Tag "maturante"

Maturantët, verifikim online i gabimeve të mesatares dhe degëve

Maturantët të cilët kanë bërë tanimë aplikimin për të ndjekur studimet në shkollat e larta, kanë kohë deri në datën 10 gusht për të verifikuar dhe njëherë degët që kanë

Sot provimi i parë i maturës, mbi 40 mijë maturantë testojnë aftësitë në gjuhën e huaj

Maturantët do t’i nënshtrohen sot provimit të parë me detyrim, atij të gjuhës së huaj. Janë mbi 40 mijë maturantë që sot nisin sfidën e tyre të parë duke iu

Provimet e maturës, ja datat dhe numri i pyetjeve për çdo lëndë

Të gjithë maturantët që kanë rezultuar mbetës, apo që për ndonjë arsye nuk mund të jenë pjesëmarrës në provimet e Maturës Shtetërore, mund t’i japin ato në një sesion të

Reforma idiote e arsimit që mashtroi maturantët. Dhjetëra kuota bosh te Ekonomiku dhe Arkitektura

Jamë me dhjetra maturantë që kanë ëndërruar të studiojnë për arkitekturë dhe ekonomik. Por nga frika se mos mbeteshin pa shkollë fare janë regjistruar në degë të tjera falë reformës

Rilindja sorollat pafund maturantët. I bllokon sistemin e regjistrimit

Nuk kanë të sosur telashet për maturantët këtë këtë vit. Sot ka nisur procesi i regjistrimit të maturantëve që janë shpallur fitues gjatë fazës së dytë të regjistrimit në universitet.

Basha: Rama mashtron maturantët nga avioni i tij privat. I lë pa shkollë

Kreu I PD-së, Lulzim Basha ka reaguar sërish në lidhje me situatën e krijuar me maturantët të cilët vazhdojnë të jenë të pritje të përgjigjeve nëse do të kenë mundësinë

Maturantët sërish në protestë. Edhe faza e dytë i lë pa shkollë, pavarësisht mesatares

Pas ngritjes së studentëve në protestë pas fazës së parë të, përfaqësuesit e qeverisë u thanë: “Prisni të shihni fazën e dytë!” Tashmë që janë shpallur edhe fituesit e fazës

Berisha: Raundi i dytë i pranimit të maturantëve në universitete është mashtrim

Ish-kryeministri Berisha, në një status të tijin në “Facebook” shkruan se raundi i dytë i pranimit të maturantëve në universitete është mashtrim nga Rama. Ai citon SMS-në e një maturanteje

Maturantët e Ersekës ngrihen në protesta: Si u penalizuam për të vazhduar universitetin

Pas problematikave që kanë hasur maturantët e vitit të kaluar, të cilët janë ngritur edhe në protesta kundër mënyrës së pranimit në universitete, nxënësit janë bërë më të ndjeshëm ndaj

Maturantët, Rama mbyll universitetet. Nuk ka fazë të tretë

Aplikimet në universitet do të mbyllen në datë 1 tetor, ndërsa më pas listat e tyre, AKP do t’ua dorëzojë universiteteve dhe në bazë të kritereve që universitetet kanë përcaktuar,

Lindita Nikolla refuzon kërkesën e opozitës për seancë dëgjimore për maturantët

Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi i ka kërkuar në emër të opozitës një seancë dëgjimore ministres së Arsimit, Lindita Nikolla në lidhje me maturantët dhe procesin e pranimit të

Rama tallet me maturantët: Regjistrimi në Universitete ishte një sukses!!

Komunikimin javor për këtë të dielë me ndjekësit e tij në rrjete sociale, kryeministri Edi Rama ka vendosur ta fokusojë tek problematika që patën maturantët në fazën e parë të

Raundi i dytë, ja si te aplikoni në institucionet e arsimit të lartë

Për të vazhduar garën për të fituar një të drejtë studime në Institucionet e Arsimit të Lartë Publik dhe Privat të vendit, çdo maturant / kandidat që kërkon të vazhdojë

PD: Padrejtësia vazhdon, 20 mijë maturantë të braktisur pas fazës së parë

Kreu i Departamentit të Arsimit në PD Luçiano Boçi ka akuzuar sot qeverinë për padrejtësi dhe braktisje ndaj maturantëve. Përmes një deklarate për mediat Boçi shprehet se maturantët kanë 20

Maturantët në hall për shkollën, Rama përsërit përrallat me shoferë taksish e mastera!!

