Tag "maxhoranca"

Maxhoranca vendos: Më 19 prill zhvillojmë raundin e parë për zgjedhjen e Presidentit

Mazhoranca do të tentojë të zgjedhë presidentin e ri të Republikës më 19 prill. Data është vendosur në Konferencën e Kryetarëve dhe u bë publike nga kryetari i Kunvedit, Ilir

Seanca, Blushi akuzon maxhorancën. Keni trukuar reformën në Drejtësi

Kryetari i LIBRA-s, Ben Blushi, ka lëshuar akuza të rënda ndaj mazhorancës në Kuvend këtë enjte për pikën më të dobët: Reformën në drejtësi. Ai e akuzoi Ramën dhe shumicën

Ylli Manjani sulmon maxhorancën: Komisioni i Vetting-ut pa PD-në, puç kushtetues

Sipas ish-Ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjani, “ndërtimi i komisioneve të Vettingut pa opozitën, është puç kushtetues. Në një postim në rrjetin social Twitter Manjani shkruan se Partia Demokratike është opozita

Ftesa për dialog me maxhorancën. Basha mbledh aleatët në takim

Pas ftesës së mazhorancës për të dialoguar, kryetari i opozitës, Lulzim Basha, ka mbledhur aleatët e PD-së sot në selinë e kësaj partie. Gjatë paradites mazhoranca bëri një deklaratë ku

Mazhoranca si “shtëpi publike”! Ja çfarë thotë Nard Ndoka

Edhe kreu i Partisë Demokristiane Nard Ndoka ka komentuar zhvillimet e fundit në koalicionin qeverisës. Në një postim në fb, Ndoka thotë se qeveria është në agoni dhe se mazhoranca

Bylykbashi: Maxhoranca t’i japë fund ultimatumeve për Reformën, të garantojë transparencë!

Përfaqësuesi i opozitës në Komisionin parlamentar për Reformën në Drejtësi Oerd Bylykbashi ka reaguar përmes një statusi në facebook pas deklaratës së sotme të socialistit Fatmir Xhafaj. Bylykbashi bën thirrje

Berisha: Maxhoranca u nda. Nga konsensusi i reformës fitoi PD dhe LSI

Ish-kryeministri Sali Berisha në fjalën e tij së seancën e sotme plenare theksoi se kalimi i Refromës së Drejtësisë me konsensus të plotë në Kuvend, i shërben çdo qytetari shqiptar.

Tërhiqet maxhoranca, shtyhet miratimi i Reformës në Drejtësi

Duket se reagimi i ndërkombëtarëve ka ndikuar që PS të pranojë të tërhiqet nga futja në rendin e ditës në seancën e sotme të Reformës në Drejtësi. Mazhoranca i dha

Maxhoranca fut në axhende reformën në drejtësi, PD bojkoton Komisionin

Ndërkohë që maxhoranca vendosi të fusë në axhenden e punimeve të kuvendit reformën në drejtësi, opozita si kundërpërgjigje ka gjetur të bojkotojë komisionionin parlamentar për këtë çështje. Opozita nuk ishte

Maxhoranca nuk miraton ligjet e saj, i mungojnë deputetët, shtyhen votimet

Maxhoranca e kishte të pamundur të plotësonte kuorumin për të kaluar ligjet në Parlament pas largimit të opozitës nga salla dhe mungesa e pjesës më të madhe të deputetëve të

Maxhoranca pranon propozimet e PD-së për rend dite, përplasje në Kuvend

Maxhoranca ka pranuar dy kushte të opozitës pak minuta para nisjes së seancës parlamentare. Kreu i Kuvendit, Ilir Meta tha se është rënë dakord të futen në rendin e ditës

Maxhoranca përfundon e vetme reformën në Drejtësi. Opozita kundër

Ekspertët e nivelit të lartë për reformën në drjetësi punuan pa përfaqësuesit e opozitës dhe të Ministrisë së Drejtësisë për të përmbledhur në një draft propozimet që janë bërë në

Nishani: Ligjet nuk i kam kthyer për motive politike, por për rishikim

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani në një intervistë për mediat ka mohuar akuzat se po kthen ligjet e mazhorancës për motive politike. Kreu i shtetit, Bujar Nishani tha se të

PS-LSI, plan B për reformën në drejtësi

Teksa opozita shqiptare po përgatit një draft paralel për reformën në drejtësi, shumica në pushtet vijon të demostrojë shenja vendosmërie për përmbysjen e sistemit gjyqësor në Shqipëri. Ndonëse opozita po

Maxhoranca do të rrëzojë në shtator dekretin e Nishanit për Turizmin

Të hënën e parë të shtatorit, kur edhe do mblidhet seanca e parë plenare, Kuvendi pritet të rrëzojë të dy dekretet e Presidentit, me të cilat ky i fundit ktheu

