Tag "genocidit"

Gjermania ndryshon qëndrim, pro “genocidit” turk ndaj armenëve

Qeveria gjermane ka ndryshuar qëndrim këtë të hënë, teksa ka mbështetur, ndryshe nga refuzimi i palëkundur i së shkuarës, përdorimin e termit “genocid” për të përshkruar masakrën e rreth 1,5

70-vjetori i genocidit çam, Rama dhe Basha refuzojnë t’i japin dorën njëri-tjetrit

Ekspozita me rastin e 70-vjetorit të gjenocidit çam ka bashkuar në një sallë dy kundërshtarët politikë, kryeministrin, Edi Rama por edhe kryetarin e PD-së, Lulzim Basha. Megjithëse ishin në një