Tag "Fyle"

Haradinaj takon Fylen: Zgjedhjet e parakohshme zgjidhin krizën

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka zhvilluar një takim me emisarin e Çekisë për Ballkanin Perëndimor Sefan Fyle. Haradinaj e ka njohur ish-komisionerin e BE-së me

Edi Rama po sjell përforcime nga jasht për të mbytur opozitën

Miku i mirë në ditë të vështirë! Mbase Tom Doshi ka patur të drejtë kur tha se “do t’i tronditen themelet pushtetit”. Ndoshta për shkak të kësaj tronditje Rama nuk

Fyle: Darka e ‘Krokodilit’ mund ta ndryshonte Shqipërinë

Në një intervistë të fundit përpara largimit nga detyra, Komisionieri për Zgjerimin e Bashkimit Europian, Stefan Fyle rrëfen për Top Channel historinë e marrëdhënies se tij me Shqipërinë, me politikanët

Fyle: Në Shqipëri shqetësuese situata politike

Komisioneri Stefan Fyle gjatë prezantimit të raportit e ka vlerësuar atë si një hap të rëndësishëm për rrugën drejt BE-së dhe ka theksuar se qeveria dhe opozita kanë përgjegjësi të

Fyle: Duhet bashkëpunim konstruktiv qeveri-opozitë

Komisioneri për zgjerim Stefan Fyle pas takimit të sotëm të nivelit të lartë Shqipëri-BE i bën edhe një herë apel qeverisë dhe opozitës për bashkëpunim. Në një status në Twitter

Fyle: Prioritet dialogu politik. Rama: Të hapur për opozitën

Përfundon dialogu i Nivelit të Lartë mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian. Përmes një konferencë për shtyp kryeministri Edi Rama dhe komisioneri për zgjerim Stefan Fyle kanë përsëritur dhe njëherë, se

Fyle sot në Tiranë, për të kërkuar “llogari”

Komisioneri për zgjerimin, Stefan Fyle do të vizitojë sot, Tiranën. Vizita e tij bëhet në kuadër të pjesëmarrjes në raundin e katërt të dialogut të nivelit të lartë Shqipëri-BE. Ndërkaq

Fyle të hënën në Tiranë, takim për dialogun e nivelit të lartë BE-Shqipëri

Komisioneri për zgjerimin, Stefan Fyle do të vizitojë Tiranën në kuadër të pjesëmarrjes për raundin e katërt të dialogut të nivelit të lartë Shqipëri-BE. Lajmi konfirmohet nga zëdhënësi i Fyles,

Hahn zëvendëson komisionarin Fyle

Austriaku, Johannes Hahn, komisionari aktual për Rajonet që pritet të merret me Fqinjësinë dhe Zgjerimin nga nëntori, garanton vijimin e procesit të zgjerimit të BE-së. Por pasuesi i çekut, Stefan

Fyle: Presim përparime në Maqedoni

Eurokomisioneri për zgjerim i BE-së, Shtefan Fyle ka theksuar në një intervistë për TV Nova se pret përparim nga negociatat për tejkalimin e krizës politike në Maqedoni. “Unë pres një

Fyle: Statusi kandidat, nxitje për më shumë

Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Europian, Stefan Fyle, deklaroi se vendimi i ministrave të Jashtëm të shteteve anëtare të BE-së për t’i dhënë Shqipërisë statusin kandidat, ka ardhur si pasojë

Operacioni në Lazarat, Fyle: Vendosmëri në luftën kundër drogës

Bashkimi Europian mirëpret operacionin e policisë, kundër kultivimit të bimëve narkotike në fshatin Lazarat të Gjirokastrës. Në faqen e tij zyrtare në rrjetin social “Twitter”, eurokomisioneri Stefan Fyle thekson se

Fyle dhe tre grevat e urisë

Nga Artan Hoxha Fyle vjen në Tiranë. Nuk është më lajm, por rutinë. E meqë lajm për mediat është veç për keq, aq më mirë që nuk është lajm. Fyle

Fyle: Reforma territoriale kërkon gjithëpërfshirje

Komisoneri për Zgjerim, Stefan Fyle gjatë konferëncës së përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama deklaroi sot se edhe për reformën territoriale është e rëndësishme bashkëpunimi mes maxhorancës dhe opozitës.

