Tag "Gerdeci"

9 vite nga tragjedia e Gërdecit, familjarët shpërthejnë ndaj Ramës: Mashtrues e lajkatar

Edhe përse kanë kaluar 9 vite nga tragjedia e Gërdecit, familjarët e viktimave janë akoma në proces gjyqësor në Gjykatën Europiane të të drejtave të Njeriut në Strasburg. Familjarët me

Mediu del me një version të ri për Gërdecin

Fatmir Mediu ka folur edhe njëherë për ngjarjen e Gërdecit. Në një intervistë televizive në TVSH ish ministri i Mbrojtjes në kohën kur shpërtheu fabrika e demontimit të armëve në

8 vite pas Gërdecit, Rama betejë në Strasburg kundër dëmshpërblimit të viktimave

Megjithëse erdhi në pushtet me premtimin se do të krijonte kushtet për të çuar para drejtësisë përgjegjësit e Gërdecit, kjo qeveri sot vijon dy beteja paralele gjyqësore me familjarët e

Shkëlzen Berisha i përgjigjet shpifjeve të Meros & co. Gërdeci? Gënjeshtër!

Pas shpifjeve të mediave të majta për emrin e djalit të ish kryeministrit, Shkelzen Berisha, në lidhje me ngjarjen e Gerdecit, ka reaguar edhe ky i fundit. Shkelzen Berisha duke

Braçe: Hetim ndërkombëtar edhe për Gërdecin dhe 21 janarin!

Deputeti socialist Erjon Braçe përmes një postimi në facebook ka mbështetur idenë e nisjes së një hetimi ndërkombëtar për tragjedinë e Gërdecit dhe për 21 Janarin. “Hetim ndërkombëar? Më në

“Gërdeci”, Strasburgu i kërkon Shqipërisë të dëmshpërblejë Delijorgjin

Gjykata e Strasburgut I ka kerkuar shtetit shqiptar te demshperbleje Mihal Delijorgjin me 15.600 euro. Dëmshpërblimi është vendosur me arsyetimin se është mbajtur në burg tej afateve ligjore. Mihal Delijorgjin

Gërdeci, gjykata e prokuroria bëhen bashkë për të liruar Dritan Minxollin

Drejtonte fabrikën e demontimit në Gërdec ku humbën jetën 26 persona e qindra të tjerë u plagosën, gjykata e aministon duke i falur një vit burgim të mbetur Dritan Minxollit,

Hipokrizia Rama: “Gërdeci” jo, “21 janari”…po?

Familjarët e viktimave të 21 janarit kanë kërkuar drejtësinë që vetë kryeministri Edi Rama u kishte premtuar që në kohën kur ai ishte në opozitë. Por Rama ka gjetur një

Arrestohet ish-juristi i dënuar për çështjen “Gërdeci”

Arrestohet dhe një tjetër i dënuar për tragjedinë e “Gërdecit”. Policia e Tiranës ka vënë në pranga 33- vjeçarin Denis Hajdari i shpallur në kërkim, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor

Pranohet rekursi për Gërdecin

Kolegjet e bashkuara të Gjykatës së Lartë kanë pranuar rekursin e Prokurorisë për dosjen e çështjes “Gërdeci”. Trupi gjykues që do të shqyrtojë dosjen, do të përbëhet nga gjyqtarët Shkëlzen

Delijorgji: Dua dëmshpërblim për burgun

Mihal Delijorgji, ish-administratori i “Albademil”, i dënuar nga gjykata si një nga përgjegjësit e tragjedisë së 15 marsit 2008 në Gërdec, ka lënë qelitë e burgut. Dhoma penale e Gjykatës