Tag "Gëzim Alpion"

Edi Rama u riprempton dibranëve premtimin për Rrugën e Arbërit por mandatit të tij po i vjen fundi/ Nga Gëzim Alpion

Reagim i Grupit të Lobimit në lidhje me komentin e Edi Ramës për Rrugën e Arbërit në prezantimin në Peshkopi të kandidatit socialist për bashkinë e Dibrës Grupi i Lobimit

Prof. Gëzim Alpion sërish për rrugën e Arbrit. Ja ç’i nis Ramës

Qeveria Rama ka edhe pak kohë të dëshmojë se nuk po mashtron me Rrugën e Arbërit. Deklaratë e Grupit të Lobimit pas interpelancës së 9 qershorit 2016 të Ministrit të

Referendumi britanik dhe mëkatet e demokracisë/ Nga Dr Gëzim Alpion

Referendumi i 23 qershorit nuk duhej të kishte ndodhur. Meqë ndodhi, ai duhej të ishte marrë më seriozisht si nga votuesit ashtu edhe nga politikanët. Dhe kjo për disa arsye.

Leksioni publik në Tiranë për Nënë Terezën ngjall interesim në Indi

Një nga studiuesit kryesor të Nënë Terezës në botën anglofone ka në program të zhvilloj një leksion publik me titull “Sfidat e studimit të Nënë Terezës para dhe pas shenjtërimit”

TRE VJETORI I PETICIONIT PËR RRUGËN E ARBËRIT. Nga Prof. Gëzim Alpion

Përshëndetje Përkrahës të Peticionit, Sot tre vjet më parë filluam peticionin online për Rrugën e Arbërit. Nuk kemi asgjë për tu gëzuar në këtë përvjetor. Ëndrra dibrane për rrugën është

Mediat botërore kontaktojnë akademikun e Universitetit të Birminghamit për shenjtërimin e Nënë Terezës

Alpion: “Shenjtërimi rast shumë i mirë për Vatikanin për të njohur pavaresinë e Kosovës” Pas shpalljes së njoftimit të Vatikanit për shenjtëriminin e Nënë Terezës gjatë Vitit të Mëshirës, Dr

Kadareja-Gjeniu që nuk qe e thënë të jetë disident/Nga Gëzim ALPION

Ndoqa me interes intervistën e fundit të Kadaresë. Gjeniu yne i letrave, për fat të keq, akoma nuk e kupton se Shqipëria tani ka nevojë për disidencë morale po aq

SIKUR VESET TË KUROHESHIN ME VEZË! Nga Gëzim ALPION

Unë nuk jam për atë që zyrtarët, sado dështak, të qëllohen me vezë. Në rastin konkret, nuk duhet të merremi me vezët po me klloçkat e politikës dështake të cilët

Edi Rama, çfarë po bën, ç’bën apo bën sikur bën për Rrugën e Arbërit?! Nga Gezim Alpion

Përshëndetje Përkrahës të Rrugës së Arbërit, Nuk ju kemi shkruar për një kohë relativisht të gjatë pasi menduam t’i japim mundësinë qeverisë Rama të punoj pa ‘shqetësime’ për të siguruar

Gëzim Alpion dhe Ali Ahmetaj takim për shkollat e larta

Aktivisti për Rrugën e Arbrit dhe rolit të Nënë Terezës, gëzim Alpion ka përfituar të takohet me disa nga politikanët e Maqedonisë për të diskutuar në lidhje me problemet e

Kur historinë e shkruajnë historianët. Dr. Gëzim ALPION

Meditime për monografinë e Kristo Frashërit “Ahmet Zogu: Vështrim Historik”* Dr Gëzim Alpion Universiteti i Birminghamit, Angli Në leksionin me temën “Përse Shqipërisë i duhen ‘intelektualë publikë’”, që zhvillova në

Armir SHKURTI këshillon prof Gëzim Alpion për Rrugën e Arbrit (SATIRË)

I nderuar profesor Gëzimi! U bënë vite që, edhe pse ju jetoni dhe jepni mësim në Britaninë e Madhe punoni fuqishëm për ndërtimin e Rrugës së Arbrit..si dibran që jeni.

Një postim, një reagim dhe një sqarim për peticionin për Rrugën e Arbërit

Kur e nisëm peticionin për Rrugën e Arbërit me 18 Mars 2013, kishim një synim: të ndikonim sa të mundnim te qeveria e pas-zgjedhjeve të 23 qershorit 2013, në mënyrë që

MYFTINI LESH E LI /nga *Gëzim Alpion

Kryemyftiu i Kosovës Naim Tërnava duhet të japë dorëheqjen po qe se deklaratat e tij në ceremoninë e 626 vjetorit të vdekjes së Sulltan Muratit I-rë janë të vërteta. Po

Pezullim parazgjedhor i lobimit për Rrugën e Arbërit. Nga Dr Gëzim Alpion

Angli, 6 qershor 2015 Siç vepruam një muaj para zgjedhjeve parlamentare para dy vitesh, edhe tani në prag të zgjedhjeve lokale, ne po e pezullojmë fushatën lobuese për Rrugën e

Shoqëria civile, pavarësia intelektuale, dhe shteti hermetik. Nga dr. Gëzim ALPION

Sot, në dy vjetorin e peticionit për Rrugën e Arbërit, intelektualët dibranë falenderojnë edhe një herë të gjithë nënshkruesit online dhe në formularë, numri i të cilëve ka kaluar 8,000.