Tag "Fytyra"

7 ndërtimet mbi tokë që mendohet se janë bërë nga alienët

Planeti Tokë është shtëpi për shumë vende të mrekullueshme, vende që duket sikur sfidojnë aftësitë teknologjike të kohës, sepse ose janë shumë të mëdha, ose shumë të rënda ose shumë

Ja pse na skuqet fytyra kur ndihemi në siklet

Ne skuqemi kur adrenalina zgjeron kapilarët në të cilët qarkullon gjaku në lëkurë. Disa shkencëtarë e lidhin këtë reagim me një mekanizëm të “sulmit apo arratisjes”. Në rrethana ku ne

Zbulohet aksidentalisht fytyra e Sias (Foto)

Jemi mësuar që performancat e Sia-s t’i shijojmë vetëm nga ana shpirtërore dhe jo shumë nga ajo vizuale. E themi këtë pasi këngëtarja australiane preferon që gjithnjë gjatë koncerteve të

Shqipëria humbet 2-1 ndaj Austrisë, një ndeshje me dy fytyra

Nisi si mos më keq miqësorja e sotme në stadiumin “Ernst Happel” të Vienës, ndaj Austrisë, por për tu mbyllur me tjetër fytyrë, ndonëse të mundur me rezultatin 2-1. Kuqezinjtë

Studimi: Masazhi me lugë ripërtrinë lëkurë e fytyrës tuaj

Një mjek gjerman ka zbuluar një metodë shumë efektive për ripërtritjen e fytyrës tuaj. Mjeku Renée Koch ka treguar recetën të cilën mund ta bëni në shtëpin tuaj, pa pas

Me këtë recetë ju do të eliminoni qepallat e rënduara

Shenjat e para të plakjes vinë nga fytyra , ku zona më problematike është pjesa e syve. Aty fillojnë të shfaqen rrudhat e para dhe muskujt e indet përreth syve

Si të hiqni shenjat e “pamundura” nga lëkura dhe fytyra juaj

Plagët e fytyrës mund të lënë shenja të ndryshme e thuajse të pamundura për t’u hequr. Në këtë postim do t’ju paraqesim disa mënyra se si të hiqni të gjitha

Për herë të parë. Njeriu me kokë të re. Operacioni plastik.

Për herë të parë realizohet transplantimi i skalpit me gjithë fytyrën e njeriut. Kirurgët amerikanë thonë se kanë kryer transplantin më të madh fytyrë deri më sot, duke përfshirë gjithë pjësën

Ja si duket Enca pa grim

Nuk rastis shpesh që të shohim këngëtaren Enca pa grim. Në rrjetin social Instagram Enca e ka shfaqur fytyrën e saj pa make-up, ku ka marrë komente të mira nga

Llumi i kafesë pastrues ideal për fytyrën dhe duart

Nëse jeni pro riciklimit të gjërave ne do të ju këshillojmë edhe riciklimin një produkt tjetër të cilin zakonisht e derdhim në lvaman ose në koshin e plehrave, ky produkt

Berisha: Këta nuk janë policë, janë fytyra e vërtetë e Ramës e Tahirit

Ish-Kryeministri Berisha ka reaguar në Facebook ne lidhje me pamjet tronditese qe u paraqiten keto kohe ne media, te cilat i quajti, skena tipike te shtetit policor, ne te cilat

Një milion shuplaka në një milion fytyra

Nga Bashkim Koçi Nëse ka një karakteristikë e cila ka qenë evidente dhe e pandryshuar tek shqiptarët është se janë shpesh të këqinjtë e vetes. Një milion shuplaka u dhanë

Ambasadori i Britanisë së Madhe: Kosovës i duhen fytyra të reja politike

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ian Cliff, është i bindur se Kosovës i duhen fytyra të reja në politikë, e sidomos ato që kanë synim zhvillimin ekonomik të

Berisha: Shteti policor, fytyra e vërtetë e Edi Ramës!

