Tag "vdesin"

Alarmi i UNICEF: Deri në vitin 2030 mund të vdesin 69 milionë fëmijë

Fondi i Emergjencës i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF), ka paralajmëruar se në rast të mos përmirësimit të kushteve shëndetësore dhe arsimore të fëmijëve, deri në vitin 2030 mund

Shtohen viktimat e tragjedisë së autobusit në Krujë. Vdesin dy gra në Athinë

Shtohen bilanci i viktimave të autobusit që u dogj në Krujë para pak ditëve. Sipas të dhënave, dy gra që u transportuan në Athinë si pasojë e gjëndjes së tyre

Tmerr! Bie nga ura autobusi, vdesin 14 fëmijë

Një ngjarje tragjike ka tronditur dje Turqinë. Një autobus ka rënë nga ura në lumë duke i marrë jetën 14 fëmijëve që po ktheheshin nga ekskursioni në një zonë arkeologjike.

Kavajë, makina del nga rruga, vdesin 3 persona

Një aksident ka ndodhur në aksin Kavajë-Rrogozhinë, në afërsi të Gosës dhe për pasojë tre persona kanë humbur jetën. Një makinë, brenda së cilës thuhet se udhëtonin së paku tre

Studimi: Ndryshimet klimaterike do të rrisin vdekshmërinë në Shqipëri

Sipas një studimi, në Shqipëri deri në vitin 2050 mund të vdesin afro 250 njerëz në vit si pasojë e ndryshimeve në dietën ushqimore për shkak të klimës. Studimi i

Aksidentohen për vdekje vëlla e motër shqiptarë në Itali

Dy shqiptare, motra humbën jetën në aksident në Breshia të Italisë. Mediat italiane raportojnë se dy nga viktimat janë me origjinë shqiptare, por me shtetësi italiane. Ato janë identifikuar si

Sërish tragjedi, 7 emigrantë humbin jetën në Egje, mes tyre dy fëmijë

Të paktë shtatë refugjatë, midis tyre dy fëmijë të vegjël, kanë humbur jetën në një tragjedi të re në ujërat detare të Egjeut. Ngjarja ka ndodhur vetëm 4 kilometra larg

Komentuesit bombardojnë Ramën:”Po ngrijnë foshnjat rrugëve”!

Kryeministri Edi Rama edhe sot ka prezantuar në rrjetin e tij social projektin për restaurimin e plotë të pazarit të qytetit të Gjirokastrës. Por ndjekësit e tij e kanë sulmuar

Hidhen në greminë për ti shpëtuar policisë, vdesin dy shqiptarë në Itali

Dy shtetas shqiptar kanë humbur jetën në Itali. Sipas mediave italiane, personat e moshës 33 dhe 35 vjeç, identitetet e të cilëve nuk bëhen ende të ditur, humbën jetën teksa

Aksident në Lushnje, humbin jetë 2 të rinj

Dy të rinj kanë gjetur vdekjen në një aksident automobilistik në Lushnje. Ngjarja është regjistruar rreth ores 00:30 të mesnatës në vendin e quajtur, rrotonto e Plugut, ku dy automjete

Tronditëse, 4 mijë kinezë vdesin çdo ditë nga ndotja e ajrit

Çdo ditë në Kinë humbin jetën rreth 4000 persona si pasojë e ajrit të ndotur. Fizikanët e Universitetit të Kalifornisë kanë dhënë këtë përfundim pas një studimi të gjatë për

Aksident, makina bie në lumë, vdesin dy persona

Një aksident i rëndë ka ndodhur pas mesantës në luginën e Valbonës. Sipas policisë, mësohet se një automjet me katër persona ka rënë në lumin e Valbonës, në afërsi të

Aksident në Tiranë, vdesin dy të rinj

Një ngjarje tronditese ka ndodhur sot ne Tirane, ne zonen e Oxhakut ku dy djem te rinj kane humbur jeten pas nje aksidenti me motoçiklete. Te rinjte humben jeten pasi

Sulm vetëvrasës, vdesin 15 shiitë

Një sulm vetëvrasës me bombë ka shpërthyer në një festival të shiitëve në verilindje të Nigerisë, duke vrarë 15 persona dhe lënduar rreth 50 të tjerë, ka bërë të ditur

Turqia në kaos, vdesin 14 protestues kurdë

14 protestues kurdë janë vrarë në Turqi nga përleshjet me policinë, gjatë protestave, për shkak të refuzimit të Turqisë për të ndihmuar dhe mbrojtur, qytetin Kobani në Siri. Kurdët, në

