Tag "g20"

Liderët pjesëmarrës në Samitin G20 do të ngopen në llokume

Me udhëzim të presidentit turk Erdogan i cili vizitoi personalisht rajonin turistik Belek në Antalya të Turqisë ku do të mbahet Samiti i Liderëve G20 janë përgatitur 21 pako me

G20, angazhim për zhdukjen e Ebolës

Vendet më të pasura të botës të mbledhura në Australi u angazhuan dje që të zhdukin epideminë Ebola që ka bër më shumë se 5 000 të vdekur në Afrikën

Samiti i G20-s, Brisbane nën masa të rrepta sigurie

Masa të rrepta sigurie janë marrë në Brisbane të Australisë afër qëndrës së kongreseve, si dhe në hotelet ku do të qëndrojnë 4 mijë delegatët e 20 vendeve të ndryshme

Rritja e ekonomisë globale, objektivi i ministrave të Financave të G-20-s

Takimi i ministrave të Financave dhe kryetarëve të bankave qendrore të 20 vendeve më të fuqishme të botës përfundoi në Australi me premtimin për objektiva më të mëdha për rritjen

Jo vetëm Datagate, edhe Putin spiunoi liderët gjatë G20-ës

Kur Presidenti i Rusisë Vladimir Putin, u dhuroi liderëve botërore nga një USB dhe kabllo për karikimin e telefonave celularë menjëherë pas përfundimit të samitit G20 që u mbajt në

G20, thirrje SHBA të zgjidhin ngërçin politik

Drejtuesit e ekonomive kryesore të botës po u bëjnë thirrje Shteteve të Bashkuara të zgjidhin pa vonesë ngërçin për buxhetin dhe të rrisin tavanin e borxhit. Ministrat e financave të

Obama-Putin mbajnë qëndrime të ndryshme për Sirinë

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka pranuar se ka dallime të thella brenda në Amerikë dhe jashtë saj, lidhur me thirrjen e tij për aksion ushtarak në Siri, dhe e ka

Papa Françesku, letër liderëve të G20: Jo masakrës!

At Federico Lombardi, i cili përgënjeshtroi në mënyrë kategorike bisedën telefonike mes Papa Françeskut dhe presidentit sirian Basah al Assad, konfirmoi në të njëjtën kohë kontaktet e Papës me presidentin

Siria në plan të parë në takimin e G20

Udhëheqësit e Grupit të 20-shes filluan takimet pesë vjet më parë në kulmin e krizës ekonomike. Tani që kanë filluar të shfaqen shenja të qarta se kriza po vihet nën

G20, Putin takohet me Këshillin e të Drejtave të Njeriut

Në vigjilje të Samitit G20 të Shën Petërburgut, kur ishte parashikuar takimi dypalësh mes Obamës dhe Putinit, i cili më pas u anulua nga presidenti amerikan për shkak të rastit

G20: Kremlin, nuk do të ketë takim Putin-Obama

Asnjë takim bilateral mes presidentëve Vladimir Putim dhe Barack Obama në samitin G20 që do të mbahet në Shën Petërburg. Lajmin e ka bërë të ditur Iuri Ushakov, Këshilltari Diplomatik

Nis në Moskë takimi i G20-ës

Ministrat e financave dhe zyrtarët e bankave qëndrore të 20 ekonomive kryesore dhe atyre në zhvillim (G20) kanë filluar të premten një takim dy ditor në Moskë. Bisedimet pritet të