Tag "vendeve"

Konfindustria: Dështon pakti për tregtinë e lirë mes Ballkanit Perëndimor

Konfindustria vlerëson, se marrëveshja për tregtinë e lirë ndërmjet vendeve të Ballkanit Perëndimor/CEFTA në zbatimin në praktikë ka rezultuar në mënyrë të përgjithshme e pasuksesshme dhe larg synimeve fillestare. Administratori

Gjosha: Kemi nevojë për mbështetjen e vendeve të BE-së

“Portugalia mbështet integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian dhe ne ju inkurajojmë të vazhdoni me të gjitha masat që i shërbejnë procesit të integrimit të vendit tuaj”. Këtë mesazh përcolli

Post Apocalipsi, dy artistë imagjinojnë rrënojat e vendeve të famshme

Në serinë e tyre të “Bota e fundit prej nesh”, dy artistët nga Zelanda e Re John Walters dhe Peter Baustdaeter kanë imagjinuar si mund të duken rrënojat e vendeve

Obama takohet me presidentët e vendeve baltike

Presidenti amerikan, Barack Obama, gjatë ditës së sotme do të takohet me presidentët e tri vendeve baltike, para samitit të NATO-s, që do të dominohet nga lëvizjet e Rusisë në

Merkel: Qytetarët e vendeve të Ballkanit Perëndimor të mërzitur me korrupsionin

Nis punimet Konferenca për Ballkanin Perëndimor në Berlin, ku vendet e Ballkanit Perëndimor pritet të konsultohen me përfaqësuesit e qeverisë gjermane për të ardhmen e tyre dhe afrimin me BE-në.

Vlerësimi i progresit të vendeve ballkanike në rrugën drejt BE-së

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier do të zhvillojë sot një takim me Ministrat e Punëve të Jashtme të Ballkanit Perëndimor, në kuadër të Konferencës për Ballkanin

Hiqet Roaming mes vendeve të Ballkanit

Tashmë s’do të jetë e nevojshme që kur të udhëtoni nëpër Ballkan, të përdorni numra celularë të kompanive të këtyre vendeve apo të kurseheni në telefonatat dhe mesazhet tuaja. Vendet

Rënia e avionit, Kodheli letër ngushëllimi homologëve të vendeve të NATO-s

Ministria e Mbrojtjes, Mimi Kodheli shpreh ngushëllime të gjithë familjarëve të cilët humbën të afërmit e tyre në ngjarjen e rëndë të rrëzimit të avionit të “Malaysia Airlines”. Ministrja Kodheli

Mimi në Paris: Marrëdhëniet mes dy vendeve do njohin vetëm rritje cilësore

Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli ndodhet për një vizitë zyrtare në Francë, ku u takua sot në mesditë me homologun e saj, ministrin francez të Mbrojtjes, Jean-Yves Le Drian. Të

Basha-Leko: Integrimi Europian, e ardhmja e Ballkanit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti sot në takim Kryetarin e Parlamentit të Kroacisë, Josip Leko. Z.Basha e falenderoi z.Leko për mbështetjen e madhe që Kroacia po i jep

Berisha: Nisma e 6 vendeve të Ballkanit Perendimor është thjesht nonstarter!

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha në rrjetin social Facebook ka reaguar në lidhje me nismën që përfshin 6 vendet e Ballkanit perëndimor, që synon lehtesimin e integrimit europian te ketyre

Statusi, Fule letër vendeve të BE-së për t’i bindur për Shqipërinë

Eurokomisioneri për Zgjerim në BE, Stefan Fule, përforcon aksionin në tentantivë për të bindur vendet e unionit europian për ti dhënë një votë pro Shqipërisë për marrjen e statusit në

Dule: Vizita e Papulias, kapitull i ri mes dy vendeve

Presidenti i Greqisë Karolos Papulias ka takuar ashtu siç ishte parashikuar pak minuta më parë Kreun e Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut Vangjel Dule. Pas takimit Dule u

Integrimi, Moro-Gjosha: Opinioni i vendeve anëtare tepër i rëndësishëm

Ministrja e Integrimit Evropian, Klajda Gjosha, priti në një vizitë kortezie Ambasadoren franceze në Shqipëri, Christine Moro. Minstrja vlerësoi marrëdhëniet shumë të mira me Francën dhe shprehu bindjen se dy

Thaçi, letër vendeve anëtare të BE-së

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi do t’u dërgojë një letër 27 vendeve anëtare të BE-së, ku do t’i njoftojë se Kosova ishte e gatshme për ta pranuar marrëveshjen me Serbinë