Tag "genocid"

Thaçi flet për mediat serbe: Do padisim Serbinë për genocid

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë për gazetën e përditshme serbe “Danas” se çështja e rëndësisë jetike edhe për Serbinë edhe për Kosovën është çështja e personave të zhdukur,

Erdogan: Akuza për genocid, shantazh ndaj Turqisë

Akuza se Perandoria Otomane kreu genocid kundër armenëve po përdoret si “një shantazh kundër Turqisë”. Kështu ka deklaruar presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, në një fjalim televiziv, ku ka komentuar

Erdogan kritikon këdo që përdor fjalën “Genocid”: I ofenduar nga Putin

Presidenti turk, Rexhep Erdogan, duket se nuk do t’i kursejë kritikat për këdo që do të përmendë fjalën “genocid” kur të kujtojë vrasjen masive të rreth 1.5 milion armenëve plot

PE: Masakra ndaj armenëve nga turqit , genocid

Parlamenti Evropian ka aprovuar një rezolutë që njeh genocidin ndaj armenëve nga turqit, që nderon viktimat, që propozon caktimin e një dite evropiane përkujtimore dhe që dënon kategorikisht çdo përpjekje

Dhunë e frikshme fetare në Afrikën Qendrore. Myslimanët po dëbohen masivisht

Uashington Post njofton për dhjetra mijë myslymanë që po lenë vendin në Republikën e Afrikës Qendore për shkak të dhunës që ka shpërthyer në atë vend dhe rrezikon të kthehet

Talbott: Në Kosovë po bëhej genocid, Krimeja është tjetër

Pas deklarimit të djeshëm të presidentit amerikan, Barack Obama lidhur me krahasimet e pakuptimta të Krimesë me Kosovën, edhe ish zëvendës sekretari Amerikan i Shtetit, Strobe Talbott, sërish ka deklaruar

100-vjetori i “Masakrës së Selanit”

Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet, shoqata “Çamëria” dhe Klubi i Patriotëve të Rinj zhvilluan pasditen e sotme një veprimtari përkujtimore në kuadër të 100-vjetorit të “Masakrës së Selanit”. Pikërisht më