Mazhoranca pritet te rrëzojë dekretet e Nishanit në nisjen e sesionit parlamentar

Dy dekretet e Presidentit Bujanr Nishani për kthimin në Kuvend për rishqyrtim të Ligjit për Turizmin dhe atë për Arsimin e Lartë do të diskutohen në Komisionin Parlamentar të Ligjeve,

Mazhoranca nuk i kap serish 84 vota, tkurret shumica

Mazhoranca nuk i arriti dje 84 vota për të miratuar Kodin Rrugor. U bë e disata seancë parlamentare ku shtyhen ligjet që kërkojnë shumicë të cilësuar për shkak se nuk

Ligji për Arsimin e Lartë kalon vetëm me votat e sforcuara të maxhorancës

Ligji për Arsimin e Lartë është shoqëruar sërish me debate në Komisionin për Çëshjtet Sociale. Megjithëse Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla tha se kjo reformë ka në qendër studentin dhe

Mazhoranca në krizë numrash, mungojnë votat për miratimin e ligjeve

Shumica në pushtet, pavarësisht aleancave pragmatiste dhe taktike të muajve të fundit, po kalon një krizë të gjatë numrash në Parlament. Për katër muaj me radhë, mazhoranca qeverisëse nuk arrin

PD fton maxhorancën në një pakt për spastrimin e të inkriminuarve

Opozita e vendit ka ftuar maxhorancën që të nënshkruajnë një pakt për largimin e të inkriminuarve nga listat e kandidatëve. Në një deklaratë për mediat, Oerd Bylykbashi u shpreh se

Basha: Mazhoranca nuk ka ofertë, sulmon vetëm opozitën

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha në një takim me banorë të Dibrës dhe Bulqizës, ka akuzuar dyshen Rama-Meta se në çdo takim elektoral po sulmojnë kandidatët e opozitës. “Edi

PD: Mazhoranca nuk ka asnjë variant për dekriminalizimin

Maxhoranca nuk ka asnjë variant për të kryer procesin e dekriminalizimit. Kështu u shpreh për mediat deputeti i opozitës Oerd Bylykbashi. Sipas tij procesi i dekriminalizimit po mbahet peng nga

Maxhoranca tërhiqet nga konfiskimi i banesës për debinë e energjisë

Mazhoranca tërhiqet nga vendosja e barrës hipotekore për konsumatorët familjarë që kanë mbi 3 milionë lekë të vjetra debi për energjinë. Kreu i komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe tha se

Topi: Mbështesim kandidatët e maxhorancës

Kreu i i FRD­së, Bamir Topi theksuar edhe një herë se marrëveshja me koalicionin qeverisës është bazuar në parimet politike të FRD-së. Gjatë një komunikimi me mediat, Topi ka renditur

Opozita dhe maxhoranca debate në komision për “Ligjin për shërbimin civil”

Ligji për shërbimin civil është shoqëruar me debate gjatë shqyrtimit në Komisionin e Ligjeve. Deputeti i opozitës Eduard Halimi ka kërkuar nga komisionerja për Shërbimin Civil Pranvera Strakosha informacion lidhur

Maxhoranca i hap rrugë arrestimit të Doshit dhe Frrokut, i heq mandatet

Pas shume debateve mes grupeve politike, Kuvendi miratoi me votat e mazhorancës heqjen e imunitetit për deputetët Tom Doshi dhe Mark Frroku, duke hapur kështu rrugën për arrestimin e tyre.

Maxhoranca pranon kërkesën e Doshit: Mbledhja të jetë e hapur

Pas debateve të shumta ku deputeti Tom Doshi dhe opozita kërkuan që mbledhja e Këshillit të Mandateve të bëhet me dyer të hapura, ka ghjetur edhe konsensusin e maxhorancës. Në

Mazhoranca i hap rrugë të hënë arrestimit të Doshit dhe Frrokut

Mazhoranca ka vendosur që të mbajë të hënën në orën 17:00 një seancë të jashtëzakonshme për hapjen rrugë arrestimit të dy deputetëve Tom Doshi dhe Mark Frroku. Prokuroria e Krimeve

Berisha: Parlament burracakësh, frimosën kapitullimin

Ish kryeministri Berisha në përfundim të seancës parlamentari i cilësoi krerët e maxhorancës burracakë që i tremben protestës civile të qytetarëve shqiptarë. “Maxhoranca firmosi kapitullimin, mbylli parlamentin. Kjo është zgjidhja

Mazhoranca i vë kufij Nishanit, për ambasadorët

Mazhoranca ka parashikuar disa ndryshime në ligjin për miratimin apo lirimin nga detyra e ambasadorëve. Në ndryshimet e parashikuara në projektligjin “Për Shërbimin e Jashtëm në Republikën e Shqipërisë”, mazhoranca