Tag "vendit"

Statistika të çmendura, për 24 orë u zbulluan më shumë se 21 mijë rrënjë kanabis

Brenda 24 orëve janë zbuluar dhe asgjësuar rreth 21 500 bimë narkotike të dyshuar kanabis sativa përgjatë të gjithë vendit. Në qytetin e Krujës janë gjetur dhe asgjësuar 2920 rrënjë

Seks në këmbim të vendit të punës, super skandai i kreut të Bashkisë Peshkopi (Video)

Një 20-vjeçare nga Peshkopia ka denoncuar kreun e Bashkisë së Peshkopisë, Shukri Xhelili, pasi ai i ka kërkuar marrëdhënie seksuale në kërkim të një vendi pune në administratë. Ky denoncim

Ekstradohet nga Greqia 51 vjeçari i dënuar për vrasje

Interpol Tirana kreu sot ekstradimin nga Athina drejt vendit tonë të shtetasit , Shpëtim Bishani 51 vjeç, lindur në Fier. Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar , pasi Gjykata

OSHEE: Po ndiqet me përparësi situata në jug të vendit. 28 grupe pune në terren

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE ka njoftuar se ka çddo gjë nën kontroll përsa i përket mbulimit me energji elektrike në të gjithë vendin e kryesisht në jug

Rusia kërcënon Ukrainën lidhur me situatën në lindje të vendit

Rusia thotë se Ukraina po përpiqet ta zgjidhë krizën në pjesën lindore të këtij vendi me forcë ushtarake dhe se kjo mund të çoj në “konsekuenca të pakthyeshme për shtetësinë

Raporti i TI, Çuçi: Korrupsioni në drejtësi po pengon zhvillimin e vendit

Ministri për Çështjet Vendore Bledi Çuçi eshte shprehur se zhvillimi i vendit po pengohet nga korrupsioni ne sistemin e drejtesise. Referuar raportit te Transparency International 2014 qe e rendit Shqipërinë

Berisha: Në 300 ditë Rama rrënoi vendin dhe shqiptarët

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha përmes një konference për mediat ka analizuar punën e qeverisë Rama gjatë 300 ditëve të qeverisjes së tij. Berisha i ka cilësuar këta 300 ditë,

Basha nga Vlora: Demokratët do t’i fitojnë sërisht sfidat e vendit

Kryetari i PD, Lulzim Basha mori pjesë në Kuvendin Zgjedhor të PD-së në Vlorë. Në historinë e re të pluralizmit në Shqipëri,- theksoi zoti Basha, -demokratët arritën të zëvëndësojnë sundimtarët

Tërbimi, vijon spërkatja e vendit nga ajri, Panariti: Avionët e vegjël të monitoruar

Me mbështetjen e Bashkimit Europian, nëpërmjet Projektit PAZA po mundësohet vaksinimi kundër tërbimit, një prej sëmundjeve më të rrezikshme për shëndetin e kafshëve dhe njeriut. Për vetë natyrën e vaksinimit,

Mustafa: Qytetarët vendosin për qeverisjen e vendit

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka votuar në qendrën e votimit 1922e në vendvotimin 05r në Shkollën Fillore ‘Emin Duraku’. Kreu i LDK-së, tha se qytetarët e

Mbi 700 mijë qytetarë të Kosovës jetojnë jashtë vendit

Numri i qytetarëve të Kosovës, të cilët kanë emigruar në vende të ndryshme të botës, sipas raportit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës të publikuar të enjten, është mbi 700

Berisha takim me liderët e rinj: Vendit i duhen reforma

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka zhvilluar një takim me një grup të rinjsh të Programit për Zhvillimin e Lidershipit 2013-2014, i cili zbatohet nga Fondacioni Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim (AADF). Berisha theksoi

Dule nga Korça: Task forcë për reformat integruese të vendit

Kryetari i PBDNJ Vangjel Dule ka kërkuar krijimin e një task force për reformat integruese të vendit. Nga qyteti i Korçës, Dule kërkoi dialog politik mes palëve për të realizuar

Ndryshimet penale, dënim çdo shtetasi që lufton jashtë vendit

Përfshirja e shtetasve shqiptarë për të luftuar në Siri, apo në konflikte të tjera të ngjashme jashtë vendit, do të konsiderohet vepër penale. Burime bëjnë të ditur se është gati

