Tag "Gazë"

OKB: Duhen eliminuar gazet serrë brenda vitit 2100

Një grup pune i Kombeve të Bashkuara për ndryshimet klimatike thotë se bota do të duhet t’i eliminojë plotësisht gazet që shkaktojnë efektin serrë deri në vitin 2100, për të

Rripi i Gazës: Dhuna e rrezikon armëpushimin 5 ditësh

Aeroplanët luftarakë izraelitë i kanë bombarduar caqet në Rripin e Gazës në shenjë të hakmarrjes për sulmet me raketa të palestinezëve, që janë bërë përkundër marrëveshjes për armëpushim. Kjo dhunë

Izraeli shpall 7 orë armëpushim në Rripin e Gazës

Izraeli ka shpallur një armëpushim humanitar 7 orësh në pjesën më të madhe të Rripit të Gazës. Ushtria izraelite tha se armëpushimi filllon sot në orën 9 sipas kohës së

Rripi i Gazës: Ka filluar armëpushimi 72 orësh

Në Rripin e Gazës, që qeveriset nga Hamasi, ka filluar një armëpushim 72 orësh, pas më se tri javësh të luftimeve ndërmjet Izraelit dhe militantëve palestinezë. Armëpushimi humanitar, i ndërmjetësuar

Rripi i Gazës: Hamasi pajtohet për armëpushim 24 orësh

Militantët islamikë të Hamasit janë pajtuar për armëpushimin humanitar 24 orësh, në konfliktin e tyre me Izraelin në Rripin e Gazës. Zëdhënësi i Hamasit, Sami Abu Zuhri, tha sot se

Gazë, armëpushimi shfrytëzohet për të numëruar viktimat

Armëpushimi 12 orësh humanitar ndërmjet Izraelit dhe Hamasit në rripin e Gazës ka hyrë në fuqi sot në ora 7 të mëngjesit në ditën e 19 të konfliktit që ka

Francë, protesta kundër ndërhyrjes izralite në Gazë

Ndërsa Izraeli vazhon ofensivën tokësore në Gazë, mijëra protestues pro-palestinezë marshuan kundër dhunës nëpër qytetet e Francës, pa e përfillur ndalimin e demonstratave nga qeveria. Korrespondentja e Zërit të Amerikës