Tag "vendet"

Shqipëria, ndër 20 vendet me sistemin më problematik të drejtësisë në botë

Sipas Forumit Ekonomik Botëror, Shqipëria renditet ndër 20 vendet me sistemin më problematik të drejtësisë në botë. Në raportin e fundit global mbi teknologjinë e informacionit, Forumi vëren se sistemi

Ja vendet ku ka më shumë gjumashë në botë

Portali i statistikave ”Statista”, ka bërë një analizë të të dhënave për të parë se në cilin vend të botës njerëzit flenë më shumë. Përmes të dhënave të aplikacionit të

Reshjet e shiut, ja vendet më problematike

Sipas një deklarate të Ministrisë së Punëve të Brendshme, njoftohet se akset kombëtare dhe rurale janë të hapura edhe pas reshjeve të shiut dhe të dëborës në vend. Nëpërmjet një

Këto janë vendet ku vriten më shumë turistët

Sipas një raporti të vediave britanike, më shumë se 250 britanikë janë vrarë, ndërsa ata kanë qenë jashtë vendit, kryesisht për pushime, në katër vitet e fundit. Pakistani është shpallur

Vendi magjik që mund t’a gjeni vetëm në Itali (Foto)

Fotografi, Marcin Sobas ka arritur të bëj disa fotografi fantastike të Toskanës në Itali. Ai fotografitë i ka realizuar gjatë udhtimeve të tij në Itali, por skaji verior i Toskanës

Këto janë vendet më të sigurta në botë

Të gjithë duan që në vendin e tyre të ndihen të sigurt. Norvegjia është vendi i parë në botë sa i përket sigurisë ku njerëzit mund të ndihen të qetë

Këto janë vendet më të lira dhe më të shtrenjta në botë

Faqja “MoveHub” ka bërë një klasifikim të vendeve ku jetesa është më e shtrenjtë dhe më e lirë. Të dhënat janë marrë nga raportit i indeksit të çmimeve të konsumit.

Këto janë vendet ideale për t’i propozuar të dashurës për martesë

Të gjithëve na zë sikleti kur është puna që t’i propozojmë të dashurës për martesë. Këto janë disa vendet të mrekullueshme në rast se doni që ajo t’ju thotë “PO”.

Merkel: Vendet europiane duhet ta ndajnë barrën e emigrantëve

Kancelarja gjermane, Angela Merkel thotë se, “Evropa, si e tërë duhet të lëvizë” për të gjetur zgjidhje për refugjatët dhe emigrantët që mbërrijnë në BE. “Nëse Evropa dështon në çështjen

Ja cilat janë vendet që duhen vizituar këtë verë në Shqipëri

Moti i ngrohtë, plazhet idilike, çmimet e arsyeshme dhe një peizazh malor mbresëlënës janë disa nga arsyet pse duhet vizituar Shqipëria gjatë kësaj vere, sipas ueb-faqes “Insidermonkey.com”. Artikulli i shoqëruar

Ja cilat janë 6 bandat kriminale më të frikshme

Siguria është një prej nevojave kryesore të njerëzve. Ashtu si për shumë probleme të tjera, burimi kryesor të rrezikut janë prapë njerëzit. Ndërkaq këto janë 6 bandat që kanë bërë

MB po merr në pyetje të gjithë shqiptarët e kthyer nga vendet Shengen

Ministria e brendshme ka bërë me dije se po merr në pyetje të gjithë shqiptarët e kthyer nga vendet Shengen. Po ashtu po merren në pyetje edhe ata të cilët

Ja cilat janë vendet me pasaportat më të “fuqishme”

Një pasaportë t’i hap dyert për të udhëtuar lirshëm në të gjithë botën, por në disa vende anembanë botës, edhe nëse do të kesh fat për të pasur akses në

Kriza ekonomike, Dule: Të bashkëpunojmë me vendet e zhvilluara

Kryetari i PBDNJ njëkohësisht dhe nënkryetari i Kuvendit Vangjel Dule, duke iu referuar krizës së vendit, ka apeluar se si rrugëzgjidhje mbetet vetëm ndërlidhja ekonomike me vendet e tjera. Duhet

Përmbytjet në jug. Vendet e BE-së ndihmojnë Shqipërinë

Komisioni Europian njoftoi sot se ka aktivizuar Mekanizimin e mbrojtjes civile për të ofruar ndihma humanitare për zonat e prekura nga përmbytjet e ditëve të fundit në jug të Shqipërisë.