Kryeministri Edi Rama në një takim që pati me maturantët fitues për në universitete i është rikthyer edhe njëherë historisë me taksistë, duke e ritreguar atë, por këtë herë me

Maturantët domate e bojë kundër Ramës. Kryeministri sulmon mediat

Dhjetëra maturantë kanë protestuar sërish paraditen e sotme para Kryeministrisë, për të kërkuar të drejtën e tyre për arsimim, përkundër padrejtësisë që u është bërë, duke i lënë jashtë dyerve

Protestë e maturantëve sot para Kryeministrisë

Ministria e Arsimit ka reaguar duke qetësuar maturantët për listat në universitete duke deklaruar se lista përfundimtare vetëm për fazën e parë do të publikohet më datë 20 shtator. Ministria

Matura, publikohen notat e gjuhës së huaj, ngelin 755 maturantë

Agjencia Kombëtare e Provimeve publikon rezultatet e provimit të gjuhës së huaj me detyrim.Gjithsej janë publikuar të plota rezultatet për 37.761 maturantë sipas ID personale të tyre. Në bazë të

Nikolla u përgjigjet maturantëve: Nuk do futeni në Universitet me mesatare poshtë 6-tës

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, u ka kthyer përgjigje maturantëve në lidhje me kërkesat dhe paqartësitë që ata kanë për Maturën Shtetërore dhe aplikimin në universitet. Ky është viti i

Studimet në Itali, afati deri më 7 korrik. Ja si duhet të aplikoni

Të rinjtë shqiptarë që dua të vazhdojnë studimet e tyre të larta në Itali kanë afat deri më datën 7 korrik për të dorëzuar kërkesën për aplikim në fazën e

Nxënësit maturantë kanë 4 ditë kohë për të plotësuar Formularit A1Z

Maturantët që kanë mbaruar shkollën e mesme para vitit 2016, por kanë rezultuar mbetës në një ose më shumë provime të Maturës Shtetërore duhet patjetër që të plotësojnë online formularin

Mirë socialistë, po edhe ushtarët po rekruton Erion Veliaj?

LIVE, në televizionet shqiptare, sapo u shfaq kryetari i Bashkisë së Tiranës në krah të ministres së Mbrojtjes Mimi Kodheli. Këta të dy ishin në krye të një tryeze të

Maturantët, aplikimi i formularit A2, nis më 27 korrik

Plotësimi i formularit A2, i cili është i vlefshëm për regjistrimin në garën për universitete do të nisë në datën 27 korrik. Ministria e Arsimit dhe Sportit ka publikuar kalendarin

Aksidentohen pas mbrëmjes së maturës, 4 të rinj në Tropojë

Katër maturantë kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksidenti rrugor në Tropojë. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 04:00 të mëngjesit të sotëm, tek vendi i quajtur “Ura e

Dëshpëruese, nga 46 mijë maturantë vetëm tre morën 10-të

Një ditë pas daljes së përgjigjeve të provimit të Gjuhë-Letërsisë, Agjencisë Kombëtare të Provimeve ka nxjerrë disa shifra zhgënjyese për nivelin e përgjithshëm të maturantëve të këtij viti. Nga 46

Sot zhvillohet provimi i gjuhës së huaj për mbi 46 000 maturantë

Provimi i Gjuhës së Huaj është sfida e parë e maturantëve. Sot mbi 46.000 maturantë do të japin provimin. Ai do të zgjasë jo më shumë se 2 orë e

Maturantët mbetës, sot provimi i gjuhës së huaj

Maturantët të cilët nuk kanë marrrë notë kaluese nisin sot sezonin e provimeve të vjeshtës. Provimi i parë është ai i gjuhës së huaj. MAS ka bërë me dije se

AKP publikon Librin e Transparencës për maturantët

Agjencia Kombëtare e Provimeve ka publikuar sot Librin e Transparencës për Maturën Shtetërore. Libri i Transparencës plotëson tërësisht kuadrin e informimit të saktë dhe të plotë të maturantëve/kandidatëve, dukuri që

MAS me 2 shifra zyrtare. Sa maturantë e kanë plotësuar vërtetë formularin A1?

Ministria e Arsimit ka dy shifra zyrtare për maturantët që kanë plotësuar formularin A1. Në datë 2 prill 2014, zv.ministrja e Arsimit, Nora Malaj, e cila është njëkohësisht edhe kryetare

Matura Shtetërore, datat e sezonit të vjeshtës për ngelësit

Të gjithë ata nxënës, të cilët nuk arritën dot të kalonin me sukses provimet e Maturës Shtetërore do të kenë një shans të dytë gjatë sezonit të vjeshtës. Ndërkaq, Ministria