Tag "gazprom"

Shefi i Gazprom-it, Aleksei Miler bisedime me Athinën zyrtare

Shefi i kompanisë Gazprom, Aleksei Miler do të zhvillojë së shpejti një vizitë në Athinë ku do të pritet në një takim nga kryeministri Aleksis Tsipras. Gjatë këtij takimi pritet

Furnizimi me gaz, arrihet marrëveshje mes Ukrainës dhe Gazprom

Kreu i gjigantit rus Gazprom ka konfirmuar nënshkrimin e një marrëveshjeje për furnizimin me gaz të Ukrainës gjatë tre muajve të ardhshëm. Shefi ekzekutiv i Gazpromit, Aleksei Miller, ka thënë

Gazprom: Borxhi i Ukrainës ka tejkaluar 5 miliardë dollarë

Kompania shtetërore ruse e gazit, Gazprom ka thënë se faturës së pa paguar e Ukrainës ndaj saj i janë shtuar edhe 838 milionë dollarë, pasi Kievi nuk ka paguar asgjë

Gazpromi rus blen korporatën e gazit në Kirgizi

Gjiganti rus i naftës Gazprom ka marrë përsipër korporatën kirgize të gazit natyror. Shefi i Gazprom-it Aleksei Miller, këtë e ka bërë me dije pas nënshkrimit të marrëveshjes që ka

Gazprom rrit çmimet për Ukrainën

Gjiganti rus i gazit, Gazprom, do të rrisë çmimin e gazit për Ukrainën në çerekun e dytë të vitit nga 268.5 dollarë për 1,000 metra kub në 385.5 dollarë. Kryeshefi

Gazprom: Do të pezullojmë furnizimet për Ukrainën

Kreu i gjigantit shtetëror të gazit në Rusi, Gazprom, ka thënë se kompania e tij nuk mund t’i ofrojë Ukrainës më gaz pa pagesë, ndërsa ka paralajmëruar një ndërprerje të

Kosova i thotë “Jo” Gazprom-it rus

Shefi i diplomacisë kosovare, Enver Hoxhaj, i thotë “Jo” përfshirjes së Kosovës në Gazprom-in rus. Në një intervistë për Top Channel, ministri Hoxhaj kundërshtoi hapur qëndrimin e Serbisë që, në

BE akuzon kompaninë “Gazprom” për monopolizim

Rregullatorët e BE po përgatiten të akuzojnë monopolin rus të eksportit të gazit “Gazprom” për abuzime me pozitat e tij dominuese në Europën Qendrore dhe Lindore, bëri të ditur shefi

BE paralajmëron padi për kompaninë ruse ‘Gazprom’

Bashkimi Evropian ka paralajmëruar kompaninë ruse të gazit Gazprom se do të ngrejë padi ndaj saj për abuzimin me pozitën dominuese në tregun që përfshin zonat e Evropës Qëndrore dhe

Qiproja kërkon ndihmën e Rusisë

Qiproja tashmë i ka kthyer sytë nga aleati i vet, Rusia, pas kundërshtimit në Parlament të taksës mbi depozitat bankare duke kundërshtuar në këtë mënyrë edhe ndihmën e BE-së dhe