Tag "Mazhoranca"

Miratohet me 139 vota pro drafti për reformën në drejtësi

Është miratuar në mënyrë konsensuale me 139 vota pro në parim drafti i reformës në drejtësi. Edhe pse reforma është miratuar me konsensusin e mazhorancës dhe opozitës, gjatë miratimit nen

Drejtësia, mazhoranca nuk tërhiqet, Xhafaj: Të premten mbyllim pr/ligjin për Kushtetuesen

Pavarësisht kundërshtimeve të opozitës mazharanca nuk është tërhequr duke vijuar me miratimin e neneve të reformës në drejtësi. Kreu i komisonit të posaçëm për reformën në drejtësi Fatmir Xhafaj tha

Ligji i pronave, mazhoranca rrëzon me 71 vota dekretin e Nishanit

Mazhoranca ka rrëzuar me 71 vota pro dekretit të Presidentit të Republikës për kthimin për rishqyrtim të ligjit për kthimin dhe kompensimin e pronave. Dekreti i u rrëzua me 71

Mazhoranca refuzon projektrezolutën e PD-së për shtatoren e Ibrahim Rugovës

Mazhoranca ka refuzuar projektrezolutën e Partisë Demokratike për të nderuar figurën e presidentit të ndjerë të Kosovës, Ibrahim Rugova. Kryetarja e Komisionit të Jashtëm ka refuzuar ta marrë në shqyrtim

Ristani: Mazhoranca kërkon politizimin e drejtësisë, nuk do ta lejojmë

Duke komentuar për Reformën në Drejtësi, sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Arben Ristani akuzoi se ngërçi është krijuar nga maxhoranca e cila kërkon që të kapë sistemin e drejtësisë.

Nishani shpërthen kundër mazhorancës: Nuk më pyetën për Reformën në Drejtësi

Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka shpërthyer në kritika të ashpra kundër mazhorancës në lidhje me Reformën në Drejtësi. Kreu i shtetit deklaroi se institucionit të Presidencës, nuk i është

Mazhoranca kosovare drejt shpërbërjes

Rebelohen deputetet e mazhorancës në Kosovë. Deputetja e LDK Vjosa Osamani ka leshuar akuza në drejtim të Kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli pasi ky i fundit nuk i ka dhënë

Mazhoranca rrit taksa për vendorët. Kundërshton opozita

Është miratuar sot në Komisionin e Ekonomisë projekligji për Veteqeverisjen Vendore, i cili parashikon rritje të disa taksave. Ky projektligj është miratuar vetëm me votat e mazhorancës pasi opozita e

Fillojnë dorëheqjet e anëtarëve të partisë në pushtet LDK në Kosovë

Një nga personat më me influencë në LDK në qytetin e Gjilanit Naser Arifi sot ka dhënë dorëheqjen e tij, duke thënë se ndihet i tradhëtuar nga veprimet e kryetarit

Dekriminalizimi, miratohet ligji, për kushtin e “Drogës” do të vendosë Kuvendi

Mazhoranca dhe opozita e vendit kanë gjetur gjuhën e përbashkët dhe kanë votuar sot në parim ligjin për dekriminalizimin. Parimisht të dyja palët kanë votuar pro këtij ligji ndërkohë që

Dekriminalizimi, maxhoranca dhe opozita arrijnë marrëveshjen

Pas shumë debatesh, duket se maxhoranca dhe opozita kanë arritur një marrëveshje për dekriminalizimin. Të pakten kështu shpehet ministrja për Parlamentin, Ermonela Felaj. Sipas saj, maxhoranca dhe opozita kanë arritur

Halimi: Mazhoranca fajtore për ngërçin e Reformën në Drejtësi

Pas përfundimit të takimit mes grupit të ekspertëve të Komisionit të Venecias dhe përfaqësuesve të mazhorancës dhe opozitës, përfaqësuesi i kësaj të fundit, deputeti demokrat Eduard Halimi tha se është

Vasili: Mazhoranca e bashkuar, opozita të bashkëpunojë për reformat

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili deklaroi se mazhoranca ka ndjeshmëri të njëjtë për reformat madhore të vendit. Vasili shtoi se brenda mazhorancës janë në

Topalli: Mazhoranca, avokate e Frrokut

Pas vendimit që Këshilli i Rregullores dhe Mandateve mori sot për dërgimin e çështjes së mandatit të deputetit Mark Frroku në Gjykatën Kushtetuese, ka reaguar edhe ish­kryetarja e Kuvendit, Jozefina

Mazhoranca dhe opozita kundër Ramës për burgun ndaj bizneseve

Paketa e re e qeverisë për penalitetet kundër bizneseve është kundërshtuar si nga përfaqësuesit e LSI ashtu dhe vetë të PS-së. Deputeti i LSI, Gjovalin Kadeli ka kritikuar paketën e

Ish-këshilltari i Nishanit sulmon sërish “mafien” e mazhorancës

Piro Ahmetaj, ish-këshilltari për Mbrojtjen pranë Presidentit të Republikës, ka reaguar përsëri lidhur me dorëheqjen e tij pas përplasjeve me deputetët e Komisionit të Sigurisë Kombëtare. Gjenerali shprehet se ka

Reforma në Drejtësi, PD: Nuk e kemi parë draftin e mazhorancës

Demokratët kanë gati paketën e plotë të amendimeve Kushtetuese për Reformën në Drejtësi. Që Këshilli i Lartë të jetë i pavarur nga politika nuk do të kursehet prekja e Kushtetutës.

