Tag "fuqi"

Kryeministri indian në selinë e FB: Rrjetet sociale kanë fuqi politike

Kryeministri indian Narendra Modi vlerësoi fuqinë politike të rrjeteve sociale, ndërsa zhvilloi një vizitë në selinë qendrore të Facebook-ut në Kaliforni. “Të gjithë liderëve të botës i bëj thirrje që

Forca e punës në Shqipëri në rënie, ndër më të ultat në Europë

Pjesëmarrja në fuqinë punëtore në Shqipëri është e ulët në krahasim me rajonin. Në studimin më të fundit të Bankës Botërore mbi tregun e Punës në Shqipëri referohet se, shkalla

Patenta me pikë hyn në fuqi më 18 dhjetor

Nga data 18 dhjetor hyn në fuqi formati i ri i lejes së drejtimit të automjeteve, duke parashikuar ndryshime thelbësore për marrjen dhe mbajtjen e patentës. Në bazë të ndryshimeve

Greqi, hyn në fuqi ligji për dhënien e nënshtetësisë për fëmijët e emigrantëve

Sipas botimit në Fletoren Zyrtare, në Greqi ka hyrë në fuqi Ligji për Nënshtetësinë për fëmijët e brezit të dytë të emigrantëve shqiptarë. Ndonëse vendi fqinj ndodhet sërish në një

Merkel: Nga Shqipëria kërkojmë fuqi punëtore të kualifikuar

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel zhvillon sot vizitën e parë zyrtare në vendin tonë, në kuadër të turit Ballkanik. Vizita e zonjës Merkel, e para për të

Hyn në fuqi ligji i ri për armët e zjarrit, do të jepen lirisht

Armët e zjarrit do të mund të jepen lirisht, në bazë të ligjit të ri për armët e zjarrit që pritet të hyjë në fuqi pas miratimit të akteve nënligjore

Shpiket anija luksoze që mund të kontrollohet me zë

Për vite me radhë motoja e prodhuesit të makinave luksoze, Aston Martin, ka qenë “Fuqi, Bukuri dhe Shpirt”. Kompania ka arritur ta realizojë me sukses këtë moto tek makinat sportive.

Me 22 prill hyn në fuqi sistemi i patentave me pikë

Këshilli i Ministrave ka miratuar sot projektvendimin “Për miratimin e rregullores së zbatimit të Kodit Rrugor”, në bazë të së cilit do të funksionojë sistemi i pikëve të lejeve të

Punonjësit buxhetorë, 14 ditë pushimi më shumë

Nesër administrata nuk do të dalë në punë. Kjo për shkak të futjes në fuqi të vendimit të qeverisë sipas të cilit nëse festat zyrtare bien në fundjavë atëherë e

Refuzohet kërkesa e Assange, mbetet në fuqi urdhër arresti

Gjykata e Apelit ka hedhur poshtë kërkesën e Assanges që të revokohet urdhër-arresti, i lëshuar në vitin 2010. Gjykata në Suedi ka mbajtur në fuqi urdhërin për arrest kundër themeluesit

Veliaj: Skema e re e pensioneve hyn në fuqi më 1 janar

Pas mbledhjes së qeverisë, ministri Erion Veliaj bëri me dije se nga 1 janari do të hyjë në fuqi skema e re e pensioneve, e cila sipas tij, çon hakën

Hyn në fuqi ligji antiduhan, ja masat e përcaktuara

Ky ligj parashikon vendosjen e gjobave edhe për duhanpirësit, të cilët e konsumojnë atë në ambjente të ndaluara. Gjoba e caktuar do të jetë 5000 lekë të reja. Ligji parashikon

Subjektet politike serbe synojnë të bëhen fuqi parlamentare

Përfaqësuesit e serbëve pritet të dalin në zgjedhje parlamentare me një listë të përbashkët. Për këtë janë duke u zhvilluar bisedimet përfundimtare , thonë përfaqësuesit e bashkësisë serbe. Të mbështetur

Milan nuk ka fuqi para Atletico Madrid

Atletico Madrid mundi Milan me rezultatin e thëllë 4-1, dhe e sheh veten në çerekfinalet e Champions League. E vetmja skuadër italiane në këtë kompeticion nuk ka mundur ti rezistojë

Vendimi i Kushtetueses, Kaso: Shkarkimet pas 1 tetorit të paligjshme

Teksa pritet që Gjykata Kushtetuese të zbardhë vendimin i cili rrëzon aktin normativ të qeverisë, që shtynte me 6 muaj hyrjen në fuqi të statusit të nëpunësit civil, përfaqësuesi ligjor

Fuqitë botërore takohen sot në Gjenevë për Iranin

Irani dhe gjashtë fuqitë botërore nisin sot rrethin e ri të bisedimeve në Gjenevë, në lidhje me programin bërthamor të Republikës Islamike. Bisedimet kanë për qëllim arritjen e një marrëveshjeje,

Halimi: Sot hyn në fuqi paketa civile, qytetarët shmangin sorollatjet në gjykatë

Ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook” njoftoi se sot hyn në fuqi paketa civile, e cila sipas tij do të thyejë tabutë pasi qytetarët

Nanostrukturat rrisin 15 herë fuqinë diellore

Sipas një studimi të bërë nga shkencëtarët e qendrës së Nano–Shkencës në Danimarkë dilet në përfundimin se ndërtimi i qelizave me fuqi diellore nga nanostrukturat në vend të konduktorëve standardë