Ish-Kryeministri Sali Berisha në një postim në “Facebook” ka reaguar në lidhje me dhunën e ushtruar nga Policia ndaj qindra të rinjve që protestonin në mënyrë paqësore për ekzekutimin me

Fytyrat e bukura harrohen më shpejt

Teoria e vjetër se fytyrat e bukura nuk harrohen kurrë mund të mos jetë e vërtetë, pasi psikologët besojnë se njerëzit e bukur nuk mbahen mend shumë gjatë. Një studim

Ja një ide për pastrim natyral të fytyrës tuaj

Dëshironi të keni një pastrim të thellë dhe delikat për fytyrën tuaj. Ja një ide për një pastrim të thjeshtë dhe natyral të fytyrës tuaj. Bëni një emulsion me ujë

Një dietë “mike” për lëkurën tuaj

Rreth 70 për qind e shenjave të plakjes së lëkurës i detyrohen stilit të jetesës dhe zakoneve të gabuara. Ndaj, një dietë “mike” për lëkurën mund të na ndihmojë ta

Fytyra dhe trupi ynë tregojnë shumë për jetën tonë

Nga një studim i publikuar në revistën “Epidemiology” dhe i kryer nga hulumtuesit e Universitetit Princeton deklarohet se fytyra është pasqyrim i shëndetit tonë. Të gjithë jemi dakort më thënien

Të mirat e vajit për lëkurën tuaj

Sipas ekspertëve dermatologë vajrat janë kura më e mirë për fytyrën. Vaj është alternativa ideale për trajtimin e lëkurës së fytyrës dhe jo vetëm. Eksperti Dendy Engelmani drejtor i Departamentit

Fytyra plaket nga stresi, zgjidhja e këtij problemi

Lëkura që papritur shndërrohet në të yndyrshme. Manifeston pore të mëdha, akne në moshë madhore dhe shfaqje rrudhash të papritura, kjo është një fytyrë e stresuar. Ekspertët kanë dhënë shumë

Për bukurinë tuaj, 5 lëvizje të zgjuara

Për bukurinë tuaj ju duhet të kryeni 5 lëvizje të zgjuara. Sipas studimeve thuhet në asnjë mënyrë mos mbani dieta të rreptë. Dezintoksikohuni, ushqehuni në mënyrë të ekuilibruar. Hani mirë

“Përgjithmonë e bukur”, fytyra e pandryshuar e Kidman (FOTO)

Aktorja australiane Nicole Kidman plotësoi të 46-at në qershor – dhe mund të themi se ylli kidman ka sfiduar totalisht efektin e kohës. Në këtë artikull merrni një vështrim nga

Çfarë duhet të bëni pasi keni shtypur puçrrat

Personat që kanë probleme me lëkurën ju ndodh shpesh që ta dëmtojnë atë duke ushtruar forcë. Në këtë mënyrë infektojnë lëkurën, por çfarë duhet të bëjnë në këtë rast? Kur

Aktorja Rooney Mara, fytyra e “Calvin Klein”

Aktorja e njohur, Rooney Mara, është bërë fytyra e re e markës së njohur “Calvin Klein”. Mara, e cila ka qenë pjesë e filmave “Social Network” dhe “The Girl With

Kujdesi ndaj lëkurës në pranverë

Sapo kemi lënë pas stinën e dimrit, por lëkura në shumë raste është e thatë dhe me shenja. Për shkak të mungesës së rrezeve të diellit, mbizotëron një fytyrë me

Luleshtrydhet për trajtimin e fytyrës

Për trajtimin e fytyrës suaj mjafton që të hani sa më shumë luleshtrydhe. E dini se luleshtrydhja mund të funksionojë si përbërës i vetëm për të trajtuar fytyrën tuaj? Mjekët

Fytyra virtuale shpreh 6 gjendje emocionale

Universitetit i Kembrixhit ka deklaruar se ekzistojnë zëra pa trup, që mund të tingëllojnë aspak personalë. Me përhapjen e sistemeve GPS nëpër makina, me zhvillimin e Sirit apo kloneve të

Fytyra e foshnjës shfaqet nën barkun e nënësFytyra e foshnjës shfaqet nën barkun e nënës

Një fenomen i pazakontë i ka ndodhur Karen McMartin, e cila pret të bëhet nënë së shpejti. Ajo është 25-javëshe shtatzënë, por nën lëkurën e barkut të saj të fryrë