Mazhoranca miraton ligjin për Arsimin e Lartë, opozita braktis Kuvendin

Ashtu sikur pritej, projektligji për Arsimin e Lartë u miratua në Kuvend vetëm me votat e mazhorancës. Pas më shumë se 9 orë diskutimesh, drafti i hedhur në votim ka

PD: Digjet makina e gazetarit të TV Mat, mazhoranca në panik nga humbja

Partia Demokratike ka reaguar në lidhje me aktin e sotëm kriminal ndaj gazetarit të Tv Mat Enver Doçi. Ajo ka akuzuar dyshen Rama-Meta se nga paniku i braktisjes nga qytetarët

Mazhoranca drejt përfundimit të reformës në Drejtësi pa opozitën

Mazhoranca është drejt përfundimit të reformës në drejtësi pa opozitën. Edhe pse marrëveshja konsensuale e 24 dhjetorit kërkon bashkëpunimin e palëve, kryetari i Komisionit të Ligjeve, Fatmir Xhafa paralajmëroi se

Mazhoranca fut në punimet e Kuvendit amendamentet e PD-së

Kuvendi fut në kalendarin 3 javor të punimeve, kërkesën e demokratëve për rishikimin e Rregullores së Kuvendit. Përmes një amendamenti të depozituar 9 muaj më parë në Kuvend nga deputeti

Berisha: Mazhoranca në krahun e demokratëve, fitorja edhe para zgjedhjeve lokale

Fitorja e demokratëve mund të vi dhe para zgjedhjeve lokale që pritet të mbahen në vitin 2015. Kështu ka deklaruar ish-kreu i PD-së, Sali Berisha fill pasi hodhi votën e

Bregu: Këshilli i Integrimit të drejtohet nga opozita sipas modelit europian

Në një deklaratë për mediat, deputetja e Partisë Demokratike Majlinda Bregu ka folur në lidhje mbi nevojën e drejtimit të Këshillit Kombëtar të Integrimit nga opozita, sipas modelit europian. “Besoj

Përçahet mazhoranca/ LSI kundër shkrirjes së Gardës

Tre deputetë të LSI-së kanë kundërshtuar shkrirjen e Gardës së Republikës në Komisionin e Ligjeve, mbledhur sot pasdite, për të diskutuar ligjin e ri “Për Policinë e Shtetit”. Spartak Braho,

Ligji për Karrierën Ushtarake, Mazhoranca rrëzon dekretin e Nishanit

Kuvendi ka hedhur poshtë dekretin për projektligjin e karrierës në FA. Për dekretin e presidentit kanë votuar kundër 80 deputetë ndërkohë që dy kanë abstenuar. Më herët për këtë projektligj

Halimi: Mazhoranca nuk do transparencë për drogën, rrëzoi hetimin

Deputeti i Partise Demokratike Eduart Halimi ka reaguar pas vendimit të konferencës së kryetarëve në Kuvend. “Sot në konferencën e kryetarëve u diskutua kërkesa e opozitës për hetimin e fenomenit

Ndryshimet në ligjin e nëpunësit, shtyhet votimi nga mazhoranca

Letrat publike që dy liderët e partive më të mëdha në vend, Rama-Basha kanë shkëmbyer me njëri- tjetrin duket se kanë shtuar shpresat për gjetjen e një kompromisi mes palëve

Mazhoranca: Ajazi s’mund të rrijë në krye të SHISH, PD: Po cënohet siguria kombëtare

Mazhoranca dhe opozita vazhdojnë përplasjen për kreun e Shërbimit Informativ Shtetëror Visho Ajazi. Nënkryetari i Komisionit të Sigurisë Kombëtare, Flamur Noka, ka konfirmuar se SHISH ka informuar Qeverinë me korrektësi

Berisha: Kjo është mazhoranca e 1 prillit

Ish-kryeministri Sali Berisha akuzoi policinë se fsheh ngjarjet e rënda në vend. Gjatë një fjalimi nga foltorja e Kuvendit, Berisha adresoi këto akuza në drejtim të policisë ndërsa theksoi se

Nuk gjendet konsensusi për territorialen, Meta: Për të ardhur keq

Sikundër dhe pritej, mazhoranca dhe opozita nuk kanë mundur të gjejnë konsensusin për krijimin e komisionit të posaçëm për reformën adminsitrativo-territoriale. Në mbledhjen me dyer të mbyllura të konferencës së