Vendet vakante në KQZ, PS miraton Bibën dhe Jorgaqin

Grupi i Partisë Socialiste ka miratuar dy kandidaturat e saj për vendet vakante në KQZ. Ata janë Denar Biba dhe Edlira Jorgaqi, ndërsa emri i tretë do të propozohet nga

Vendet vakante për mësues në shkollat e Tiranës, u plotësuan nga fituesit e testimit

Vendet vakante të mbetura në shkollat e komunave të Tiranës kanë nisur të plotësohen me mësuesit që dolën fitues nga testimi. Drejtoria Arsimore Tirana Qark hapi e para procesin, ku

10 vendet që konsumojnë më shumë birrë

Kina është vendi që konsumon më shumë birrë në botë. Por vendet e Evropës qëndrojnë në krye sa i takon sasisë së birrës konsumuar për person, pasi për numër popullsi

Italia do të ofrojë Wi-Fi falas në vendet publike

Ligjvënësit italianë kanë propozuar që të ofrohet Wi-Fi falas në vendet publike, ku sipas tyre do të ndihmojë në zhvillimin e ekonomisë së vendit. Sipas planit, dyqanet e mëdha, taksitë,

24 vendet ku duhet të shkoni në banjo përpara se të vdisni

Këto janë vendet më të mira për të shkuar në banjo në botë! WC-të frymëzuese … ku ju mund edhe të vendosni telefonin tuaj në përdorim dhe të bëni foto!

Zbuloni vendet më të izoluara të planetit!

Në sajë të teknologjisë moderne dhe të udhëtimit ajror, bota me të vërtetë është bërë një fshat global. Hulumtuesit aventureske dhe udhëtarët aventurierë qëndrojnë në kufinjtë e botës, dhe duket

Vendet aspirante për në BE të respektojnë të drejtat e minoriteteve

Komisioni Europian vijon publikimin e konstatimeve një ditë para publikimit të progres raporteve për vendet që aspirojnë të jenë pjesë e BE-së. Në konstatimet e Komisionit Europian thuhet se vendet

Si festohen ditëlindjet nëpër vendet e botës?

Mijëra vjet më parë, ditëlindjet konsideroheshin si periudha kur shpirtrat e këqij, si të kundërt me shpirtrat e mirë, ishin në gjendje të dëmtonin dikë, pasi ajo ditë e veçantë

Kerri: ISIS përbën rrezik për të gjitha vendet e botës

Sekretari Amerikan i Shtetit Xhon Kerri, i tha Këshillit të Sigurimit se Shteti Islamik, i njohur gjithashtu me akronimet ISI, ose ISIS – nuk është veçse një grup terrorist që

Vendet që ndaluan Zotin me ligj, Shqipëria nuk ishte e vetmja

Ateizmi i sanskionuar në kushtetutën e vendit dhe dhuna e pashembullt ndaj klerikëve ka qenë një nga anët më të errëta të diktaturës komuniste në Shqipëri. Por edhe pse thuhet

Merkel: Vendet ballkanike kanë perspektivë evropiane

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian, u kanë bërë thirrje vendeve të Ballkanit Perëndimor, që fuqishëm të lëvizin përpara me reforma të thella ekonomike dhe

BE: Vendet anëtare mund të armatosin kurdët e Irakut

Bashkimi Evropian nuk ka arritur që të pajtohet rreth dërgimit të armëve për kurdët e Irakut të cilët po luftojnë kundër militantëve islamik, por megjithatë është deklaruar se vendet anëtare

“Washington Post”: Shqipëria një nga 193 shtetet në përgjim nga NSA

Agjensia Kombëtare e Sigurisë në Shtetet e Bshkuara të Amerikës e njohur si NSA ka të drejtë të përgjojë 193 shtete, mes tyre edhe Shqipërinë. Dokumenti i publikuar nga prestigjozja

MPJ: Vendet e CEI-së mbështesin dhënien e statusit për Shqipërinë‏

Ministria e Punëve të Jashtme bën të ditur se vendet e Nismës së Evropës Qendrore mbështesin dhënien e statusit kandidat për Shqipërinë‏. “Në datën 3 qershor 2014, në kuadër të

“Muzgu” kap 15 klandestinë nga vendet e treta

Policia kufitare e Kakavijës ka kapur gjatë mbrëmjes së djeshme 15 klandestinë. Sipas burimeve nga policia bëhet e ditur se në Glinë, nën operacionin e koduar “Muzgu”, gjatë orëve të