bushati i ka telefonuar homologut grek Evangelos Venizelos dhe ka zhvilluar me të një bisedë telefonike. Ministri Bushati ka shfrytëzuar këtë kontakt për ta uruar

Venizelos: Do promovojmë dhënien e statusit për Shqipërinë

“Do promovojmë dhënien e statusit për Shqipërinë”. Kështu shprehet Ministri i jashtëm i Greqisë, Evangelos Venizelos. Në një intervistë për mediat greke kryediplomati thekson se ecuria e Shqipërisë në procesin

Venizelos: Greqia kërkoi dhënien e statusit për Shqipërinë

Athina zyrtare ka përkrahur në takimin e ministrave të jashtëm në Bruksel, dhënien e menjëhershme të statusit kandidat për anëtarësim Shqipërisë. Kështu bëhet me dije në një njoftim të ministrisë

Greqi, Samaras e Venizelos takohen në prag të ardhjes së Trojkës

Çështjet që mbeten të hapura ndërmjet qeverisë greke dhe Trojkës pritet të jenë në qendër të takimit që do të kenë sot pasdite kryeministri Antonis Samaras dhe zëvendëskryeministri Evangelos Venizelos.

Peleshi nesër në Athinë, do të takohet me Venizelos

Zëvendëskryeministri shqiptar, Niko Peleshi do të jetë nesër në Athinë, për një takim zyrtar me zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Jashtëm grek, Evangelos Venizelos. Lajmi bëhet i ditur nga Ministria e

Marrëveshja detare, Venizelos: Do diskutojmë çështjet teknike

Pas vizitës së tij në Tiranë, zëvendës kryeministri dhe ministër i Jashtëm i Greqise, Evangelos Venizelos, ka shprehur gatishmërinë që të diskutohen sërish çështjet teknike të marrëveshjes për kufirin detar.

Greqi, Venizelos: Jo, masave të reja fiskale

Zv.kryeministri dhe ministri i jashtëm grek, Evangelos Venizelos është shprehur kundër masave të reja fiskale në Greqi. Deklarata e tij u bë para nisjes për në Luksemburg, ku do të

Venizelos informon presidentin Papulias për vizitën në Shqipëri

Zëvendës kryeministri i qeverisë greke dhe njëherësh ministër i jashtëm, Evangelos Venizelos, ka informuar presidentin, Karolos Papulias, mbi vizitën e zhvilluar në Shqipëri. Informimi lidhej edhe me vizitën që do

Basha-Venizelos: Me rëndësi anulimi i ligjit të luftës, të thellojmë bashkëpunimin

Lideri i opozitës, z. Lulzim Basha, priti në një takim në selinë e Partisë Demokratike, Zv. Kryeministrin dhe Ministrin e Punëve të Jashtme të Greqise, z. Evangelos Venizellos. Gjatë takimit

Rama-Venizelos: Bashkëpunimi mes vendeve në një stad të ri

Kryeministri Edi Rama thekson vullnetin e qeverisë së tij për ti dhënë një dimension të ri bashkëpunimi mes Shqipërisë dhe Greqisë, në frymën e miqësisë dhe interesit më të mirë