Tag "maturantet"

Basha: Lotët e maturantëve, rezultat i një pseudoreforme

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar për skemën e re të pranimit të studentëve nëpër universitete. Basha thotë se reforma prodhoi padrejtësi dhe hodhi poshtë mundin e maturantëve.

Këto janë degët që mund të zgjedhin maturantët me mesatare nën 6

Sistemi online i aplikimeve në universitete penalizon që në hyrje kandidatët, të cilët në vitet e gjimnazit nuk kanë arritur rezultate të larta. Por kjo nuk do të thotë se

Shkollat profesionale sjellin maturantët më të dobët

Me shpalljen e notave të 3 provimeve të para, të gjuhës së huaj, letërsisë dhe matematikës, në renditjen e gjimnazeve dhe shkollave profesionale, është konstatuar se shkollat profesionale janë më

Dekonspirohet testi i gjuhës për maturën, del në rrjetet sociale

Sot maturantët janë testuar në provimin e Gjuhë- Letërsisë. Por duket se ky provim është i dekonspiruar pasi nëpër mediat sociale qarkulluan foto te testeve. Provimit të gjuhë letërsisë iu

Ndryshimet me provimet, maturantët letër Nikollës: Duam informacion për maturën

Një grup maturantësh i janë drejtuar ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, me një letër ku i kërkojnë informacione në lidhje me Maturën Shtetërore. Ky është viti i parë që Matura

MAS publikon datat e provimeve të vjeshtës për maturantët

Ministria e Arsimit publikoi sot datat e aplikimeve për provimet e maturës shtetërore të vjeshtës, si dhe për plotësimin e formularit A1Z. Në provimet e Maturës Shtetërore 2015, sesioni i

Maturantët në protestë përpara MAS: Pyetjet e provimit ishin jashtë programit

Maturantët kanë protestuar kundër tekstit të Gjuhës dhe Letërsisë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve. Protestuesit janë shprehur se pjesa e testit joletrar ka probleme të shumta. Sipas tyre pyetjet

Pa ngrohje. Maturantët e ‘Prenk Jakovës’ bojkotojnë mësimin

Maturantët e shkollës së mesme kombëtare artistike “Prenkë Jakova” në Shkoder bojkotuan mësimin në shenjë proteste. Ata kërkojnë që të merren masa ndaj mungesës së ngrohjes, pasi zhvillimi i mësimit

Maturantët protestë për notat në Gjuhë-Letërsi

Maturantët kanë shprehur pakënaqësi për notat me të cilat ata janë vlerësuar në provimin e gjuhës dhe letërsisë shqipe. Të mbledhur sot përpara dyerve të Ministrisë së Arsimit dhe Sportit,

Maturantët plotësojnë formularin A2 online

Maturantët e Qarkut të Tiranës nga sot deri më 31 korrik kanë mundësi të plotësojnë formularin A2 online me preferencat e tyre për degët që dëshirojnë të ndjekin në universitet.

Formulari A2, si mund të aplikojnë maturantët

Çdo maturant duhet që së pari, pranë zyrave të Postës Shqiptare apo Bankave të nivelit të dytë, të kryejë pagesën e tarifës. Formulari A2 është gati, mirëpo ende nuk është

Berisha uron maturantët në ‘Facebook’Berisha congratulates students on Facebook

Kryeministri i vendit Sali Berisha ka zgjedhur t’u urojë maturantëve në mbarë vendin suksese për provimin e parë të maturës shtetërore. Në një mesazh në ‘Facebook’ Kryeministri u bën thirrje