Tag "Gazës"

Qetësi në Izrael dhe në Rripin e Gazës

Izraeli dhe Rripi i Gazës kanë rënë sot në qetësi falë armëpushimit me afat të pacaktuar. Armëpushimi, i cili hyri në fuqi mbrëmë, ofron lehtësimin e bllokadës së Gazës nga

Rripi i Gazës: Dhuna rrezikon armëpushimin 5 ditësh

Aeroplanët luftarakë izraelitë kanë bombarduar caqet në Rripin e Gazës në shenjë të hakmarrjes për sulmet me raketa të palestinezëve, që janë bërë përkundër marrëveshjes për armëpushim. Kjo dhunë po

Netanyahu: Izraeli do t’i vazhdojë operacionet në Rripin e Gazës

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu tha se shteti izraelit do ti vazhdojë operacionet ushtarake në Rripin e Gazës. Netanyahu ka akuzuar Hamasin se ka shkelur armëpushimin. Këto komente, kryeministri izraelit

Rripi i Gazës: Pelestinezët largohen, ofensiva izraelite vazhdon

Mijëra palestinezë janë larguar nga pjesa veriore e Rripit të Gazës, derisa Izraeli ka tërhequr vërejtjen se planifikon ta vazhdoj ofensivën e vet ushtarake. Agjencia e Kombeve të Bashkuara për

Izraeli intensifikon sulmet ajrore në Rripin e Gazës

Izraeli kreu dhjetra sulme ajrore në Rripin e Gazës dje ndërkohë që po i afrohet gjithnjë e më shumë mundësisë së një pushtim tokësor për të ndalur sulmet palestineze me

Izraeli ka sulmuar 10 hapësira në Rripin e Gazës

Ushtria e Izraelit i ka sulmuar nga ajri 10 hapësira në Rripin e Gazës. Ushtria tha se sulmet ishin ndërmarrë sot herët në mëngjes, ndërsa në shënjestër ishin bazat e

Algjeria ia dhuron Gazës paratë e Botërorit

Përfaqësuesja e Algjerisë të gjithë parat e fituara ka vendosur t’ua dhurojë banorëve të Gazës – bën të ditur sulmuesi i kësaj skuadre Islam Slimani. Edhe përkundër paraqitjes së shkëlqyer

Izrael: Sulme ajrore kundër militantëve në Rripin e Gazës

Ushtria e Izraelit thotë se ka kryer sulme ajrore kundër bazave të militanëtve në Rripin e Gazës, pasi ishin hedhur raketa kah territori i Izraelit. Ushtria izraelite tha se cak