Tag "galeri"

Zjarr në një galeri kromi në Bulqizë nuk raportohet për të lënduar

Një zjarr i papritur ka rënë mesditën e sotme në një prej galeritë e minierës së Bulqizës. Fatmirësisht nuk ka pasur persona të lënduar, ndonëse brenda në galeri kanë qenë

Njihuni me skulpturat më të çuditëshme të skulptorit korean

Jaehyo Lee një nga skulptorët më të njohur korean hap galerin e tij në Londër por me një ndryshim të madh nga të tjerët duke i bërë skulpturat e tij

Kuvendi rikthen edhe dy vepra në Galerinë Kombëtare

“Kuvendi i Lezhës” nga Zef Shoshi dhe “Gruri i Mbarë” nga Nestor Jonuzi janë dy veprat e radhës të cilat iu bashkuan fondit të Galerisë Kombëtare të Arteve. Kuvendi i

Zhdukja e 61 pikturave, gjykata pushon çështjen ndaj Xegës

Gjykata e Korçës ka pushuar çështjen ndaj ish-përgjegjësit të galerisë “Guri Madhi” Sotiraq Xega. Ai akuzohej për zhdukjen e 61 pikturave nga kjo galeri. Prokuroria kërkoi shpalljen fajtor dhe dënimin

Henry Moore, grafika dhe skulptura në Galeri

Galeria Kombëtare e Arteve dhe Këshilli Britanik sjellin për herë të parë para publikut shqiptar një ekspozitë personale të njërit prej artistëve më të njohur britanikë në skenën ndërkombëtare të