Tag "vende"

Turistët nuk guxojnë t’i vizitojnë këto 10 vende

10 vende që nuk lejohet t’i vizitoni. Numri 8 është më “i frikshmi”. 10. Club 33, Disneyland, SHBA Mund të mos jetë nën kontrollin qeveritar, por si ndodh me këto,

5 vende të botës, ku asnjë turist nuk lejohet të shkelë

Duket se globalizmi i ka dhënë mundësi kujtdo që ka dëshirë dhe para të udhëtojë ku të dojë. Por ekzistojnë disa vende në Tokë ku asnjë turist nuk lejohet të

Katastrofë! Shqipëria renditet mes vendeve afrikane të pazhvilluara

Një tjetër sondazh ndëkombëtar i ka dhënë shuplakë qeverisë së Shqipërisë duke e rënditur në vendet e fundit sa i takon zhvillimeve në disa sektorë të ndryshëm. Sipas sondazhit të

Durrës, plas sherri mes koalicionit qeveritar për 50 vende pune, LSI bojkoton mbledhjen

Koalicioni LSI-­PS në Këshiillin Bashkiak të Durrësit duket se ka pësuar një krisje të thellë vetëm 50 vende pune. Sipas “Panoramës”, mësohet se Kryetari i Bashkisë Durrës, Vangjush Dako, i

Erdogan qorton vendet islame pse nuk njohin ende shtetin e Kosovës

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, gjatë fjalimit të tij përmbyllës në Samitin e 13-të të Organizatës për Bashkëpunim Islamik, ka kritikuar shtetet islame për mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës.

Këto janë disa nga vendet më të bukura që janë braktisur (Foto)

Ka shumë vende në botë të cilat qeniet njerëzore i kanë braktisur me kohë, duke i lënë ato krejtësisht në duart e natyrës. Ato kanë pamje frikësuese mirëpo edhe magjepsëse,

Këto janë vendet që ekzekutojnë më shumë njerëz

Edhe vendi jonë dikur u njihte për ekzekutimet makabre që i organizonte qeveria komuniste. Por tashmë jemi larg atyre kohëve, të paktën ne por për sa i përket ekzekurimeve në

Kur parqet e lojërave kthehen në vende tragjike (Video)

Edhe pse parqet e lojërave duhet të jenë një vend ku mund të dëfrehesh ka raste ku dëfrimi mund të jetë edhe fatal. Sepse për fat të keq, në këto

Konkursi i “National Geographic”, një ditë pune në vende të ndryshme të botës (Foto)

Një konkurs i organizuar nga revista prestigjoze National Geographi ka mbledhur disa foto fantastike të një ditë pune në vende të ndryshme të botës. Ato tregojnë se si është një

Këto janë vendet e braktisura më të frikshme në botë (Foto)

Vendet e braktisura shpesh fshehin histori të frikshme, këto janë 11 vendet e braktisura më të frikshme në botë. 1. Pylli i Hoia Baciu në Rumani, quhet ndryshe Trekëndëshi ballkanik

Financial Times na ironizon: Dalje e rrallë në tregun e eurobondeve me vende si…

Shqipëria po zhvillon takime me investitorë, duke synuar të bëjë një dalje të rrallë në tregun e obligacioneve, shkruan Financial Times, në një artikull ku nuk mungon ironia. Pesë vjet

Nga Juridiku te Gjuhët e Huaja, ja fakultetet ku ka ende vende të lira

Niveli i pikëve të maturantëve pritet të ndryshojë me listën e fituesve të fazës së dytë, e cila do të publikohet brenda datës 14 shtator. Agjensia Kombëtare e Provimeve thotë

Kosova: Ulje taksash e shtim të fondit të garancisë për vende të reja pune

Kandidati për kryebashkiak në Tiranë, Halim Kosova u takua me banorë të njësisë 2 në Tiranë, në zonën pranë Qytetit Studenti, ku ndau me ta disa prej prioriteteve të tij.

