Tag "gazin"

Putin: Afër marrëveshjes me Ukrainën për gazin

Presidenti rus, Vladimir Putin ka thënë, sot, se ai shpreson që marrëveshja me Ukrainën për gazin do të arrihet javën e ardhshme. Rusia ka ndërprerë furnizimin me gaz në Ukrainë,

Ukrainë – Rusi: Sinjalizohet progres për gazin

Pas bisedimeve në Milano të Italisë, Ukraina dhe Rusia kanë sinjalizuar progres kah zgjidhja e mospajtimit të tyre lidhur me furnizimet me gaz natyror. Presidenti rus, Vladimir Putin, dhe presidenti

Ukrainë – Rusi, afër marrëveshjes për gazin

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko ka thënë se ‘pak progres’, është arritur gjatë bisedimeve, lidhur me çështjen e furnizimit me gaz nga Rusia. Poroshenko, ka folur, sot, gjatë samitit Euro-Azi të

Rusia i kufizon gazin Ukrainës

Rusia ka njoftuar se ia ka kufizuar furinizimin me gaz Ukrainës pasi ka kaluar një afat kohor për shlyerjen e një borxhi, ndonëse furnizimi për Evropën nuk do të ndikohet

Rusia e Ukraina, bisedime për gazin

Përfaqësuesit e gjigantit rus të gazit, Gazprom, dhe kompanisë ukrainase të gazit, Naftohaz, takohen sërish në Berlin, në përpjekje për të zgjidhur mosmarrëveshjet për çmimin dhe borxhin, që mund ta

Rusia: Ukraina të paguajë borxhin e gazit deri më 2 qershor

Gjiganti rus i gazit Gazprom, i ka dhënë ultimatum Ukrainës që deri më 2 qershor të paguajë shumën prej 1.6 miliardë. Në qoftë se nuk e paguan deri në atë

Qeveria armene ratifikon marrëveshjen me Rusinë për gazin

Qeveria armene ratifikoi një marrëveshje të debatueshme për gazin natyror me Rusinë, megjithë protestat e opozitës. Ligjvënësit e partisë në pushtet e miratuan ratifikimin sot, në një votim që u

Baku, Putin nuk arrin pakt konkret për gazin

Presidenti rus Vladimir Putin nuk arriti ndonjë marrëveshje konkrete për energjinë gjatë një vizite të pazakontë që bëri dje në Azerbajxhan. Moska shpreson të sfidojë mbizotërimin e firmave të mëdha