Tag "matura"

Henri Çili dhe vrasësit me pagesë të ëndrrave të maturantëve. Indrit HOXHA

E kemi paralajmëruar që vjet, kur po miratohej në Kuvend ligji Për Arsimin e Lartë që pas tij qëndronte Henri Çili. Ky biznesmen pa skrupuj e parime ia kishte dalë

Skandali me maturantët, LSI kërkon dorëheqjen e Lindita Nikollës

Kryetarja e Bashkisë së Përrenjasit, ish-deputetja e LSI-së, Miranda Rira kërkoi dje dorëheqjen e ministres së Arsimit, Lindita Nikolla. Rira shkon më tej, kur thotë se koalicioni mes LSI-së e

Matura, publikohen notat e gjuhës së huaj, ngelin 755 maturantë

Agjencia Kombëtare e Provimeve publikon rezultatet e provimit të gjuhës së huaj me detyrim.Gjithsej janë publikuar të plota rezultatet për 37.761 maturantë sipas ID personale të tyre. Në bazë të

Skandali! Zbulohet një ditë përpara testi i matematikës. Ja denoncimi (Foto)

Është zbuluar nëj ditë më përpara testi i matematikës për Provimet e Maturës Shtetërore. Ndërkohë që tezat duhet të ruhen me një siguri maksimale dhe të mos dalë asnjë detaj

Matura, ja çfarë përmban provimi i matematikës

Maturantët e vendit, për pak ditë do t’i nënshtrohen provimit të matematikës. Ministria e Arsimit ka publikuar programin se çfarë do të përmbajë ky test. Provimi do të zhvillohet ditën

40 mijë maturantë japin nesër provimin e parë, penalizohet kush kapet me celular dhe kopje

Rreth 40 mijë maturantë do ti nënshtrohen nesër provimit të parë të maturës shtetërore, atij të gjuhës së huaj.  Testi do të zhvillohet në 207 qendra dhe do të nisë

A do të bjerë Matura Shtetërore?/ Nga Dr. Albano Zhapaj

Tashmë ligjin e ri të arsimit të lartë e kemi, dhe më shumë se diskutimet mbi të, duhet të përqendrohemi më shumë tek zbatimi i tij në vitin e ardhëm

Rrënimi i Maturës Shtetërore. Nga Profesor Bardhyl MUSAI

Matura Shtetërore u zbatua për herë të parë në vitin 2006, si rezultat i degjenerimit të konkurseve të pranimit të universitete, kryesisht për shkak të korrupsionit, përmbajtjes së papërshtatshme dhe

Provimet e Maturës/ Ja lëndët me zgjedhje që ju bëjnë fitues

Kur kanë mbetur vetëm tre muaj larg mbylljes së vitit të fundit, maturantët janë përfshirë nën ethet e provimeve. Prej dy ditësh ata kanë në dorë programet orientuese, por janë

Maturantët nga sot mund të plotësojnë formularin A2, ja si veprohet

Drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të Provimeve, Rezana Vrapi u ka kërkuar të gjithë maturantëve që të tërheqin formularin A2 dhe të bëjnë pagesat deri më datë 28 Korrik. Vrapi u

Pikët e Maturës, ja degët ku e fitoni universitetin

Maturantët i kanë të gjithë komponentët për të bërë llogaritjen e pikëve që ata mund të marrin në degët që preferojnë të ndjekin studimet e larta. Mesataren e viteve të

Sot 46 mijë maturantë japin provimin e matematikës

Sot 46 mijë maturantë në mbarë vendin do t’i nënshtrohen provimit të detyruar të Matematikës. Provimi fillon në orën 10:00 dhe do të zgjasë 2 orë e 30 minuta. Testi

Ligji i ri i Arsimit, në universitet me mesatare mbi shtatë

Me heqjen e Maturës Shtetërore të gjithë nxënësit që përfundojnë sivjet vitin e parë të gjimnazit, do të jenë brezi i parë për të cilët do të aplikohet nota mesatare

Matura, sot 46 mijë maturantë i nënshtrohen provimit të Letërsisë

Sot 46 mijë maturantë në mbarë vendin do t’i nënshtrohen provimit të detyruar të Maturës Shtetërore, provimit të Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë. Provimi fillon në orën 10:00 dhe do zgjas

Kukës, PD: LSI ka kthyer maturën në manifestim politke

Partia Demokratike në Kukës ka hedhur akuza kundër Lëvizjes Socialiste për Integrim se ka kthyer në manifestim politik maturën. Sekretari i Degës së PD­së në Kukës, Fasli Germizi denoncoi rastin

Hiqet Matura Shtetërore, rikthehet konkursi

Matura Shtetërore nuk do të funskionojë më për tu regjistruar në universitet por vetëm për të përmbyllur ciklin e gjimnazit. Në bazë të ligjit të ri të arsimit të lartë,

Ndryshon sërish matura shtetërore, universitetet vendosin kriteret e pranimit

Matura shtetërore do të ndryshojë vitin e ardhshëm. Në vitin 2016, do të jenë universitetet ato që do të vendosin për kriteret hyrëse të maturantëve që do të duan të

Matura Shtetërore, shpallen rezultatet e lëndëve me zgjedhje

Janë shpallur sot rezultatet e notave të provimeve të lëndëve me zgjedhje për Maturën Shtetërore 2014. Ministria e Arsimit dhe Sportit ka publikuar në faqen e saj zyrtare përgjigjet e

Matura Shtetërore, në 16 maj provimi i parë

45 mijë maturantë do i nënshtrohen në 16 maj provimit të parë të Maturës Shtetërore. Këtë vit për herë të parë gjuha e huaj është futur si provim i detyruar

Matura Shtetërore, ndryshon formula e përllogaritjes së pikëve

Maturantët këtë vit do të kenë një tjetër mënyrë të përllogaritjes se pikëve të tyre për në universitet. Formula e re do t’i japë më shumë peshë mesatares së 3

Matura shtetërore, anglishtja provim me detyrim?

Matura Shtetërore parashikohet se këtë vit do të përbëhet nga pesë provime në total dhe jo katër si vitet e mëparshme, ku do të shtohet një provim me detyrim, që

Matura, Libri i Transparencës do të publikohet javën e ardhshme

Pas përfundimit për plotësimin e formularit A2, proces i cili u shty deri më datë 6-7 gusht, javën që vjen pritet që Agjencia Kombëtare e Provimeve të publikojë Librin e

Matura Shtetërore, sot testi i Matematikës

Maturantët në të gjithë vendin do t’i nënshtrohen sot provimit të dytë të Maturës Shtetërore, atij të Matematikës. Ashtu si edhe provimi i Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë, edhe testi i

Matura, nesër provimi i matematikësExams, tomorrow math exam

Ditën e nesërme maturantët do të testohen për provimin dytë të maturës shtetërore, atë të matematikës. Rreth 49 mijë maturantë nesër rreth orës 08:30 minuta duhet të paraqiten në mjediset

Matura 2013, ja mjediset ku zhvillohet provimi

Drejtoria arsimore e Tiranës njofton se mjediset e përcaktuara për organizmin e provimeve të Maturës Shtetërore në kryeqytet do të ndahen në 21 ndërtesa, që të gjitha shtetërore. Drejtoria arsimore