Tag "gaza"

“Amnesty”: Hamas ka kryer krime lufte ndaj civilëve palestinezë në Gaza

Në një raport të publikuar këtë të mërkurë, “Amnesty International” ka bërë të ditur se lëvizja islamike e Hamasit ka kryer krime lufte kundër civilëve palestinezë në Rripin e Gazës

Vritet një tjetër kosovar në luftën e Sirisë

Një tjetër kosovar, i radhitur në grupin e Shtetit Islamik ISIS, është vrarë dje në luftën e Sirisë. Bëhet fjalë për shtetasin me inicialet T. S., 30 vjeç nga fshati

Gaza, fëmijët kërkojnë rroba për dimër nën rrënojat e qytetit

Palestinezët të cilët kanë mbetur pa çati mbi kokë dhe u kanë mbijetuar gjatë verës sulmeve, po presin ditët e dimrit me frikë të madhe. Fëmijët në Gaza, të cilët

Erdogan, akuzon Keshillin e Sigurimit për dështim në Siri dhe Gaza

Gjatë fjalimit të tij, në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara OKB, presidenti turk, Recep Erdogan, ka akuzuar Këshillin e Sigurimit KS, se ka dështuar të marrë veprime, aty

Izraeli, Hamasi deklarojnë fitoren në Gaza

Të dy palët, Izraeli dhe Hamasi e kanë deklaruar fitoren në konfliktin shtatë javor në Gaza. Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, ka thënë mbrëmë se Hamasi është goditur ashpër dhe nuk

Dhjetë të vrarë në Gaza

Zyrtarët palestinezë thonë se dhjetë persona janë vrarë në Rripin e Gazës, pasi sulmet e reja izraelite kanë goditur disa shtëpi dhe xhami. Numri i të vrarëve në këtë rajon

Gaza, vriten 3 palestinezë gjatë sulmeve ajrore izraelite

Raportohet se tre palestinezë janë vrarë dhe 10 të tjerë janë plagosur, nga një sulm ajror izraelit në një shtëpi në pjesën qendrore të Rripit të Gazës, sot herët në

Egjipti: Negociata të reja për një armëpushim në Rripin e Gazës

Egjipti do të organizojë një raund tjetër negociatash mes izraelitëve dhe palestinezëve për të diskutuar për një armëpushim afatgjatë në Rripin e Gazës ku luftimet kanë filluar pas nëntë ditëve

Gaza, 18 persona ekzekutohen si bashkëpunues të Izraelit

Të paktën 18 persona të akuzuar se kanë bashkëpunuar me Izraelin u ekzekutuan sot në Rripin e Gazës, në mes të konfliktit me ushtrinë izraelite, njoftoi televizioni i lëvizjes Hamas.

Izraeli vijon sulmet në Gaza

Ushtria izraelite ka njoftuar se ka kryer 20 sulme të reja ajrore në Rripin e Gazës derisa kanë vazhduar luftimet në ditën e tyre tretë, pas dështimit të bisedimeve indirekte

Hamasi do të hakmerret ndaj Izraelit

Grupi militant i Hamasit ka thënë se tre komandantë të lartë ushtarakë janë vrarë nga sulmet e Izraelit në Rripin e Gazës. Hamasi ka thënë se bëhet fjalë për Mohammed

Gaza, vritet gruaja dhe vajza e liderit të Hamasit

Gruaja dhe vajza e liderit të Hamasit raportohet se janë vrarë në sulmet me raketa mbi rripin e Gazas, i cili shkaktoi 11 viktima. Një zëdhënës i Hamasit në Kajro

Dështojnë bisedimet për armëpushim në Gazë

Autoritetet palestineze thonë se një grua dhe një vajzë 2-vjeçare u vranë nga një raketë izraelite dje në Rripin e Gazës, pak kohë pas skadimit të armëpushtimit dhe dështimit të

Netanyahu vendos nisjen e sulmeve në Gaza

Tre raketa janë gjuajtur sot nga Rripi i Gazës drejt qytetit izraelit Beer Sheva, në Neghev, pavarësisht vendosjes së armëpushimit 24-orësh. Ndërkaq mësohet se raketat kanë shpërthyer në zona të

Vazhdojnë negociatat për armëpushimin në Gaza

Negociatorët që e kanë për qëllim të arrijnë marrëveshje për vazhdimin e armëpushimit në Rripin e Gazës, kanë vazhduar bisedimet para se armëpushimi aktual të përfundoj. Bisedimet indirekte po marrin

Egjipti propozon vazhdimin e armëpushimit për Gaza

Ndërmjetësit egjiptian kanë propozuar shtyrjen e armëpushimit në mes të Izraelit dhe Hamasit palestinez për të lejuar vazhdimin e negociatave që kanë për qëllim dhënien fund të konfliktit në Gaza.

