Tag "g7"

Mblidhet në Itali Samiti i G7, pezullohet për 20 ditë traktati Shengen

Prej mesnatës së datës 10 maj e deri në mesnatën e 30 majit, Italia ka vendosur të pezullojë Traktatin Shengen e të rivendosë kontrollin e policisë në kufijtë e brendshëm,

G7 paralajmëron me intensifikim sanksionesh

Liderët e G7, përmes një deklarate të përbashkët gjatë së mërkurës, paralajmëruan Rusinë se do të përballet me sanksione të tjera ekonomike, nëse Moska nuk ndryshon kursin e politikës së

G7: Rusia të negociojë me Kievin

Udhëheqësi e G7-s i kërkuan Rusisë të nisë negociatat me udhëheqësit e rinj të Kievit për t’i dhënë fund krizës në lindje të Ukrainës. Presidenti amerikan, Barack Obama dhe kryeministri

G7 diskuton krizën në Ukrainë

Udhëheqës nga Grupi i Shtatë ekonomive më të industrializuara ndodhen në Bruksel në ditën e dytë të takimeve që janë përqendruar në përfshirjen e Rusisë në krizën ukrainase. Siguria energjitike,

Mbledhja e G7-s, linjë e ashpër ndaj Rusisë

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka bërë thirrje ndaj presidentit rus, Vladimir Putin, gjatë së mërkurës, që të ndihmojë në ndaljen e dhunës në Lindje të Ukrainës, duke shtuar se

G7 diskuton sanksione ndaj Rusisë

Udhëheqësit e G7-ës, grupit të vendeve më të industrializuara, pritet të rikonfirmojnë gatishmërinë e tyre për të intensifikuar sanksionet ndaj Rusisë, për shkak të aksioneve të saj në Ukrainë. Samiti

G8 do të mbahet në Bruksel, reagim kundër Rusisë

Në përpjekje për të izoluar Rusinë për veprimet e saj në Ukrainë, presidenti Barack Obama dhe fuqitë e tjera ekonomike botërore pezulluan për një kohë të pacaktuar Moskën nga një

Hollandë, mbledhje urgjente e liderëve të G7-s

Barack Obama ndodhet në Hollandë për një takim urgjent me liderët e grupit G7, ku do të diskutohet përgjigjia ndërkombëtare ndaj aneksimit të Krimesë nga Rusia. Mbledhja e grupit të

Barack Obama mbërrin në Holandë

Presidenti amerikan Barack Obama ka mbërritur në Holandë për të marrë pjesë në hapjen e Samitit për sigurinë bërthamore, por edhe për bisedime urgjente rreth krizës në Ukrainë. Obama gjatë

G7-ta pezullon samitin ndërkombëtar në Rusi

Grupi i shtatë vendeve më të industrializuara të botës ka thënë se do të pezullojë pjesëmarrjen në një samit ndërkombëtar në Rusi. Shtëpia e Bardhë ka lëshuar deklaratën në emër

Mblidhet G7 për rimëkëmbjen e ekonomisë

Zyrtarë të lartë të financave nga shtatë ekonomitë më të mëdha perëndimore apo G7, pritet të debatojnë për rrugët e rimëkëmbjes ekonomike, rregullimit financiar dhe të nxitjes së tregtisë, kur