Tag "Venecia"

Meta i del në krah Bashës: Kishte plotësisht të drejtë për rekomandimin 88 të Venecias

Kreu i Kuvendit, Ilir Meta, në një intervistë nga Filadelfia për “Zërin e Amerikës” është shprehur se prania në Konventën e demoraktëve është një eksperiencë e mrekullueshme për të. Më

Edhe ligji i pronave shkon në “Venecia”

Fati i ligjit të pronave do të varet nga Komisioni i Venecias. Gjykata Kushtetuse ka vendosur t’i drejtohet Komisionit të Venecias ëpr ligjin në fjalë para se ajo të shprehet.

Basha: Opozita e vendosur për reformë sipas Venecias

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka përsëritur sërish qëndrimin e opozita nuk do të tërhiqet nga rekomandimi 88 i Venecias. Përmes një postimi të gjatë në rrjetin social Facebook,

Bylykbashi- Xhafës: Venecia ua hodhi poshtë draftin

Deputeti demokrat, Oerd Bylykbashi, ka replikuar pas Fatmir Xhafës në lidhje me reformën në drejtësi. Sipas tij, është e papranueshme që shqiptarët të dëgjojnë ato gënjeshtra. Bylykbashi shtoi se Komisioni

Basha-Steinmeier: Pranimi i Rekomandimit 88 të Venecias nga Rama mban peng Reformën në Drejtësi

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha priti sot në një takim Ministrin e Jashtëm gjerman Frank Walter Steinmeier. Basha shprehu mirënjohjen për kontributin e Gjermanisë dhe të ministrit Steinmeier për

Basha: E miratojmë reformën që sot nëse Rama pranon rekomandimin 88 të Venecias

Pas mbledhjes së Grupit Parlamentar të PD-së, Lulzim Basha bëri të ditur se PD është e gatshme ta miratojë që sot reformën në Drejtësi nëse Rama pranon rekomandimin 88 të

PD: “Venecia” i cilësoi legjitime shqetësimet e opozitës

Partia Demokratike thotë se drafti përfundimtar u dha të drejtë shqetësimeve të opozitës. “Venecia i cilësoi si legjitime shqetësimet e opozitës për kapjen politike dhe ka rekomanduar çmontimin e kapjes.

“Venencia” miraton draftin përfundimtar të Reformës në Drejtësi

Komisioni i Venecias ka miratuar draftin përfundimtar të Reformës në Drejtësi. Lajmi bëhet i ditur me anë të një postimi në tëitter nga ambasada e Bashkimit Europian në Shqipëri. Në

Meta: Të lexohen me përgjegjshmëri rekomandimet e Venecias për reformën në Drejtësi

Kreu i Kuvendit Ilir Meta bëri të ditur edhe njëherë qëndrimin e forcës politike që drejton, LSI-së për reformën në drejtësi. Sipas tij, LSI do japë kontributin e saj maksimal

Ambasada e SHBA përshëndet Venecian: Tani mbetet përmbyllja Reformës

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë e cilëson të shkëlqyer punën që ka bërë Komisioni i Venecias me draftin e Reformës në Drejtësi. Diplomatët amerikanë thonë se Komisioni i

Halimi: Komisioni i Venecias e shqetësuar pasi politika ka kapur drejtësinë

Deputeti i Partisë Demokratike, Eduard Halimi, është shprehur se drafti i Komisionit të Venecias për Reformën në Drejtësi shpreh shqetësimin për kapjen politike të sistemit të drejtësisë. “Jemi të inkurajuar

Byroja e Hetimit, Ambasadori Hoffmann: Prisni rekomandimet e “Venecias”

Ambasadori gjerman, Hellmuth Hoffmann ka komentuar për DW ngërçin politik lidhur me Byronë Kombëtare të Hetimit. Në një kohë kur mazhoranca pretendon se e ka draftin e dakordësuar me opozitën,

Komisioni i Venencias: Reforma e domosdoshme për pavarësinë e gjyqësorit

“Reforma në Drejtësi është e vështirë por duhet të sigurojë pavarësinë e gjyqësorit”. Kështu kanë deklaruar sot përfaqësuesit e Komisionit të Venecias gjatë një deklarate për shtyp. Sa i përket

Reforma në Drejtësi, Drafti bashkë me opinionet e PD-së dhe LSI-së në Venecia

Pas më shumë se tre orë debat, është mbyllur puna e Komisionit të Posaçëm për Reformën në Drejtësi. Ky komision vendosi që drafti i ekspertëve të nivelit të lartë si

Nis Komisioni i Posaçëm, PD: Vetëm draftin e Venencias dhe jo të Ramës

Nis mbledhja e Komisionit të Posaçëm për Reformën në Drejtësi, ku po diskutohet mbi draftin e ekspertëve të nivelit të lartë. Deputeti i PD-së Eduard Halimi, në emër të opozitës