Australi, 19 zjarre të ndezura në juglindje të vendit

Të paktën 19 zjarre janë ende të ndezura në Australi juglindore, ku rreth 700 zjarrfikës, shumica prej tyre janë vullnetarë, po përpiqen të marrin kontrollit e vatrave të zjarrit. Së

Maqedoni, burg për ata që luftojnë jashtë vendit

Pas Kosovës, edhe Parlamenti në Maqedoni po shqyrton mundësinë e miratimit të një mase ligjore ndëshkimore, për gjithë ata që luftojnë në Siri. Kohë më parë një kërkesë e tillë

GFI: Në 10 vite, Shqipëria nxorri jashtë vendit 1 mld $

Shqipëria ka humbur rreth 1 miliard dollarë përgjatë 10 vjeçarit të fundit, 2 deri 3 për qind e PBB-së. Të dhënat dalin nga raporti i Organizatës jo-fitimprurëse “Global Financial Integrity”

Egjipt, Kushtetuta e re e vendit pro parimeve të Sharia-s

Një komitet me 50 ekspertë, i ngarkuar për reformën legjislative, filloi sot votimin për projektkushtetutën e re të vendit, ku me mazhorancë të dukshme miratoi nenin 2 të kësaj projektkushtetute,

Rama, mjekëve jashtë vendit: Ejani të transformojmë sistemin shëndetësor

Kryeministri i vendit, Edi Rama, në një koment të tij është shprehur se ka kënaqësinë të ftojë mjekët shqiptarë me karrierë jashtë vendit, të ndajnë me ne ide e eksperienca,

Halimi: Anulimi i koncesioneve, trondit rëndë stabilitetin ekonomik

Deputeti demokrat Eduard Halimi deklaroi se Edi Rama çdo ditë po anulon koncesionet e biznesit duke kërcënuar drejtpërdrejtë, Kushtetutën e vendit, themelet e shtetit ligjor, ekonominë e vendit, biznesin dhe

Tiranë, FMN: Të ringjallet ekonomia e vendit

Fondi Monetar Ndërkombëtar i ka kërkuar kryetarit të Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka të paraqesë zgjidhjet që ky institucion i ofron komunitetit të biznesit për një rigjallërim të

Assad: Do të hakmerremi nëse sulmohet Siria

Presidenti sirian Bashar al Asad ka deklaruar gjatë një interviste për televizionin amerikan CBS se nuk ka asnjë provë që e bën atë përgjegjës për përdorim të armëve kimike. “Nuk

Tomasova: Politikanët të vënë interesat e vendit mbi ato personale

Ambasadorja e Çekisë, Bronislava Tomasova duke folur para të rinjve të LRI-së në Akademinë Verore për Politikën në Jalë, shprehu mbështetjen për Shqipërinë në procesin e integrimit të vendit në

BE, Lituania prezanton prioritetet e saj

Presidenca lituaneze e Bashkimit Evropian prezanton prioritetet e saj, duke u fokusuar edhe te rajoni i Ballkanit. Ministri i Jashtëm lituanez Linas Antanas Linkevicius deklaroi gjatë një prezantimi në Parlamentin

Nishani: TAP-i, hop për zhvillimin ekonomik të vendit

Përzgjedhja e projektit TAP për transportimin e gazit nga Azerbajxhani në Evropë është përshëndetur nga presidenti i Republikës Bujar Nishani. “Zbatimi i këtij projekti do të shënojë një kthesë të

BE, Howitt: Maqedonia mund të humbasë statusin e kandidatit

Raportuesi i Parlamentit Evropian për Maqedoninë, eurodeputeti britanik Richard Howitt ka deklaruar se Maqedonia mund të humbasë statusin e vendit kandidat në BE, për shkak të problemeve që ka. “Duam

Meta: LSI do të mundësojë integrimin në BE

Kryetari i LSI-së Ilir Meta prezantoi në Pogradec kandidatët për zgjedhjet e 23 qershorit, duke ftuar qytetarët të votojnë LSI-në dhe Aleancën për Shqipërinë Evropiane, si e vetmja alternativë që

Berisha: Çdo javë mbledhje kuvendi për 3 ligjet

Miratimi i 3 ligjeve në Kuvend tashmë ka ngjallur akuza të ndërsjella mes palëve për bllokimin e tyre. Ndërsa mazhoranca akuzon opozitën se po vijon bllokimin e statusit kandidat, PS-ja