Fyle: KE rekomandon statusin për Shqipërinë

Nga takimi i tretë i Dialogut të Nivelit të Lartë mbi Përparësitë Kyçe për Shqipërinë, që po zhvillohet në Hotel Sheraton, në Tiranë, Komisioneri për Zgjerimin dhe Politikat Evropiane të

15 ditë grevë, të larguarit nga puna kërkojnë takim me Fylen

Të larguarit nga administrate kanë hyrë sot në ditën e 15-të të grevës së urisë, ndërsa gjendja e tyre sa vjen e rëndohet. Ditën e djeshme grevistët e urisë i

Komisioneri për zgjerimin në BE, Stefan Fyle vjen nesër në Tiranë

Komisioneri për Zgjerim Stefan Fyle vjen nesër në Tiranë në kuadër të dialogut të nivelit të lartë mbi prioritetet kyçe për Shqipërinë. Dialogu nisi vitin e kaluar për të konfirmuar

Fyle: Qeveria dhe opozita të bashkëpunojnë për çështjet e përbashkëta

“Qeveria dhe opozita duhet të bashkëpunojnë për çështjet e përbashkëta”. Deklarata u bë nga komisioneri Stefan Fyle në takimin e gjashtë BE-Shqipëri në Bruksel. Ndër të tjera Fyle u shpreh

Fule: E ardhmja e Ballkanit perëndimor është në BE

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Evropian, Stefan Fule, tha se e ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në Bashkimin Evropian. Këto deklarata ai i ka bërë gjatë Konferencës Ministrore që po

Takohen Jahjaga dhe Fyle

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka pritur në takim Komisionerin për Zgjerim të Bashkimit Evropian, Stefan Fyle. Fyle aktualisht është në takim me presidenten, e në ndërkohë gjatë ditës do

Fyle: Situata në Ukrainë, faji pjesërisht i BE-së

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fyle, ka thënë se BE-ja ka kontribuar në konfliktin aktual në Ukrainë, duke mos arritur t’i kuptojë deklaratat e kaluara të presidentit rus,

Fyle: Liderët e BE-së të miratojnë përparimin e Shqipërisë

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fyle, ka deklaruar sot në Bruksel se pret mandat “shumë të suksesshëm” pesëvjeçar për komisionarin e ardhshëm, i cili është përgjegjës për pranimin

Komisioneri i BE-së Stefan Fyle viziton Kievin

Ministri i Jashtëm polak Radoslaw Sikorski dhe komisioneri për zgjerim i BE-s, Stefan Fyle, gjenden sot në Kiev për të zhvilluar takime me zyrtarë ukrainas. Fyle i cili edhe më

Fyle vizitë dyditore në Kiev

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fyle, arrin sot në Kiev, për një vizitë dyditore. Me autoritetet e Ukrainës, ai pritet të diskutojë zbatimin e pjesës politike të Marrëveshjes

Zgjedhjet në Maqedoni, Ministrat Besimi dhe Popovski raportojnë sot tek Fyle

Ministrat Besimi dhe Popovski do të raportojnë sot për qasjet e partive të tyre për procesin e zgjedhjeve. Zëvendëskryeministri për eurointegrime Fatmir Besimi dhe Ministri i Jashtëm Nikolla Popovski të

Zbardhen kushtet që Fyle i vendos Shqipërisë

Janë zbardhur përfundimit e dialogut të nivelit të lartë BE-Shqipëri , ku ishte i pranishëm edhe komisioneri për zgjerim Stefan Fyle. Gjatë këtij takimi u vendos se është thelbësore që

Takimi i nivelit të lartë, Shqipëri-BE: Rrezikojmë statusin

Shqipëria rrezikon edhe në qershor mosmarrjen e statusit të vendit kandidat, dhe kjo si shkak i arrogancës së qeverisë Rama-Meta në lidhje me bashkëpunimin politik, administratën publike dhe respektimin e

Fyle: Angazhim për reformat, konfrontimi nuk ndihmon integrimin

Komisioneri për zgjerimin në Bashkimin Europian Stefan Fyle kërkoi më tepër angazhim nga forcat politike në Shqipëri për të përmbushur reformat për integrimin. Në një konferencë të përbashkët për shtyp

Fyle në twitter: Shqipëria ka nevojë për gjithëpërfshirje e dialog

Komisioneri i Bashkimit Europian për Zgjerimin Stefan Fyle, bëri të ditur se në takimin me Kryeministrin shqiptar, Edi Rama, është diskutuar mbi rëndësinë e gjithëpërfshirjes në procesin e reformave të

Rama-Fyle, 50 minuta kokë më kokë, pa praninë e mediave

Komisioneri për Zgjerimin Stefan Fyle nisi axhendën e takimeve në Tiranë. Ai është takuar mëngjesin e sotëm me kryeministrin Edi Rama dhe me ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati. Takimi Rama-Fyle