Formohet ekipi për të hetuar shkeljet në Gaza

Kombet e Bashkuara kanë emëruar një grup prej tre anëtarësh për të hetuar shkeljet e të drejtave të njeriut dhe krimet eventuale të luftës të kryera nga të dyja palët

Ushtria izraelite: Armëpushimi po respektohet

Armëpushimi prej 72-orëve është duke vazhduar ndërmjet forcave izraelite dhe atyre palestineze. Delegacioni i Izraelit po qëndron në Kajro të Egjiptit për negociata indirekte me grupin militant palestinez, Hamas, për

Gaza, po respektohet armëpushimi 72 orësh

Armëpushimi 72 orësh i ndërmjetësuar nga Egjipti po funksionon në Rripin e Gazës duke mundësuar kështu bisedimet për paqe. Gjatë ditës së djeshme, Izraeli dhe Hamasi i palestinezëve janë pajtuar

Izraeli vazhdon sulmet në Rripin e Gazës

Ushtria izraelite ka nisur sulme ajrore në Rripin e Gazës pasi militantët e kanë sulmuar Izraelin me raketa, pas përfundimit të armëpushimit tre ditor. Personeli mjekësor palestinez ka thënë se

Izrael, palestinezët refuzojnë të zgjasin armëpushimin me izraelitët

Të paktën pesë raketa u hodhën sot nga Rripi i Gazës drejt Izraelit pas mbarimit të një armëpushimi treditor që lëvizjet palestineze kanë deklaruar se nuk duan ta zgjasin, njoftoi

Gaza, propozohet mision i BE-së në Rafah

Gjermania, Franca dhe Britania kanë propozuar riaktivizimin e një misioni të Bashkimit Europian në kufirin mes Egjiptit dhe Gazës, për t’i ardhur në ndihmë dhe për të stabilizuar enklavën palestineze

Gaza: Armëpushimi po respektohet, kërkohet qetësim i situatës

Armëpushimi ndërmjet Izraelit dhe Hamasit në Rripin e Gazës, që ka hyrë në fuqi sot në orën 8 të mëngjesit sipas kohës lokale, e që pritet të zgjasë 72 orë,

Moska këmbëngul për një armëpushim humanitar në Gaza

Rusia kërkoi sot vendosjen në Rripin e Gazës të një armëpushimi humanitar si një hap i parë drejt një armëpushimi afatgjatë mes ushtrisë izraelite dhe Hamasit. “Ministri rus i Punëve

Gaza, sulmohet një shkollë e OKB-së, 10 të vrarë

Të paktën 10 vetë u vranë dhe 35 të tjerë u plagosën sot në një shkollë të Kombeve të Bashkuara në Gazë ku strehoheshin persona të zhvendosur. Një zyrtar i

Izraeli, tërheqje e pjesshme nga Gaza

Izraeli ka filluar të tërheqë disa trupa tokësore nga Rripi i Gazës, por operacioni ushtarak është duke vazhduar raporton agjencia franceze e lajmeve, AFP duke e cituar zëdhënësin e ushtrisë

Gaza, 35 palestinezë të vrarë, dhjetëra raketa drejt jugut të Izraelit

Dhjetëra raketa u lëshuan sot në mëngjes drejt jugut të Izraelit, ku sapo filluan të dëgjohen edhe sirenat e alarmit për mbrojtjen kundër tyre, njoftuan para pak minutash mediat izraelite

Izrael, shpallet i vdekur ushtari “i marrë peng”

Të dielën, Izraeli e deklaroi të vdekur ushtarin që konsiderohej se ishte marrë peng nga militantët islamikë të Hamasit në Rripin e Gazës, si dhe shtoi se do të vazhdojë

Gaza, Kerry: Situata mund të përshkallëzojë

Shtetet e Bashkuara kanë dënuar gjatë së premtes vrasjen e 2 ushtarëve izraelitë dhe marrjen peng të një tjetri nga militantët palestinezë, si dhe fajësuan Hamasin për shkeljen e armëpushimit

Gaza, arrin në 101 numri i palestinezëve të vrarë në Rafah

Të paktën 101 palestinezë janë vrarë dhe 350 të tjerë janë plagosur që prej ditës së djeshme nga sulmet ushtarake izraelite pas zhdukjes së një ushtari izraelit, që mendohet të