Tag "gazete"

Gazeta Zvicerane: Kanabisi, sunduesi miliona dollarësh i Shqipërisë

Kultivimi i kanabisit është një industri miliarda dollarëshe në Shqipëri, shkruan Nene Zurcher Zietung.. Shifra të sakta mungojnë, por sipas Raportit Botëror të Drogës, Shqipëria është një nga burimet më

26 vjet Rilindja Demokratike. Nga Armand Maho

Deri me ate kohe, skisha shfaqur ndonje interes per gazetat. Dhe skish se si, jo vetem qe isha afoleshent por propaganden komuniste e degjoja cdo dite ne lajmet e televizorit

10 shqiptarët më të famshëm në botë! Ja çfarë shkruan gazeta zvicerane

Nuk është vetëm Nënë Tereza. Ka edhe 10 shqiptarë tjerë që kanë bërë gjera të mëdha. Kështu e nis shkrimin suplementi “Am Abend” e së përditshmes zvicerane “Blick”. Gazeta “Blick”,

Gazeta italiane “Repubblica” shkruan: Trafiku ajror i drogës nga Shqipëria po “mbyt” Italinë

Trafiku i drogës me avion nga Shqipëria në Itali mesa duket po kthehet një problem madhor për autoritetet italiane. “Repubblica” shkruan sot se linja e trafikut ajror të drogës nga

“The Sun” tallet me Lal’Erin: Kanë qenë të pirë kur i kanë mbjellë këto pemë!

Gafat e LAL-Erit duket se kanë rënë në sy edhe të gazetës britanike “The Sun”. Në një shkrim të sajin ajo ka publikuar fotot më të çuditshme nga bota. Në

Ja çfarë shkruajnë mediat italiane për skandalin e përgjimeve në Shqipëri

Në një artikull, gazeta italiane “Corriere di Milano”, shkruan se në Shqipëri ekziston një pajisje përgjimi që është prodhuar nga një firmë italiane, e cila ka futur në sherr shërbimet

Shqipëra në listën e vendeve më të varfra në Europë

Sipas gazetës së përditshme amerikane “GAzette Review”, Shqipëria renditet në listën e vendeve më të varfra të Europës. Duke bërë krahasimin e të ardhurave për frymë kjo gazetë e klasifikon

Gazeta gjermane, reportazh për Shqipërinë: Një vend pa të ardhme

E përditshmja gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” i ka kushtuar një reportazh Shqipërisë të titulluar “vendi pa të ardhme” tek i cili ngre pyetjen “pse ikin shqiptarët”. “Në Shqipëri nuk ka

Edhe Anila Basha del kundër Ramës

Gazetarja Anila Basha është rikthyer në tregun mediatik me një iniciativë personale duke hapur gazetën online newsbomb. Basha e ka nisur punën me një “bombë” kritikash ndaj kryeministrit Edi Rama

Botojnë karikaturën e Profetit Muhamed, ndalohet shpërndarja e “Cumhuriyet”

Policia turke ka ndaluar sot në mëngjes kamionët në momentin kur po dilnin nga shtypshkronja e gazetës “Cumhurijet” për të vërtetuar përmbajtjen e saj. Nga kjo gazetë thuhet se policia

Radhë të gjata për te blere ‘Charlie Hebdo’

Radhë të gjata janë formuar përpara kioskave të gazetave në Francë, në pritje të daljes së numrit të radhës së revistës satirike Charlie Hebdo. Tre milionë kopje janë printuar- një

“Charlie Hebdo”, numri i ardhshëm do të jetë “normal”

“Charlie Hebdo” do të dalë të mërkurën me një numër “normal”. Në një intervistë, drejtori i ri i të përjavshmes satirike, Gerard Biard, thotë se nuk është I frikësuar dhe

Digjet gazeta “Morgenpost” pasi botoi karikaturat e ‘Charlie Hebdo’

Gazeta gjermane “Morgenpost” në qytetin verior të Hamburgut u bë pre e një zjarrvënie pasi kishte ribotuar karikaturat e Muhamedit nga gazeta franceze satirike Charlie HEBDO. Fatmirësisht policia bëri të

“Charlie Hebdo”, gazeta që mbështeti Kosovën gjatë luftës

Gazeta satirike franceze “Charlie Hebdo”, që u sulmua nga terroristët islamik gjatë ditës së djeshme, në 1999 ka mbështetur fuqishëm Kosovën. Përmes karikaturave të saj, gazeta u përpoq të sensibilizonte

Gazeta maqedonase: Shqiptarët në Shkup kanë ardhur në fund të shek XIX

Gazeta në gjuhën maqedonase “Dnevnik”, duke sjellë shkrime të vjetra të historianëve maqedonas pretendon se shqiptarët kanë ardhur në Shkup në fund të shekullit XIX dhe fillim të shekullit XX.

Gazeta kineze kritikon Presidentin Obama para vizitës së tij

Mbeten vetëm pak ditë para udhëtimit të Presidentit Obama në Kinë për një takim rajonal. Ndërkohë gazeta e rëndësishme kineze, Global Times, e kontrolluar nga shteti, e ka akuzuar Presidentin

“Shqiptarët evropianët e rinj, serbët ende ballkanasit e vjetër”

“Krenar që bashkatdhetarët shqiptarë vepruan në mënyrë paqësore si gjatë ndeshjes me serbët në stadiumin e Beogradit ashtu dhe për qytetarët që dolën në rrugë pas ndeshjes”-kështu ka deklaruar kryeministri

Clint Williamson: Kemi punuar paanshëm

Clint Williamson, tashmë ish –kryeprokurori i Taskë Forcës së BE-së që i ka hetuar pohimet për trafikim me organe në Kosovë ka thënë se pala kosovare ishte e dëshpëruar që

Lady Diana u dha gazetarëve numrat e familjes mbretërore

Princesha Diana në vitin 1992 i kaloi “News of the World”, një rubrikë me numrat e familjes mbretërore. Ky fakt konfirmohet nga Clive Goodman, i cili në atë kohë ishte

Francezët: Ribery nuk e fiton Topin e Artë

Francezët nuk besojnë se Franck Ribery meriton Topin e Artë. Sipas një sondazhi të publikuar në gazetën “Le Parisien”, pavarësisht përmirësimit që mesfushori ka bërë vitet e fundit, ai nuk

Mal i Zi, shpërthim i fuqishëm në një gazetë

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur të enjten vonë në selinë e së përditshmes malazeze “Vijesti”, në Podgoricë. Në kohën e shpërthimit, në ndërtesë kanë qenë rreth 15 të punësuar,

Francë, gjuajtje me armë në redaksinë e “Liberation”

Gjuajtje me armë zjarri në redaksinë e gazetës franceze “Liberation”. Lajmi është bërë publik përmes rrjeteve sociale prej disa gazetarëve të gazetës. Nga sa bëhet e ditur zjarrin e ka