Tag "venezuela"

Bukuroshja nga Venezuela shpallet Miss International 2015

Edymar Martinez bukuroshja 20 vjeçare nga Venezuela shpallet vajza më e bukur në botë. Sot ajo është kurorëzuar si Miss International 2015 duke mundur kështu 65 konkurentet nga vendet e

Venezuela, masa shtrënguese ndaj SHBA-ve

Qeveria e Venezuelës i ka lënë afat dy javë Shteteve të Bashkuara që të reduktojnë në mënyrë dramatike numrin e diplomatëve në ambasadën e tyre në këtë vend. Ministrja e

Venezuela e quan “vrasës” John Kerry-n

Ministri i Jashtëm venezuelian, Elias Jaua, ka akuzuar Sekretarin amerikan të Shtetit, John Kerry, si nxitës të dhunës dhe e quajti atë “një vrasës”. Jaua reagoi pas komenteve të Kerry-t,

Vritet Miss Venezuela gjatë protestave

Miss Venezuela 2013 është viktima e pestë në protestat e dhunshme anti qveritare në Venezuelë. E bukura e Venezuelës, Genesis Carmona, 22 vjeç është qëlluar me një plumb në kokë

Venezuela dëbon 3 diplomatë amerikanë

Venezuela ka njoftuar se do të dëbojë tre diplomatë amerikanë, të cilët i akuzon për komplot me qëllim sabotimin e ekonomisë së vendit. Presidenti Nicolas Maduro deklaroi se diplomatët kanë

Venezuela pranon t’i japë azil Eduard Snoudenit

Presidenti venezuelian Nicolas Maduro njoftoi gjatë orëve të para të ditës së sotme se vendi i tij “i ofronte të drejtën humanitare të azilit” informaticienit amerikan Eduard Snouden, i cili

“Post-Chavez”, Venezuela voton

Venezuela voton sot për vazhdimësinë e politikës çaviste. Gati 19 milionë venezuelas do të votojnë sot për pasardhësin e Hugo Chavez-it. Opozita ka bërë një ankesë zyrtare ndaj qeverisë se