Kosova: Do të krijojmë vende të reja pune, lehtësira për biznesin

Kandidati i PD-së për kryebashkiak të Tiranës, Halim Kosova vizitoi një rrobaqepësi gjatë ditës së sotme ku premtoi lehtësi për biznesin për ti dhënë mundësitë për krijimin e vendeve të

Kodër-Kamza në varfëri, Kosova: Do të krijojmë vende të reja pune

Kandidati për kryebashkiak në Tiranë, Halim Kosova, u takua me banorë të Kodër Kamzës, dhe vizitoi tregun e kësaj zone. Rënia e fuqisë blerëse dhe papunësia e kanë goditur shumë

Gjykata e lartë me 2 vende vakante

Mbetja vakant e dy vendeve në gjykatën e lartë dhe rrëzimi 7 herë në parlament i kandidaturave të propozuara nga presidentit Bujar Nishani kanë detyruar kreun e gjykatës së lartë

Dritan Ylli: Rregullat për një mjedis të sigurtë pune duhet të jenë të thjeshta

Drejtori i Inspektoriatit te Punes, Dritan Ylli, mori pjese sot ne konferencen europiane për sigurinë dhe shëndetin në punë, që po zhvillohet në Riga të Letonisë. Në konferencë morën pjesë

Foreign Policy: Amerika ka rritur terrorizmin në vende të “botës së tretë”

Gazeta e njohur amerikane “Foreign Policy” ka shkruar se Amerika ka ndërhyrë në vende të “botës së tretë” të tilla si Kosova, Bosnja, Somalia etj. jo pa qëllime personale. Sipas

‘Të dua’. Ja cilat vende e përdorën më shumë në Twitter

Një hartë interaktive e krijuar nga vetë Twitter, gjurmoi njerëzit që shprehën dashurinë e tyre në mbarë globin në më shumë se 100 gjuhë të ndryshme. Mesazhe si “I love

Shqipëria zbret 8 vende në renditjen e FIFA-s

Shqipëria e ka mbyllur në vendin e 58 këtë vit në renditjen e FIFA-s. Kuqezinjtë kanë humbur 8 pozicione nga klasifikimi i muajit nëntor. Pozicionimi më i mirë gjatë 2014

Tahiri: Procedim prindërve që lënë fëmijët në vendet e BE-së

Lënia e fëmijëve në vendet e Bashkimit Europian nga ana e prindërve, për t’iu siguruar një jetë më të mirë është vepër penale. Kështu tha Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri,

Klasifikimi i “Telegraph”: 20 vendet më të bukura në botë për vitin 2014

Si çdo vit, prestigjozja “Telegraph” ka publikuat klasifikimib e vendeve më të bukura duke u bazuar në gjykimin e rreth 90 mijë lexuesve. Nuk flitet për qytete specifike por për

Shfrenoni fantazinë, studimi: Ja ku mund të kryeni marrëdhënie seksuale

Duhet të harroni krevatin! Kështu e nis shkrimin e saj autorja e disa librave bestseller dhe studiuesja e marrëdhënieve në çift, Tracey Cox. Ajo sugjeron se mënyra më e mirë

Ndalohet! 22 çudira nga bota që nuk mendoje se ekzistonin

Bota është e mbushur me ligje nga më të çuditshmet, por këto 22 gjëra të ndaluara që po ju sjellim janë vërtetë paradoksale. Zbuloni përse: Burundi: Jogging Gjatë një periudhe

KE: Vendet aspirante duhet të luftojnë korrupsionin

Komisioni Europian publikon disa konstatime pak ditë para progres raporteve për vendet aspirante për anëtarësim në Bashkimin Europian. Në krye të listës është shteti ligjor që sipas Komisionit Europian është

10 vendet më të bukura për t’u martuar (Foto)

Vendi më i bukur që kryeson listën? Është Maritius. Duke lënë pas kon kurrencën ky ishull ka merituar vendin e parë në klasifikimin e përvitshëm të operatorit turistik Kuoni, në

Zbuloni cilat vende të botës janë të kërcënuara nga fatkeqësitë natyrore

Këtyre pyetjeve u kanë dhënë përgjigje ekspertët në Raportin Botëror të rreziqeve të vitit 2014, i cili është prezantuar në Berlin. Autorët e studimit vlerësojnë se Holanda, për shkak të

Në cilat vende të BE-së punohet më shumë jashtë orarit?

Sipas një studimi nga agjencia evropiane “Eurofound” thuhet se puna javore në Gjermani zgjat mesatarisht 37.7 orë, në të vërtetë gjermanët punojnë mesatarisht 40.5 orë. Nga evropianët e BE-së, ata

SHBA, 7 vende evropiane do të armatosin kurdët e Irakut

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Chuck Hagel thotë se shtatë qeveri evropiane kanë rënë dakord t’i bashkohen Shteteve të Bashkuara në furnizimin me armë të forcave kurde që po luftojnë kundër

Paloka: Rilindasit premtuan 300 mijë vende pune, tani habiten nga presioni i qytetarëve

Në një postim në rrjetin social facebook kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike Edi Paloka shkruan se qeveria aktuale pasi premtoi në këmbim të votës punësim, tani duken të