Tag "Fyle"

Poposki takon Fylen dhe Ashton

Takimet e parashikuara mes ministrit të punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë Nikolla Poposkit dhe Përfaqësueses së lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri në BE Catherine Ashton, eurokomisionerin

Fyle viziton sot Kosovën

Komisioneri Stefan Fyle sot do të vizitojë Kosovën për t’u takuar me liderët kosovarë dhe për t’i përgëzuar ata pas dhënies së dritës jeshile nga ana e Këshillit, më 28

Kroacia në BE, Fule mesazh Ballkanit: Integrimi është i mundur

Kroacia është sot zyrtarisht anëtarja e 28-të e BE-së, duke e shtuar bllokun me një anëtar të ri që nga zgjerimi i fundit në vitin 2007. Ky anëtarësim shton mundësitë

Fule: Procesi duhet të vijojë qetësisht, sipas standardeve

Në një postim në rrjetin social “Twitter”, Komisioneri për Zgjerim Stefan Fule ka përshëndetur zgjedhjet parlamentare në Shqipëri. Fule ka vlerësuar se zgjedhjet ishin të qeta, ndaj dhe procesi i

Ashton – Fyle: Zgjedhjet, provë vendimtare për në BE

Komisioneri për zgjerim në BE, Stefan Fule dhe baronesha Catherine Ashton kanë deklaruar se zgjedhjet parlamentare në Shqipëri më 23 qershor paraqesin një provë vendimtare për institucionet demokratike të vendit

3 ligjet, Fule: Ruani konsensusin ndërpartiak

Nëpërmjet një mesazhi të shkruar në rrjetin social ‘Twitter’, Komisioneri për Zgjerim në Bashkimin Evropian Stefan Fule ka përshëndetur miratimin e 3 ligjeve të integrimit në Parlamentin shqiptar. Me qëllim

Fule: 2013-a, viti i mundësive të Ballkanit

Progresi në vendet kandidate dhe ato aspirante nga Ballkani Perëndimor, si dhe sfidat aktuale në procesin e zgjerimit ishin temat kryesore që komisioneri për zgjerimin Stefan Fule diskutoi sot në

Fyle: U preka nga mikpritja shqiptare

Mesazhi i komisionerit të BE-së Stefan Fyle me rastin e “9 Majit”, Ditës së Evropës referuar vizitës së tij në Tiranë: “Të dashur miq! Vetëm pesë javë më parë erdha

Fyle: Bashkimi Evropian, i hapur për Ballkanin

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerimin, Stefan Fyle, në deklaratën e tij në Ditën e Evropës, thekson se perspektiva e integrimit evropian mbetet e hapur për të gjitha vendet në

Fule: Presim progres në zgjedhje

Komisioneri për zgjerim në Bashkimin Europian Stefan Fule ka deklaruar sot se BE-ja pret progres nga Shqipëria sa i përket procesit zgjedhor të 23 qershorit. Duke folur në Këshillin e

Fyle, javën tjetër në Shkup

Eurokomisioneri për Zgjerim i BE-së, Stefan Fyle, javën e ardhshme do të vizitojë Shkupin. Kjo vizitë do të realizohet një ditë pas balotazhit të zgjedhjeve lokale, ndërsa përkrah do të

Fule: Të respektohet rezultati i zgjedhjeve

Zhvilloi punimet konferenca me temë “Just BE”, ku i pranishëm ka qenë komisioneri për Zgjerimin dhe Politikat e Fqinjësisë Evropiane, Stefan Fule, kreu i delegacionit të PE-së për Ballkanin Eduard

Fyle i lë detyrat PrishtinësFyle i lë detyrat Prishtinës

Komisioneri për Zgjerim i BE-së, Stefan Fyle, ka deklaruar se çështjet që diskutohen mes Kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Ivica Daçiç, janë çështje komplekse, andaj edhe

Stefan Füle takon udhëheqësit kosovarë Stefan Füle takon udhëheqësit kosovarë

Komisioneri për Zgjerim në Bashkimin Evropian Stefan Füle po zhvillon takime me udhëheqës të Kosovës. Pasi ka përfunduar takimin me zëvendëskryeministrin e Kosovës Hajredin Kuçi dhe ministren për Integrimin Evropian

Stefan Fyle, vizitë në BeogradStefan Fyle, vizitë në Beograd

Stefan Fyle, Komisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian, po zhvillon vizitën e tij në Beograd, vizitë kjo që vjen përpara raundit të radhës  së bisedimeve Kosovë – Serbi, mes Kryeministrit,

Shtefan Fyle, vizitë në ShkupShtefan Fyle, vizitë në Shkup

Komisioneri për Zgjerim i BE-së, Shtefan Fyle, pritet që menjëherë pas raundit të parë të zgjedhjeve lokale në Maqedoni të mbërrijë për vizitë në Shkup. Sipas televizionit maqedonas “Alfa”, Fyle