Sulm terrorist në Egjipt, vdesin 6 persona

Shpërthimi i një bombe, ka goditur një autokolonë të sigurisë egjiptiane në Sinai Peninsula, ku janë vrarë pesë policë dhe një zyrtar. Ministri i Brendshëm në Egjipt, ka thënë se

Turqi, 10 punëtorë vdesin pas rënies së ashensorit

Të paktën 10 punëtorë humbën jetën, ndërsa një person tjetër është plagosur, në një shesh ndërtimi në qendër të Stambollit, kur nga kati i 32-të i godinës në ndërtim ka

Kina përfshihet nga moti i keq, vdesin 11 persona

Qyteti i Chongqing në jugperëndim të Kinës është përfshirë nga reshjet e dendura. Mësohet se reshjet e rëna kanë shkaktuar shembjen e mijëra shtëpive dhe vdekjen e 11 personave. Mediat

Për 5 ditë, 57 afrikanë vdesin nga sëmundja ebola

Masa të jashtëzakonshme për sigurinë e mjekëve dhe infermierëve, të cilët mund të infektrohen shumë lehtë nga të sëmurët me këtë virus. Plot 729 persona kanë vdekur deri tani nga

Itali, vdesin nga asfiksia 19 emigrantë

Të paktën 19 emigrantë kanë vdekur nga asfiksimi teksa ndodheshin në një varkë të tejmbushur që po udhëtonte nga Afrika e Veriut drejt Italisë. Emigrantët mendohet të kenë gëlltitur tymin

Itali, vdesin nga asfiksia 19 emigrantë

Të paktën 19 emigrantë kanë vdekur nga asfiksimi teksa ndodheshin në një varkë të tejmbushur që po udhëtonte nga Afrika e Veriut drejt Italisë. Emigrantët mendohet të kenë gëlltitur tymin

Vdesin binjaket me fytyra të ngjitura

Vdes bebja me dy fytyra në Australi. Më saktë ato ishin quajtur binjake, pavarësisht se ishin në një trup, por kishin dy fytyra dhe trurin secila më vete. Gjithë pjesët

Rrëzohet muri, vdesin 18 persona në Kinë

Mediat shtetërore kineze kanë bërë me dije se si rezultat i rrëzimit të një muri, kanë vdekur 18 persona ndërsa tre të tjerë janë plagosur. Sipas raporteve, tragjedia ka ndodhur

Vdesin dy emigrantë në detin Egje

Zyrtarët grekë kanë njoftuar se të pakten dy persona kanë vdekur dhe tridhjetë të tjerë konsiderohen të zhdukur, pasi që dy anije me emigrantë, janë përmbytur në lindje të Detit

Tragjedi, humbin jetën 4 të rinjtë e aksidentit të Kamzës

Katër të rinj humbën jetën në një aksident të rëndë të ndodhur në orët e para të mëngjesit të pranë Institutit Bujqësor në zonën e Kamzës. Nga të dhënat e

Shpërthim në Pakistan, vdesin 23 persona

Një zyrtar policor në Pakistan ka njoftuar se nga një shpërthim në kryeqytetin Islamabad në Pakistan, janë vrarë së paku 23 vetë. Policia tha se dhjetëra të tjerë janë plagosur.

Incident në koncertin e Jay-Z, dy të vdekur

Dy persona kanë vdekur dhe 20 të tjerë kanë mbetur të plagosur pasi një makinë u përplas më turmën e njerzve në festivalin, Austin të muzikës në Teksas. Të plagosurit

Siri, bombardohet spitali, vdesin 15 persona

Të paktën 15 veta kanë vdekur dhe 65 të tjerë janë plagosur të dielën nga sulmi që iu bë një spital fushor në Siri. Sipas mediave ndërkombëtare, sulmi ndodhi në

Moti i keq, vdesin 15 persona në Afganistan e Kirgizi

Të paktën 15 persona kanë humbur jetën nga reshjet e dendura të borës, që mbuloi pjesë të Afganistanit, Kirgizisë dhe Taxhikistanit. Të paktën 10 vdekje besohet se i shkaktoi moti

Indonezi, rrëzohet aeroplani, vdesin katër

Është rrëzuar të dielën në lindje të Indonezisë një aeroplan i vogël, duke vrarë që të katër anëtarët në bord të tij, njofton ministria e transportit. Fluturakja, e identifikuar si