Reforma në Drejtësi, Alibeaj: Pranohet vetëm drafti i Venecias

Reforma në Drejtësi ishte tema politike që mblodhi politikën e vendit për herë të parë bashkë për vitin 2016. Në Kryesinë e Kuvendit u zhvillua takimi i ekspertëve të nivelit

Berisha mbetet Berishë! Ambasadori amerikan ia dorëzon ATIJ draftin e “Venecias” për Drejtësinë

Ambasadori amerikan Donald Lu, është takuar sërish sot me ish kryeministrin e vendit Sali Berisha ku i ka dorëzuar këtij të fundit zyrtarisht, në emër të ambasadës së SHBA dhe

Rekomandimi i “Venecias”: Të rishikohet roli i ministrit të Drejtësisë në KLD

Komisioni i Venecias ka nxjerrë të tjera rekomandime sa i takon Reformës në Drejtësi, duke u bazuar këtë herë në rolin e ministrit të Drejtësisë. Venecia kërkon që Reforma të

Gafa e Komisionit të Venecias: Kalon në opozitë edhe LSI-në e Metës

Edhe pse LSI është aleati kryesor në qeverisjen e Ramës, mesa duket këtë detaj Komisioni i Venecias nuk e di. Madje përkundër kësaj, në letrën e dërguar nga Kreu i

Sa here bie shi Durresi kthehet ne Venecia. Vangjush, ku je?

Këto pamje që shihni në foto janë mëse të zakonshme sa herë që bie shi në qytetin e Durrësit. Të shumtë janë qytetarët që shprehin shqetësimin për pellgjet pa fund

Reforma në drejtësi, KiE: Komisioni i Venecias nuk është arbitër

Pas propozimeve të paraqitura nga palët në mbledhjen e djeshme të komisionit të posaçëm, reforma në drejtësi ka hyrë në një tjetër fazë: atë të marrjes së një opinioni nga

Dekriminalizimi, Balla: Të shqyrtohet raporti i komisionit të Venecias

Komisioni Parlamentar për dekriminalizimin është mbledhur ditën e sotme në ambientet e Kuvendit. Deputeti socialist Taulant Balla tha se dy anëtare të komisionit të posacem, njëri nga mazhoranca dhe njëri

Duket si makinë, lundron si varkë, por është një Ferrari

Duket si makinë, lundron si një varkë, por në të vërtetë është një Ferrari…ose më saktë, një kopje identike e drunjtë e “Kokëkuqes” së famshme italiane. E cilësuar si njëra

Clooney: Do të martohem në Itali, ndoshta në Venecia

Ka qenë vetë George Clooney që ka dhënë lajmin e martesës së tij gjatë një darke gala në Pallatin Vecchio në Firence, një iniciativë bamirësie e “Celebrity Fight Night”. “Do

Përmbytje në Venecia, 4 të vdekur

Venecia, përveçse e zgjuar sot e përmbytur, ka përjetuar edhe një tragjedi të rëndë. Përmbytjet që shkatërruan dhjetëra shtëpi e biznese, kanë rezultuar fatale edhe për 4 persona të cilët

Pavijoni shqiptar në Venecia tërheq “Wall Street International”

Këtë vit, Bienalja e Arkitekturës në Venecia shpreh atë pjesë të jetës së njeriut që vëzhgon natyrën e ndërtimeve. Në këtë kontekst, “mundësia” është elementi i vënë në lojë nga

Nëse Venecia do të ishte e ngrirë (Foto)

E keni menduar për ndonjëherë, sikur disa prej lumenjve apo liqeneve më të famshëm në botë do të ngrinin, çfarë do të ndodhte? Më poshtë ne po ju tregojmë se

“Ballkoni” i Lendita Zeqiraj, çon Kosovën në Festivalin e Venecias

Filmi “Ballkoni” i regjisores nga Kosova, Lendita Zeqiraj, pati të mërkurën premierën botërore para publikut të Festivalit të Filmit në Venecia. Radhët e gjata të njerëzve pranë biletarive flasin për

Scarlett Johansson e bukur dhe sensuale në Venecia

Aktorja 28-vjeçare ka magjepsur të gjitha kur bëri daljen e saj me një fustan të gjatë të zi tepër joshës. Scarlett Johansson në qendër të vëmendjes në tapetin e kuq

Festivali i Venecias, Bullock dhe Clooney mbërrijnë bashkë

Ngrihet sipari i Festivalit të Venecias. Të ftuarit e parë që kanë mbërritur janë aktorët George Clooney dhe Sandra Bullock, astronautët të cilëve u shkatërrohet anija kozmike “Gravity” pas një